Цените на петрола, които в понеделник актуализираха своите максимуми от септември 2014 г., започнаха да намаляват.

Търговците все още виждат сериозни рискове за пазара, ако конфликтът около Украйна ескалира. Сигналите за ръст на производството на шисти в САЩ и очакванията за връщане на иранския петрол на пазара обаче донякъде облекчиха страховете на инвеститорите относно потенциален недостиг на енергийната суровина.

Според Министерството на енергетиката на САЩ производството на петрол в Пермския басейн в Тексас през януари надхвърли 5 милиона барела на ден, счупвайки рекорда за трети пореден месец.

Днес към 9:18 часа българско време априлските фючърси за сорта Brent на лондонската борса ICE Futures поевтиняха с $0,68 до $95,80 за барел. В понеделник Brent поскъпна с 2,04 долара (2,2%) до 96,48 долара за барел.

Цената на мартенските фючърси за американския еталон WTI в същото време при електронната търговия на Нюйоркската борса (NYMEX) спадна с $0,73, до $94,73 за барел. По време на предишната сесия тези контракти поскъпнаха с $2,36 (2,5%) до $95,46 за барел.

"Основният фокус на пазара са отношенията между Русия и Украйна", каза за Bloomberg Уорън Патерсън, ръководител на стратегията за суровини в ING Groep NV в Сингапур. "И докато няма известна яснота за това как ще се развие ситуацията, пазарът ще продължи да включват голяма рискова премия в цените на петрола."

Миналата седмица съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан излезе с изявление, че Русия има възможност да атакува Украйна, без да чака края на Олимпийските игри в Пекин. В понеделник външният министър Сергей Лавров обяви готовността на Русия да продължи диалога със Запада. САЩ обявиха временно преместване на американското посолство от Киев в Лвов.