Глобалният дълг върви нагоре през последното десетилетие на фона на нарасналата задлъжнялост на развиващите се икономики.
Анализ на Института по международни финанси показва, че нивото на показателя, включващ дълговете на домакинствата, правителствата, финансовите институции и корпоративните задължения, е скочил от 70 трилиона долара до рекордните 215 трилиона долара за 10 години.
Тази сума се равнява на цели 325% от глобалния брутен вътрешен продукт (БВП), пише Business Insider.
За последните 20 години дългът на развиващите се пазари е скочил с близо 50 трилиона долара до ниво от 215% от световния БВП. В момента този на развитите пазари се изчислява на 160 трилиона долара при 56 трилиона долара две десетилетия назад.
"Ръстът при развиващите се икономики е концентриран в нефинансовия корпоративен сектор, където дългът към БВП е скочил от 65% през 2006 до 100% през 2016", посочват от института.
"Фирмите от Китай, Турция, Чили и Саудитска Арабия отчитат сериозно нарастване на задълженията си през последното десетилетие", допълват още експертите.
От друга страна нарастването при развитите държави идва от скок в дълга на публичния сектор.
"Държавният дълг на Великобритания и САЩ е нараснал повече от двойно от 2006 година досега, докато този на Япония и на държавите от Еврозоната се е увеличил с 50 на сто", се казва още в доклада.
Ангелинов
на 04.04.2017 в 13:15:48 #1И на извънземните ли ги дължиме тия трилиони?