Един от най-големите макро хедж фондове в света вижда нарастващ риск от инфлационна спирала, задвижвана от ръста на заплатите и цените, като тази от 70-те години на миналия век.

"Тази комбинация от висока инфлация, стегнати пазари на труда и несигурни инфлационни очаквания въвежда перспективата за спирала на заплатите и цените в стил 70-те години на миналия век, която се оказа много скъпо да се обърне по време на ерата на Волкър", твърдят анализатори на Brevan Howard Asset Management в бележка до акционерите на фонд.

Покойният Пол Волкър беше назначен да оглави Федералния резерв на САЩ през 1979 г. и поведе агресивно затягане на паричната политика, което тласна лихвените проценти до безпрецедентни нива, докато се бореше с текущата инфлация, която достигна близо 20%.

На Фед ръководен от Волкър, се приписва, че пречупи гърба на инфлацията, но усилията също доведоха до дълбока рецесия. Бреван Хауърд каза, че Фед е "значително" зад кривата, когато става въпрос за повишаване на лихвите, според доклада, като се натъртва на това, че лихвите трябва да бъдат между 4% и 6%.

ФЕД повишава лихвените проценти за първи път от 2018-а насам

ФЕД повишава лихвените проценти за първи път от 2018-а насам

На фона на инфлацията, това първият път, когато лихвите се покачват от досегашните почти нулеви нива

Федералният резерв, по-рано през март, направи първото си увеличение на лихвите от четири години, вдигайки лихвите по федералните фондове до диапазона от 0,25% до 0,5% и предвиди за увеличения с по четвърт пункт в оставащите си шест срещи за годината. В същото време председателят на Фед Джером Пауъл остави вратата отворена за увеличаване на лихвите в по-големи стъпки.

Инфлацията е нагорещена, тъй като икономиката се справя с тесните места във веригата на доставки и силното потребителско търсене на стоки, и двете свързани с ефектите от пандемията COVID-19. Нахлуването на Русия в Украйна разпали тези инфлационни притеснения, като допринесе за скока на цените на редица суровини, включително петрола, пшеницата и ключовите промишлени метали.

Акциите в САЩ се държаха променливо през първото тримесечие, като S&P 500 се понижи с 5%, отбелязвайки първото си тримесечно понижение от две години. Dow Jones Industrial Average и Nasdaq Composite отбелязаха най-големия си тримесечен спад от първото тримесечие на 2020 г.

Не всички експерти обаче, се опасяват от инфлация по подобие на случилото се през 70-те години. Говорейки пред "Squawk Box Europe" на CNBC, анализаторът Джон Уайнбърг, главен икономист в High Frequency Economics, заяви, че глобалният недостиг на полупроводници, затрудненията в пристанищата и пречките от Covid-19 са по-скоро "временни проблеми с доставките", отколкото системен инфлационен натиск.

Вайнберг изключва стагфлацията и продължаващия натиск на цените нагоре. "Инфлацията е процес, а не еднократна промяна в нивото на цените, което според мен е това, което виждаме в момента", каза експертът.

"Виждаме корекция на новите временни реалности от страна на предлагането, но не виждаме отново да се повтаря процесът на стагфлация, който видяхме през 70 -те години."

Високата инфлация в глобален мащаб започна да унищожава търсенето

Високата инфлация в глобален мащаб започна да унищожава търсенето

Глобалните цени на храните достигнаха рекордни нива миналия месец според ООН

Стагфлацията се отнася до ситуация, идентифицирана за първи път през 70-те години, в която инфлацията е висока, икономическият растеж се забавя и безработицата остава постоянно висока. Проблемът за създателите на икономическа политика в такъв случай е, че мерките за ограничаване на инфлацията, като например контрол на заплатите и цените или контракционна парична политика, могат допълнително да увеличат безработицата.

Уайнбърг каза, че все още не вижда основа за такъв сценарий, добавяйки: "Това не е 1973 година."

Признавайки, че "голям сегмент" от пазара вярва, че инфлацията ще бъде постоянно по-висока, което от своя страна води до увеличаване на доходността по облигациите, Вайнберг твърди, че има много други фактори, които поддържат икономиката на САЩ в неравновесен вид, "не на последно място е Covid-19".

"Тъй като толкова много американци се съпротивляват на ваксинацията, това ще продължи да бъде проблем и спирачка за икономиката за много, много дълго време. Проблемът с чиповете няма краткосрочно решение, затрудненията в предлагането на пристанището нямат краткосрочно решение", каза той.

Вайнберг твърди, че това не е по вина на Фед и че "търсенето и предлагането ще се балансират", което означава, че цените ще спрат да растат "след определен момент".

"Току-що преживяваме наистина труден момент, тъй като отново отваряме икономиката с темпове, които никога преди не сме виждали, след затваряне, което никога не сме виждали досега, и получаваме някои неочаквани удари по пътя", заяви Вайнберг.

"Не съм сигурен обаче, че можете да добавите това в история, която казва, че след незабавното отваряне, ще видим продължителен натиск нагоре върху цените", допълни той.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.

Задава ли се стагфлация?

Задава ли се стагфлация?

Експертите на Кофас прогнозират сериозни последици за европейските икономики и световните стокови пазари