Управителят на Deutsche Bundesbank - германската централна банка - Йенс Вайдман, предупреди, че Лондон може да се лиши от статута си на най-големия финансов център на Европа, ако Великобритания не остане в Европейската икономическа зона.

„Излизането на Великобритания от ЕИЗ ще означава, че нейните банки автоматически се лишават от възможността да осъществяват бизнес в целия Европейски съюз, което ще позволи Франкфурт да отнеме първенството на Лондон”, смята Вайдман, пише The Guardian.

В интервю за британското издание той подчертава, че „паспортните права на ЕС са тясно свързани с общия европейски пазар, и Лондон се лишава автоматически от тях, ако Великобритания престане да бъде част Европейската икономическа зона

Според вестника „паспортните права на ЕС” са ключов въпрос за британския финансов сектор. Те позволяват на компаниите да използват Лондон като хъб за оказване  на финансови услуги за целия Европейски съюз без да са необходими лицензи за всяка отделна страна.

Благодарение на това, че Великобритания има „паспорт от ЕС” лондонските финансови компании имат достъп до целия европейски  пазар, което се оказа ключов фактор градът да стане европейски и световен финонсов център. 

Бел. ред.: Европейската икономическа зона (или ЕИЗ), по-рано Европейско икономическо пространство , е създадена на 1 януари 1994 г. след споразумение между страните-членки на Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ) и Европейската общност (ЕО), преобразувана по-късно вЕвропейски съюз (ЕС). Това позволява на страни-членки на ЕАСТ (днес Исландия, Лихтенщайн и Норвегия) да участват във вътрешния пазар на ЕС без конвенционалнo членство в ЕС. В замяна на това те са задължени да приемат цялото законодателство на ЕС, свързано с единния пазар, с изключение на закони за селското стопанство и рибарството. Швейцария, макар да е член на ЕАСТ, не се присъединява към ЕИЗ.