Банкерите не понасят идеята за Европа без Великобритания. Всеки ден анализатори от големи банки се състезават помежду си със страховити предупреждения относно потенциалното излизане на страната от Европейския съюз – т.нар. “Brexit” (термин, съставен от думите “Britain” – Великобритания и “Exit” – изход).
Американската мултинационална банка Goldman Sachs обяви, че напускането може да доведе до това паундът да се срине с 20 на сто. Институцията вече наля стотици хиляди паундове в кампанията за оставане на Обединеното кралство в рамките на ЕС, припомня СNN.
Японската банка Nomura предупреди, че “Brexit” дори може да вкара Великобритания в рецесия от около 2 процента.
Най-голямата швейцарска банка UBS пресметна, че загубата за британската икономика би била между 0,6% и 2,8% от БВП на държавата.
Банките са притеснени относно евентуалното излизане на страната от ЕС, защото я използват като трамплин за бизнеса си в цяла Европа. Напускането на съюза може да наруши тази връзка.
Министър-председателят на Великобритания Дейвид Камерън обеща, че британските граждани ще могат да дадат своя вот по въпроса до 2017 г. Той обяви, че ще води кампания в полза на оставане, при условие че съюзът от 28 държави членки и над 500 милиона души е готов на реформи. Британският премиер призова компаниите да се включат в акцията срещу “Brexit”.
Докато гражданите са дълбоко разединени в мнението си, банкерите изразяват възгледите си достатъчно ясно.
Германската банка Deutsche Bank обяви, че може да измести операциите си от Великобритания, ако страната предпочете да напусне европейската общност.
И макар британската банкова компания HSBC да съобщи днес, че ще запази управлението си в Лондон, шефовете ѝ намекнаха пред медиите за възможно преместване на „работни места и дейности” в Париж, ако гласоподавателите изберат “Brexit”.
А американската банка JPMorgan Chase предупреди, че тя и други финансови фирми могат да напуснат Острова, което би довело до „преместване на работни места извън Великобритания”.
Citibank отиде дори по-далеч, твърдейки, че “Brexit” може да струва на страната 75 000 работни места до 2030 г.
Мнението на банковите служители относно излизането на Великобритания от ЕС е от съществено значение, тъй като финансовият сектор е ключов за британската икономика. Той съставлява 8% от БВП на страната и 3,4% от трудовия пазар.
Британската столица Лондон е световният номер едно за валутни сделки, като над 40% от глобалните покупко-продажби се случват в Лондонското Сити. Великобритания има четвъртия по големина банков сектор и третия най-голям застрахователен бизнес в световен мащаб. Обединеното кралство е и световният център за търговия със суровини и деривативи.