В комплекса "Марица Изток" няма да бъде изграждана в бъдеще парогазова електроцентрала, както бе предвидено в изпратения в Европейската комисия План за възстановяване и устойчивост. Това съобщи днес от трибуната на Народното събрание вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев по време на парламентарния контрол.

"Не можем да заменим независим български източник, каквито са въглищата в Маришкия басейн, с вносен източник на енергия. От тази гледна точка, смятаме изграждането на парогазова централа за нецелесъобразно. Това беше прието от страна на Европейската комисия", каза Асен Василев.

Той обясни, че това, върху което се работи във връзка със замяна на въглищата, е комбинация от утилизация на отпадъци. По думите му, "вместо заводът за боклук да е в центъра на София, утилизация на отпадъци по най-висока технология може да се случва в Маришкия басейн. Освен това, предвижда се много широко мащабно развитие на батерии на ниво система - говорим за над 12 хил. мегаватчаса. И много по-сериозно развитие на геотермалната енергия", добави Василев.

Източномаришкият рудник "Трояново-1" с 69-годишен рекорд по добив на въглища

Този български рудник никога не е добивал толкова въглища в 69-годишната си история, колкото през последния месец

"Мини Марица-Изток" ЕАД реализира по-висок добив в отговор на заявките на ТЕЦ-и за осигуряване на енергийния баланс на страната

Според разчетите, можем да заложим изграждане на над 400 мегавата геотермална енергия, което да се случи до 2026 година. Що се отнася до батерийния комплекс, "това идва с локално производство, тъй като това е много сериозен капацитет, който ще бъде изграден през следващите 4 години. Това локално производство би могло да бъде заложено в Маришкия басейн, като при изграждането се комбинират средства от различни фондове", посочи финансовият министър.