Първите в света биткойни бяха изкопани преди десет години. От тогава насам криптовалутата премина през бурни периоди на възходи и падения. Всичко това допринесе биткойнът да се превърне от слабо разбираема технология до актив, в който масово се инвестира.

"През последните 10 години, откакто бяха изкопани първите биткойни, почти целият свят разбра какво е това, независимо дали е съгласен или не с дигиталната валута", коментира Марти Грийнспан, старши пазарен анализатор в платформата за търговия eToro, пред финансовото издание CNBC.

Ето и как изглежда историята на биткойна през последното десетилетие:

2009

Първите биткойни са добити в блок от 50 монети, наречен "Genesis Block", на 3 януари 2009 година. Актът на добива на биткойни (копаенето им) се състои в това - компютрите се опитват да решат сложни математически проблеми за валидиране на транзакции. Компютрите се конкурират, за да проверят група от транзакции, известни като "блок". Миньорът, който може да потвърди блока най-бързо, получава награда в биткойн.

Еуфорията по биткойн и по БФБ преди 10 години: Какво доведе до спукването на двата балона?

Еуфорията по биткойн и по БФБ преди 10 години: Какво доведе до спукването на двата балона?

Времената се менят, но балоните - не

Концепцията за биткойна и нейната основна блокчейн технология е изложена в "бяла книга", публикувана през октомври 2008 г. от Сатоши Накамото, чиято истинска идентичност остава загадка и до днес. Накамото се смята за създател на биткойна, а целта на криптовалутата е да е истинска алтернативна форма на електронни пари, която не изисква подкрепата на правителството или финансовите институции.

Първата по рода си сделка с биткойн се състоя на 9-ти януари 2009 г. между Nakamoto и разработчика на софтуер Хол Фини.

2010

Смята се, че първата сделка с биткоин в реалния свят е направена през май 2010 г. от програмиста Ласло Ханйец. Той похарчи 10 000 биткойна за две пици на Папа Джон; Тези пици биха стрували над 30 милиона долара днес, въз основа на текущата цена, при която се търгува биткойна.

Биткойн привлече общественото внимание по-късно през 2010 г. със създаването на борса за търговия наречена Mt. Gox. Базираната в Токио борса позволи на инвеститорите да търгуват с биткойн, който е бил оценяван на около 0.07 долара за монета през по-голямата част от тази година, според данни на CoinDesk.

2011

От 100 долара до 1 милион: някои от най-лудите прогнози за биткойн

От 100 долара до 1 милион: някои от най-лудите прогнози за биткойн

Днес има над 2 000 криптовалути. Но как ще се развие най-популярната?

Цената на Bitcoin достигна психологическата граница от 1 долар през 2011-та година. Но серия от кражби на криптовалути от борсата Mt. Gox. разкриха уязвимостта на дигиталната валута към големи ценови колебания.

2013

През ноември на тази година биткойнът превиши психологическата граница от 1 000 долара за пръв път в историята си. Ръстът обаче, не продължи дълго, като годината приключва при нива от 700 долара за монета.

2014

Mt. Gox, която обработва около 70% от всички транзакции на биткойн обяви фалит, след като хакерите откраднаха дигитални монети на стойност около половин милиард долара.

Кражбата на подобна сума от борсата разкри проблемите свързани с липсата на регулация и уплаши много инвеститори. До края на 2014-та година, биткойнът се търгува едва при нива от 300 долара за монета. Горе долу при тези нива ще се търгува криптовалутата през следващите три години.

2017

Импулсът на биткойна се дава в началото на 2017 г., когато цената на една монета отново пресича границата от 1000 долара. Повече инвеститори купуваха идеята за децентрализирана валута, независима от нито едно правителство по света, търсейки инвестиция, подобна на златото.

За да отговорят на нарастващото търсене, две американски борси, CME и Cboe, създадоха платформи за търговия с фючърси върху дигиталната монета.

Как да купите биткойн? Предимства и недостатъци на различните възможности

Как да купите биткойн? Предимства и недостатъци на различните възможности

И за какво трябва да внимавате при тях

Последва геометрично поскъпване на биткойна, в резултат на нарасналия интерес към него. Най-голямата и старата сред дигиталните монети поскъпна от 2 000 долара през юли, до близо 20 000 долара през декември. Това обаче далеч не бе най-доброто представяне сред криптовалутите. Дигитални валути, като рипъл и етериум поскъпнаха с по над 200 пъти през годината.

