Банкерът Теодорос Калантонис, изпълнителен директор ритейл продукти в Alpha Bank, преживял най-тежките времена в последните шест години, смята, че най-после ще се появи ръст в ипотечните кредити в Гърция, пише bgonair.bg.

Догодина „ще има обрат на гръцкия ипотечен пазар", казва Калантонис в интервю за Bloomberg от офиса си в Атина.

„Хората ще разберат, че цените няма да падат повече, че търсенето ще продължи да се увеличава и банките ще станат по-активни в предлагането на нови кредити".

Четирите най-големи банки в Гърция, насърчени от икономическите проблясъци след рецесията, смятат да удвоят ипотечните кредити тази година и може да повторят това през 2015, смята Калантонис.

Ипотечните кредити в Гърция се сринаха от 15 млрд евро в пиковата 2007 до по-малко от 250 млн. евро през 2013, казва Калантонис.

Alpha Bank, четвъртата най-голяма в страната и нейните конкуренти разчитат ръстът на необслужваните кредити да се стабилизира, след като отпадне законът, забраняващ на банките да обявяват ипотеки за просрочени.

През 2010 Гърция стана първата страна от Еврозоната, получила международна финансова помощ и правителството забрани обявяването на ипотеки на жилища за просрочени при дълг до 200 000 евро. Мярката не позволи на хиляди гърци да останат без дом по време на шестгодишната рецесия, довела до 27% безработица през април.

Законът позволяваше на собствениците на жилища, които могат да си позволят да плащат ипотеки, да спрат да го правят безнаказано. Той увеличи дела на необслужваемите и други кредити до 33,5% в първото тримесечие от 31,9% в края на 2013, според Янис Стурнарас, управител на Bank of Greece. Този дял според Калантонис е бил 3% през 2010 година.

Правителството на Гърция, под натиск да подкрепи банките след като получи помощта от 240 млрд евро, изисква собствениците на жилища, които могат да плащат, но не го правят, да започнат да си обслужват кредитите.

От януари т.г. само кредитополучатели, които са поискали от банките да преструктурират заемите си са освободени от обявяването на ипотеката за просрочена, според Теодорос Скузос, управляващ партньор в атинската правна кантора Tax Law Iason Skousos & Partners.

Промененият закон защитава само основно жилище, оценено на до 200 000 евро, ако нетният годишен семеен доход на кредитополучателя е под 35 000 евро. Той обаче трябва да плаща поне 10% от нетния си месечен доход за покриване на ипотеката.

От януари 2015 банките ще използват нов световен индекс за изчисление на остатъка от годишната заплата на кредитополучателя след покриване на жизнените разходи. Останалата част от заплатата следва да се използва за покриване на ипотечните плащания, а ако лицата откажат да плащат това, което биха могли, банките ще пристъпят към обявяване на ипотеката за просрочена.

Предложението е насочено към принуждаване на клиентите да преструктурират дълговете си и да обслужват тези, които могат, да са се избегне „моралния риск", казва той.

В Испания банките обявиха 330 000 имота за просрочени ипотеки след срива на имотния пазар в страната през 2007, според група, подкрепяща хора, загубили домовете си от кредиторите.

„Ние проучихме испанския опит и не искаме да повтаряме техните грешки", казва Калантонис.