Визата, оцветена в синьо по подобие на флага на съюза, е предвидена като мярка, която да конкурира американската „Зелена карта", в частност в привличането на висококвалифицирана работна ръка, и ще осигурява постоянно жителство на притежателя след 5-годишно пребиваване в ЕС.
Въвеждането на „Синята карта" е част от общностна програма за запълване на недостиг от 20 млн. квалифицирани работници до 2030г.
В бъдеще ще има недостиг на такава работна ръка, което вече е факт в някои сектори, коментира президентът на ЕК Жозе Мануел Барозо. В момента квалифицираните емигранти отиват в Канада, САЩ или Австралия, защото ние в ЕС имаме 27 различни и често в конфликт по между си процедури.
Цифрите потвърждават това негово твърдение. В момента 85% от глобалния поток неквалифицирана емиграция е насочена към ЕС и само 5% към САЩ. Обратно, 55% от тези притежаващи търсена квалификация отиват в Щатите, а само 5% в страни от общността.
Смята се, че новата синя карта ще подобри изградения благодарение на тези факти имидж на ЕС като дестинация за емигранти без образование.
За да се сдобият с визта желаещите ще трябва да имат поне едногодишен трудов договор, работодателят ще трябва да докаже, че въпросното място не може да бъде попълнено от гражданин на ЕС. Заплатата на емигранта е регламентирано да е поне три пъти по-висока от минималната работна заплата за страната, в която е работното място.
Емигрантите ще се радват на социални и трудови права на жители на ЕС, включичително пенсия, настаняване и здравеопазване. След две години пребиваване в страната, в която се намира първоначалната им работа, те ще могат да се преместят в която и да е страна-членка на съюза, стига да намерят нова работа там.
Идеята за подобна виза отдвна съществува в ЕК за справяне с недостиг на инжинери, доктори и IT специалисти. Очаква се през декември схемата да бъде приета, въпреки евентуална опозиция от страна на Великобритания.