Ръстът на заплатите по света през 2017 година е паднал до най-ниския си темп от 2008 година насам и е на далеч по-слаб от нивата преди кризата, сочи доклад на International Labour Organization (ILO).
Реалният растеж (изчистен от инфлацията) е едва 1,8 процента от 2,4 процента през 2016 година, показват данните от 136 страни.
Заплатите в развитите страни от Г20 са се покачили с едва 0,4 процента през 2017 спрямо темп от 0,9 процента през 2016 г. Възнагражденията в развиващите се страни растат с 4,3 процента през 2017 и 4,9 процента през 2016 г.
"Объркващо е, че в богатите икономики виждаме бавен ръст на заплатите на фона на възстановяване на растежа на БВП и намаляваща безработица. Ранните индикатори сочат, че бавният растеж продължава и през 2018 година", казва генералният директор Гай Райдер. "Стагниращите заплати са прчка пред икономически растеж и повишаването на жизнените стандарти".
През последните 20 години средните заплати почти се утроиха в развиващите се страни. Но множество по-бедни икономики неравенството остава високо.
Докладът сочи още, че жените средно получават с около 20 процента по-малка заплата от мъжете. Той показва още, че разликите във възнагражденията трудно могат да бъдат обяснени с разлката в образованието, но важен фактор е майчинството.
Жените, които имат деца, обикновено получават по-ниско заплащане от тези, които не са раждали. Но все пак и преди забременяването те получават по-малко от мъжете.