Една от петте ми идеи в какво да инвестирате през 2018-та година, публикувана през декември миналата година - бе среброто...

Ето фрагменти от статията:

"Cлeд eднa пpoтивopeчивa гoдинa, блaгopoднитe мeтaли, мoгaт oтнoвo дa "зaблecтят" пpeз cлeдвaщaтa гoдинa, a зaщo нe дa ce пpeвъpнaт и в eдни oт нaй-дoбpe пpeдcтaвящитe ce aĸтиви?". До тук, перспективите са същите...

"Зa тoвa, мoжe дa cъдeйcтвa вpъщaнeтo нa инфлaциятa ĸaтo фaĸтop, пoeвтинявaнeтo нa дoлapa, вoeнни ĸoнфлиĸти, или пo-cepиoзнa ĸopeĸция нa индeĸcитe". Инфлацията се върна като фактор, доларът поевтиня сериозно, индексите коригираха, а военните конфликти са заменени от "търговски войни"...

"Tpaдициoннo пъpвoтo пoлyгoдиe e мнoгo cилнo зa злaтoтo, cpeбpoтo и плaтинaтa, тaĸa чe тoвa мoжe дa e eдин ceзoнeн тpeйд, ĸoйтo oтнoвo дa видим в cилa". До момента благородните метали се представят ок, но все още най-доброто пред тях може тепърва да предстои.

Защо сребро?

Среброто е интересна суровина, защото съчетава общи характеристики между базовите и ценните метали. При ниво от едва 1 до 2% от цената на златото, е трудно металът да се определя като истински ценен такъв.

Среброто обаче, е доказало, че заема важно място в инвестиционния живот и представи на инвеститорите в ценни метали.

В същото време, среброто има много повече приложение в индустрията от повечето ценни метали. В тази насока, цената на среброто в много по-голяма степен е зависима от икономическия цикъл, в сравнение със златото, чиято цена се определя в 75% от търсенето на метала с инвестиционна цел.

Проблемът свързан с инвестирането в сребро, до голяма степен е свързан с най-точния начин, по който да имате експозиция към метала. Има няколко основни начини да инвестирате в сребро.

Инвестиционно сребро

Първият начин за инвестиране в сребро, който най-вероятно ще изникне в главите на инвеститорите, ще е покупката на инвестиционно сребро. Тоест под формата на монети, кюлчета, слитъци и т.н.

Това, което трябва да знаете, че е среброто се измерва в тройунции, като една тройунция е приблизително 31.1035 грама. Традиционно цената на среброто се измерва на световните стокови пазари в долари.

Когато купувате инвестиционно сребро, под формата на монети например, цената на монетата няма да е равна на отбелязаната стойност на лицевата й страна. Нейната истинска стойност ще зависи от съдържанието на сребро в нея и тази цена се променя в зависимост от котировката на световните борси.

Няколко са проблемите, пред които ще сте изправени, ако решите да си купите инвестиционно сребро. Първо, не можете да изберете между грамажа. Ще платите, среброто, което е в съответната монета, кюлче, или слитък.

На второ място, цената на среброто, която ще платите, обикновено ще е по-висока с между 3 и 5% от цената на среброто на международните пазари. Когато към това добавите и още толкова, когато го продавате и трябва да сте готови да се разделите с между 6 и 10% от стойността на инвестицията си. Или подобен ръст в цената на среброто е необходим, само за да излезете на нулата.

С това обаче не се изчерпват разходите Ви. Може би голям проблем пред вас ще е къде ще съхранявате среброто? Ясно е, че ако става въпрос за по-голяма по размер инвестиция, едва ли можете да го държите в личния си сейф вкъщи. А това е още един сериозен разход, който се добавя към общите разходи.

Акции на добиващи сребро компании

От друга страна, ако смятате, че цената на среброто ще се повишава, можете да си купите акции на компании добиващи метала, при които освен от поскъпването на среброто, може да се облагодетелствате и от изплащане на дивидент.

Акциите на минодобивните компании са далеч по-ликвидни, в сравнение с физическата инвестиция в сребро, което подсигурява липса на загуба, когато решите да "осребрите инвестицията си".

Третият и може би най-добър начин да инвестирате в сребро, е с покупка на индексен фонд, базиран върху цената на метала.

Тук ликвидността е по-добра от физическата покупка на метала, а разходите са далеч по-ниски. В допълнение тези фондове, почти изцяло отразяват промяната в цената на среброто, за разлика от косвеното изложение към нея, ако си купите акции на минодобивни компании.

Акции на индексни фондове базирани върху цената на среброто

Сигурно сте чували за ETF-фондове. Това са индексни фондове, които дават на инвеститорите бърз и евтин достъп за експозиция към изменението в цената на определен актив. Или, избирайки се един от многобройните индексни фондове, базирани на цената на среброто, вие на практика ще имате предимството да се облагодетелствате при ръст в цената на среброто.

Този род фондове, на практика насочват инвеститорските средства, които набират към покупка на сребро. Те почти изцяло отразяват промяната в цената на среброто, като неутрализират недостатъците на фючърсите (стандартизирани контракти за търговия на сребро на международните финансови пазари).

Търговията с фючърси е друг вариант за инвеститорите, да имат експозиция към среброто, но този род финансови инструменти, освен че са свързани със сериозен капитал и достъп до финансовите пазари, носят след себе си и недостатъка на това, че периодично изтичат и трябва да се подновяват, което е свързано с допълнителни разходи.

CFD-та върху сребро

Този род финансови инструменти, също са изключително популярни. Те обаче, освен предимства, като това, че предоставят ливъридж, или достъп до заемен капитал си имат и своите недостатъци. На първо място, чрез тях инвеститорите търгуват с разликата в цената на един актив, но без реално да го купуват.

На второ място, често този продукт, се предлагат от не особено добре регулирани брокери, да не казваме и чисто измамнически схеми. Тоест шанса да не можете да си върнете капитала, ако не сте проверили добре регулацията е много голям.