От Централната банка на Китай заявиха, че страната ще използва официалното влизане на юана в кошницата от резервни валути на Международния валутен фонд, за да задълбочи финансовите реформи и да разшири отварянето на своя финансов сектор.

В изявление, публикувано на 1 октомври - датата на официалното включване на юана в т.нар. "Специални права на тираж" (СПТ) на МВФ, Народната банка на Китай посочи, че това събитие представлява крайъгълен камък в интернационализацията на местната валута и потвърждава напредъка на страната в икономическото развитие, реформата и отварянето към международните финансови пазари.

Китайската централна банка добави, че включването на юана в кошница резервни валути ще помогне за увеличаване на представителността, стабилността и привлекателността на Специалните права на тираж и за подобряване на международната парична система.

Китай също така ще допринесе за растежа на световната икономика, финансовата стабилност и по-доброто глобално икономическо управление, отбеляза централната банка на втората по сила икономика в света, пише bnr.bg.

От утре юанът става световна валута

От утре юанът става световна валута

От 1 октомври тя става официално петата резервна валута на МВФ

Според кредитната агенция "Фич" включването на юана в СПТ на МВФ вероятно ще окаже слабо влияние върху търсенето на китайската валута и няма да има непосредствен ефект върху суверенния кредитен рейтинг на Китай.

Решението на МВФ обаче да включи юана в състава на официалните валутни резерви (COFER) ѝ дава статут на резервна валута, което от своя страна може да осигури подкрепа за кредитния профил на Китай в средносрочен план, допълни "Фич".

Кошницата от основни валути на Международния валутен фонд, известна като СПТ (Special Drawing Rights), която беше създадена през 1969 година и в която досега влизаха щатският долар, британската лира, еврото и японската йена. Целта на СПТ е да се регулират международните валутни резерви на държавите, които членуват във фонда, като съотношението на отделните валути се преразглежда на всеки пет години от МФВ, за да се гарантира, че те отразяват както относителното тегло на валутите в световната търговия и финансова система, така и делът им във валутните резерви на централните банки.