Китайското правителство и централната банка на страната правят всичко възможно, за да спрат спада на фондовата борса в страната.

Китайските държавни фирми имат забрана да продават своите акции въпреки бързото им поевтиняване, според наредба на финансовото министерство. А от друга страна държавните банки и застрахователи са задължени да използват случая и да купуват „изгодно" нови акции, разказва германският Handelsblatt.

Въпреки тези мерки обаче ситуацията не се подобри особено. Турболенциите на китайския фондов пазар будят вече повече страхове и от тези, които създава Гърция. Защото южната ни съседка е малка икономика, докато Китай играе ключова роля в световни пазари.

Най-големият страх: дали спадът на борсата не е сигнал затова, че и при икономиката на страната ще последва забавяне?

Борсата в Шанхай спадна в сряда с шест процента и загуби с това в рамките на три седмици една трета от своята стойност. Това е най-големият минус от повече от 20 години насам.

Паниката се прехвърли и върху други пазари на съседни страни, както и нанесе сътресение върху суровинните пазари. На валутния пазар пък много инвеститори се прехвърлиха към японската йена като „сигурно пристанище".

„Никога досега не бях виждал подобен спад", коментира анализаторът Ду Чангчун консултантската компания Northeast Securities. „Мисля, че и никога не е имало", допълва той.
Тук е мястото да споменем, че със своите 6,5 милиарда долара пазарна капитализация Китай има вторият най-голям фондов пазар в света след този на САЩ.

Досега проблемите на него не се усещаха толкова силно в реалната икономика, но несигурността расте. „Очакваме по-слаб растеж, занижени печалби и по-висока опасност от финансова криза", обясняват анализаторите на Bank of America Merrill Lynch.