Лидерите на Европейския съюз виждат първите признаци на "устойчиво икономическо възстановяване", от най-лошия период за глобалната икономика от времето на Втората световна война и започват да планират мерки за ограничаване на бюджетните дефицити разраснали се балонообразно в борбата с финансовата криза, съобщава Bloomberg.

В декларацията след днешната среща на върха в Брюксел, 27-те ръководители на правителства заявяват, че индикациите за края на рецесията правят допълнителните  стимули ненужни и добавят, че е време да започне разработването на "стратегия за излизане."

Те също така се съгласяват да ремонтират финансовото регулиране и банковия надзор след като не успяха да загасят искрата на криза, започнала на жилищния пазар в САЩ.

"Допълнителни бюджетни стимули не биха били оправдани и вниманието трябва да се насочи към консолидация и поддържане темпото на икономическото възстановяване... Има ясна необходимостта от надеждна и  реализируема изходна стратегия."

Лидерите на ЕС декларират по-оптимистично настроение от финансовите министри на Г8, които през миналата седмица отбелязаха "наличие на признаци на стабилизация в нашите икономики".

В същото време американският финансов министър  Тимъти Гейтнер каза на срещата с колегите си от седемте водещи развити пазарни икономики и Русия, че "е твърде рано да се премине към политика на затягане" на финансовите и монетарните облекчения, приложени за преодоляване на кризата.