Упорито високата инфлация в богатите икономики миналата седмица предизвика разтърсване на дълговите пазари, след като инвеститорите вече очаква централните банки да затегнат бързо паричната политика, пише The Wall Street Journal.

Тази седмица всички погледи ще са вперени във Федералния резерв, който вероятно ще започне да намалява програмата за изкупуване на активи, която към момента е в размер на $120 млрд. месечно. Очаква се краят ѝ да настъпи през юни 2022 г.

Междувременно пазарите показват, че инвеститорите залагат все повече на повишение на лихвите в най-голямата икономика в света още през следващото лято. Увеличените залози идват насред данните за инфлацията и сигнали от други големи централни банки.

Спекулациите, че Банката на Англия ще бъде първата сред големите, която ще повиши лихвите, се засилиха през последните седмици, след като гуверньора Андрею Бейли предупреди на 17 октомври, че централната банка "ще трябва да действа", ако ръстът на цените на стоките и електроенергията повиши очакванията на британците за бъдеща инфлация.

През септември повишението на цените във Великобритания достигна 3,1 процента, но се очаква да се покачи до 5 процента през следващите месеци — над два пъти целта на банката от 2 процента. В четвъртък предстои среща, на която ще бъде взето решението за лихвите. И според CME Group инвеститорите смятат, че има 62 процента шанс за увеличението им.

Миналата седмица Банката на Канада изненада пазарите, след като прекрати програмата за изкупуване на държавни облигации и приближи очакванията за първо повишение на лихвите.

Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард миналата седмица пък отхвърли очакванията на пазара за повишение на лихвите през следващата година. Но инвеститорите възприеха посланието ѝ като твърде слабо и продължиха да добавят към залозите, че ЕЦБ ще трябва да затегне паричната политика скоро.

Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл ще седне "на горещия стол" в сряда, а инвеститорите ще попиват всяка негова дума, за да разберат как реагира той на промените в пазарните очаквания относно инфлацията. Вероятно Пауъл ще се опита да увери инвеститорите, че внимателно следи инфлационните рискове, като в същото време ще се старае да не изглежда притеснен, за да не увеличи очакванията за бързо затягане.

В САЩ т. нар. основна инфлация, която изключва по-волатилните енергия и храни, се покачи до 3,6 процента през септември и от май насам индексът е на 30-годишен връх. Пауъл и колегите му все още твърдят, че инфлацията вероятно е временна и ще спадне с разрешаването на проблемите във веригите за доставки, но последните коментари не носят същата убедителност като по-рано тази година. В петък Департаментът по труда публикува данните за разходите за труд - следени зорко от централните банкери. През третото тримесечие те растат с 1,3 процента спрямо предходното - най-бързия темп от 2001 г. насам.

В очакване на решенията на централната банка и последващото изявление на гуверньора, дълговите пазари засилиха очакванията за увеличение на лихвите през 2022 г. Възможността за поне две повишения от по 0,25 пр. п. е почти 80 процента, според настроенията на инвеститорите, проследени от CME Group. След септемврийската среща на Фед очакванията за подобен развой бяха около 20 процента.