Като "страшно бързо" събитие беше обявена хардуерната премиера на Apple в навечерието на Хелолуин. Бързо беше определено - видяхме нови по-мощни процесори, а и самата онлайн презентация беше значително по-кратка. Страшно пък може би беше предимно за Тим Кук и компания - години наред Apple се радваха на комфорта на самостоятелен играч, който в надпревара със себе си развива собствената си хардуерна архитектура и без преки сблъсъци с останалите конкуренти краде техните потребители.
Вече не е така.
Новите процесори от фамилията M3 за дебютират в принципно нова среда, в която компютрите на Apple вече не са уникални - или поне предимствата им пред всички останали са с няколко по-малко. Причината е представената преди дни платформа на Qualcomm Snapdragon X Elite, която има амбициите да детронира пазарния лидер.
Малко история
От около десетилетие iPhone има видимо надмощие над останалите флагмански смартфони когато става дума за производителност. Това беше още по-видимо при таблетите, където някои от ограниченията по линия на охлаждането и икономичността на се толкова видими и iPad доминираше на пазара. Apple сами проектират чиповете си и оптимизират максимално хардуер и софтуер.
След като години наред експерти спекулираха, че този подход може да се пренесе и на компютърния фронт, през 2020 г. промяната стана факт с дебюта на чипа M1. ARM архитектурата - с "наследените" от смартфоните икономичност, интеграция на процесор, графичен ускорител и обща оперативна памет и години на сериозни инвестиции в производителността, се оказа в състояние да даде даже на компактни лаптопи като MacBook Air изчислителна мощ като на геймърски машини.
Източник: Apple
Постепенно всички компютри на Apple бяха обновени с актуални по-бързи версии, които изоставиха процесорите на Intel - от MacBook лаптопите, през Mac Mini модулните машини до iMac и работните станции Mac Pro. Те бяха много добре приети както в креативните среди, така и от деловите потребители, които оценяват високо голямата автономия на преносимите машини.
Новата генерация
Процесорите Apple M3 идват в три "размера" - стандартен, Pro и Max. Най-големият ъпгрейд през тази година е в способностите за графична обработка, включително хардуерен ray tracing и динамично кеширане на оперативната памет.
Това води до 65% по-добро GPU представяне на M3 спрямо M2. Новият базов процесор е с 4 ядра с висока производителност и 4, оптимизирани за икономия. Поддържат се до 24 GB обединена RAM.
Способностите му според производителя са еквивалентни на тези на Intel Core i7 1360P с вградена видеокарта - но ги постига с едва 1/4 от използваната от него енергия. За това помага и използваната за първи път на пазара 3-нанометрова технология.
Pro версията добавя по 2 ядра за процесора (до общо 12) и цели 8 за графичния ускорител (до 18). До 36 GB се увеличава и максималната оперативна памет. Тя, обаче, ще е с по-скромни параметри в сранвние с миналогодишния M2 Pro.
Източник: Apple
Причината вероятно е по-прецизно сегментиране на продуктовата гама и освобождаване на повече "място" за най-сериозния процесор на Apple сред представените на събитието - M3 Max. 12 "бързи" и 4 "бавни" ядра, 40 графични ядра и до 128 гигабайта оперативна памет водят до 50% по-бърза работа в сравнение с M1 Max и 80-процентова преднина в графичните задачи. Това е сериозен скок и спрямо M2 Max, но очевидно Apple правят сравнение, което е по-подходящо за тези, които вече притежават машина с първа генерация M процесор и мислят за ъпгрейд.
А предложения не липсват. Популярният 24-инчов настолен iMac се завръща с M3 процесор и цена, започваща от 1300 долара. Мобилните работни станции MacBook Pro ще се предлагат с M3 Pro и M3 Max процесори в 14 и 16-инчов размер (от съответно $2000 и $2500).
Apple пускат и "бюджетен" 14-инчов MacBook Pro с базовия M3 процесор и само 8 GB RAM. Той ще струва 1600 долара и вероятно с него компанията се прицелва в сегмента на служебните лаптопи като HP EliteBook.
Новият конкурент
Този път Apple компютрите не дебютират във вакуум. Преди дни Qualcomm представи най-амбициозната си платформа за лаптопи - Snapdragon X Elite.
4-нанометровият чип има 12 мощни Oryon ядра с тактова честота от 3,8 GHz и възможност едно или две от тях да стигнат 4,3 GHz. Видео процесорът Adreno поддържа до 3 външни UHD монитора, като освен това поддържа хардуерно кодеци за H.264, HEVC и AV1, а освен това платформата може самостоятелно да извършва различни действия, свързани с генеративния изкуствен интелект.
Qualcomm също твърдят, че постигат производителността на процесор Intel от 13-та генерация - но с използването на 68% по-малко енергия. Сравняват се и с Apple M2, като в маркетинговите материали се твърди, че пиковото многонишково представяне е с 50% по-добро. Това се доказва и от наличните към момента тестове с технологични демонстратори.
Източник: Qualcomm
Последното не е изненада при по-големия брой "бързи" ядра на Snapdragon X Elite и по-голямата му консумация на ток. Факт е и че "пропускателната способност" на паметта е по-ниска от тази на M3 (136 GB/s срещу 150 GB/s). Въпреки това, определено говорим за много сериозен хардуерен скок и наваксване на голямо изоставане.
При софтуера нещата стават по-сложни. Apple имат пълен контрол както над процесора, така и над операционната система, с която той работи. Qualcomm ще трябва доста да поработят с Microsoft, за да може Windows на ARM архитектура да работи максимално добре както с нов софтуер, така и с милионите програми, разработени през последните 30 години за x86 процесори.
Дали това ще се случи, ще разберем след доста месеци. Първите компютри с M3 ще са на пазара още в началото на ноември, но Snapdragon X Elite лаптопите се очакват едва в средата на 2024 г.