2018

Цената на биткойна не просто се понижи от най-високите си стойности, но направо се срина. Биткойнът и останалите основни криптовалути поевтиняха с по над 80% от най-високите си нива.

Опасенията за стриктна регулация и отказа на регулаторите да признаят дигиталните валути, като финансови активи, върху които да се направят индексни фондове, съдействаха за поевтиняването им.

В заключение може да се каже, че биткойнът е актив, който е изключително волатилен и нерядко регистрира промяна в цената си от 20, или дори 30% в рамките на ден. Това го прави неподходящ за по-консервативните инвеститори и хората с по-слаби нерви. Много хедж фондове и индивидуални инвеститори са загубили много от търговията си с криптовалути.

"Последните десет години за биткойна, макар и като цяло да разказват една изключително успешна история, не могат да се определят като спокойни и без затруднения", пише Дейвид Томас, съосновател на лондонската компания за криптовалути GlobalBlock, цитиран от CNBC.

Много от бичи настроените за криптовалутите анализатори смятат, че възстановяването е започнало, но основна част от индивидуалните инвеститори едва ли ще искат да чуят отново за биткойни, поне докато отново не започне да се шуми твърде много. А тогава отново, най-вероятно ще е твърде късно...

Биткойн на цена $20 000? Това никога повече няма да се случи

Биткойн на цена $20 000? Това никога повече няма да се случи

Ето защо

Най-важните дати за биткойна през 2019-та година

Bakkt на ICE: 24 януари 2019 г.

Интерконтиненталната борса (ICE), компанията-майка на Нюйоркската фондова борса, за първи път обяви Bakkt през август тази година. Описана като "мащабируема платформа за институционално, търговско и потребителско участие в дигиталните активи" от неговия изпълнителен директор Кели Льофлер, платформата се превърна в решение за криптоплащане с добавен бонус: физическа доставка на фючърсни договори.

За разлика от настоящите фючърсни продукти, предлагани от Cboe и CME, при които няма физическа доставка и плащанията се уреждат в брой, договорите на Bakkt ще се уреждат с физически биткойни. Платформата първоначално се очакваше да стартира през ноември 2018 г., но старта й беше отложена за 24-ти януари 2019 година.

Екипът на Bakkt забави пускането на пазара, за да уреди клиентските сметки и да работи с регулаторите за одобрение. Следва да се отбележи, че към момента Bakkt не е получил регулаторно одобрение от Комисията за търговия с стоки и фючърси на САЩ (CFTC), за да започне да предлага фючърсите.

VanEck / SolidX Bitcoin ETF: 27 февруари 2019

Най-новият в многобройни опити на различни участници да предложат първия в света биткойн ETF, е този на VanEck SolidX Bitcoin Trust. За разлика от повечето си предшественици от 2018 г., ETF-а ще генерира цените си от спот пазара на Bitcoin - а не от фючърсните пазари Cboe и CME.

Очаква ли ни нов срив в цената на биткойн?

Очаква ли ни нов срив в цената на биткойн?

Goldman Sachs прогнозира тежки месеци пред виртуалната валута

SEC отложи решението си на VanEck SolidX ETF два пъти, но на 27 февруари 2018 г. ще трябва да вземе решение, макар че в действителност това може да се случи и по-рано.

В допълнение към този ETF, SEC също ще трябва да вземе окончателното си решение по девет други ETF-и, които след като бяха отхвърлени, решенията бяха обжалвани на по-висока инстанция. Към момента на публикуване не са оповестявани дати, когато тези решения могат да бъдат взети.

Бъдещи фючърси на Nasdaq: Q1 на 2019

Nasdaq оповести перспективата за пускане на собствените фючърси върху биткойна през 2018 г. и след като влязохме в 2019-та, борсата може и да се насочи към спазване на обещанието си през първото тримесечие на тази година.

Но тези обещания все още са малко неясни. Борсата не е предоставила много подробности относно начина, по който фючърсите ще оперират, нито пък даде много информация за датата на стартиране. На този етап се знае, че очакваната дата за стартиране е някъде през първото тримесечие, а Nasdaq си партнира с VanEck, за да изчисли цените с индекса на VanEck MVIS Bitcoin.

Както и собствените фючърси на Bakkt, Nasdaq все още не е получила зелена светлина от комисията за финансов надзор.

*материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на криптовалути.