Действията на еврозоната за задълбочаване на икономическия съюз дават нов тласък на идеята, че общата валута ще се превърне в съперник на долара в глобалната финансова система, твърди политическият икономист Бари Айхенгрийн.
В същото време сериозната загриженост за политическата система на Китай ще възпрепятства международното издигане на юана, независимо от икономическия подем на страната, смята Айхенгрийн, професор по икономика в Университета в Бъркли и съавтор на книгата "Как работят световните валути".
"Има роля за еврото и китайския ренминби като съперници или допълнения към долара на международната сцена. Моето мнение се разви - и съм по-оптимистично настроен към еврото", заяви валутният експерт пред Bloomberg.
Китай предлага единeн капиталов пазар и се отличава с третото най-голямо предлагане на облигации в световен мащаб, както и втората най-голяма икономика. Това е и най-голямата търговска нация на планетата.
Но нищо от това не се отразява в минималното използване на валутата му в глобалните транзакции. Според Айхенгрийн потенциалът на Китай ще остане ограничен заради политическата структура на страната.
"Аз съм по-предпазлив за ренминбите. Те ще трябва да минат през политическа реформа в Китай, за да придружат финансовата реформа, преди хората да са готови да вложат значителна част от спестяванията си в Шанхай. Това важи и за централните банки", посочи икономистът.
Макар централната банка на Германия наскоро да включи юана в резервите си от чуждестранна валута, китайската валута остава ограничена в глобалните резервни портфейли.
Въвеждането на еврото в края на 90-те години на миналия век развихри спекулациите за потенциала му да се развие като конкурент на долара, а тогавашният председател на Федералния резерв Алън Грийнспан дори произнесе реч по въпроса и приветства конкуренцията.
Но с финансовите пазари, които все още работят на национално равнище, потенциалът му бе ограничен. Европейската дългова криза през това десетилетие бе още едно препятствие за валутата, съперничеща на долара.
"Те очертаха линия в кризата си. Те изграждат съюз на капиталовите пазари - ликвидни пазари в рамките на еврозоната", отбеляза Айхенгрийн.
Европейските политици и чиновници работят за изграждането на банков съюз след дълговата криза и укрепват инфраструктурата си за спасяване на задлъжнели държави. Франция дори предложи създаването на министерство на финансите на ЕС.