Фючърсите на урана на международните пазари надхвърлиха 50 евро за паунд, достигайки най-високото си ниво от ноември 2022 г., съобщи Trading Economics. По данни на портала, поскъпването е свързано с опасения за недостиг на световните запаси от уран, на фона на очаквания ръст на търсенето.
Руският уран представлява 38% от световните запаси. Делът на Русия на световния пазар при доставките на услуги за обогатяване на уран (най-капиталоемката област) е 34%.
През 2021 г. Русия е изнесла около 5 хил. тона уран за страните от ЕС и САЩ, което е 70% от общия добив в Русия и Казахстан. По данни на Bloomberg, през 2022 г. Русия е увеличила износа на ядрено гориво и технологии с 20%. Например "Росатом" осигурява една пета от обогатения уран, необходим за работата на 92 американски ядрени реактора, пише "Комерсант".
Доставките на руски уран за световния пазар напоследък бяха намалени във връзка със санкциите спрямо Русия. А поради волатилността на цените на газа, производството на електроенергия с ядрено гориво отново се превръща в основен елемент на енергетиката.
В тази връзка, Япония, Франция, Южна Корея, Индия, Великобритания, САЩ и Германия обявиха допълнителни стимули в областта на ядрената енергетика. Японските власти поръчаха изграждането на нови електроцентрали и одобриха рестартирането на 17 спрени атомни реактора.
Въпреки посоченото, сега цените на урана все още са на половината от историческите рекорди през 2011 година.