Петролът поевтинява в петък, поради съмненията на пазарните участници за обосноваността на резкия ръст на цените през последните дни и седмици. Да припомним, вчера котировките надхвърлиха рекордните за годината 50 долара за барел, а като цяло цените ще завършат седмицата с повишение от 3 на сто.
Сутринта юлските фючърси за сорта Brent на лондонската борса ICE Futures се понижаха с 1% до $49,16 за барел.
Котировките за американския еталон WTI с доставка през юли на електронните търгове на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) в същото време спаднаха с 0,8% - до $49,10 за барел.
Запазването на петролните цени близо до $50 обаче е недостатъчно, за да накара компаниите да преразгледат намалените си инвестиционни програми. Но все пак дават „глътка въздух” и стабилност за производителите, след срива на цените до 30 долара за барел в началото на годината.
От друга страна сегашното ценово равнище е достатъчно високо да стимулира икономическия ръст в много страни, вкл. и в САЩ. При нива над и около 50 долара за барел ще бъдат минимизирани доста негативни ефекти като фалити на компании и съкращаване на работни места в петролния сектор. При това, без да пострадат другите отрасли, зависими от енергийните цени като транспорта и потребителската кошница.
Задържането на петролните цени на сегашните равнища ще донесе облекчение и за редица държави, силно зависещи от експорта на суровината - Ангола, Нигерия, Венецуела и даже страните от Персийския залив.
Това облекчава и задачите на централните банки, които в последните годни не могат да върната инфлацията на нива, полезни за икономическия растеж. Федералният резерв на САЩ също ще има по-аргументирани основания да вдигне постепенно лихвените равнища от сегашните им прекалено ниски равнища.