Цените на петрола се покачиха заради изненадващото съкращение на производството от страна на Саудитска Арабия и оптимизмът по отношение на разпространението на ваксините. Новините за нов щам на Covid -19 обаче засегнаха перспективата за възстановяване на търсенето в Европа. Големият въпрос за анализаторите сега е каквa ще е 2021 г. за петролните пазари.
Според Международната агенция по енергетика (МАЕ) възстановяването на търсенето на петрол ще бъде по-бавно през 2021 г., отколкото се смяташе досега. С новините за новите ограничения в цяла Европа, транспортният сектор вероятно ще понесе нов удар. Освен това, с последните ограничения за полетите от Обединеното кралство, търсенето на реактивно гориво ще продължи да е под натиск. Според МАЕ 80 на сто от спада в разхода на гориво през 2021 г. ще се дължи именно на слабото потребление на реактивно гориво. Анализът на S&P Global Platts предполага, че търсенето ще бъде с 2,4 милиона барела на ден по-ниско от нивата от 2019 г., достигайки около 5,3 милиона барела на ден, пише Oilprice.
Според доклад на канала за енергийни новини Primary Vision Network (PVN), който обхваща предлагането, потреблението и търсенето, сценарият за възстановяването на търсенето е "предпазливо оптимистичен" през 2021 г.
Може да се очаква, че производителите ще продължат с икономии на разходите, където е възможно. Докладът посочва напрегнатите отношения между САЩ и Китай като допълнителен натиск върху глобалната икономическа активност. Анализаторите също така подчертават и нарастващото съхранение на суровина в Северно море и Европа, докато петролът в транзит нараства. Търговските складове също остават претъпкани.
ОПЕК + също ще остане ключов за сектора през 2021 г. Либийското производство се е увеличило и според неотдавнашна информация на PVN може да достигне до 1,2 милиона барела на ден. Данните на S&P Platts предполагат, че ОПЕК е добивала най-много през ноември 2020 г., но Русия и Саудитска Арабия ще имат увеличени лимити през 2021 г. и ще могат да увеличат производството. Междувременно членове като Либия, Венецуела и Иран, които увеличават добивите добавиха над 600 000 на пазарите миналия месец. Може да очакваме тенденцията да продължи и през следващата година.
Междувременно Китай почти самостоятелно успя да спаси стоковите пазари по време на пандемията, но вносът засега се забавя. Kъм края на юни втopият пo гoлeминa пoтpeбитeл в cвeтa нa пeтpoл cлeд CAЩ нaтpyпa 73 милиoнa бapeлa oт cypoвинaтa нa 59 ĸopaбa, плаващи в мopeтo ĸpaй ceвepнoтo ĸpaйбpeжиe нa cтpaнaтa, cпopeд СlірреrDаtа.
Добивът на шисти е друг важен фактор, който трябва да се наблюдава през 2021 г. Новата администрация на Джо Байдън вероятно ще бъде не така приятелски настроена към петролната и газовата индустрия. Неотдавнашното решение на Саудитска Арабия да удължи съкращението на производството в началото на годината беше много добра новина за американските сондажи, но индустрията все още е в трудно положение и ще продължи да страда, ако глобалната пандемия не бъде преодоляна и ако търсенето на петрол не се възстанови бързо.