България работи, както се работи във всички други държави преди и след появяването на случай на коронавирус. Това заяви пред Нова телевизия икономическият министър Емил Караниколов по повод констатираните първи четири случая на коронавирус у нас.
Той увери, че е било направено всичко необходимо, преди заболяването да бъде констатирано при български гражданин, и не изключи да се предприемат и по-строги мерки, ако се отчете по-сериозен пик на заразата.
Относно затварянето на културни институции и забраната на масови мероприятия от страна на държавата, но не и затварянето на моловете Караниколов подчерта, че е задължение на всеки член на обществото как да защити себе си и останалите хора.
На въпрос не трябва ли държавата да е по-агресивна и да не оставя мерките на преценката на хората, министърът напомни, че засега имаме само 4 потвърдени случая и ако се наложи, ще се вземат и по-сериозни мерки.
По отношение на затварянето на цял град, каквато мярка беше взета в Италия заради коронавируса, Караниколов подчерта, че това отново е задължение на обществото.
Не може да сложиш контролен орган до всеки гражданин, всеки човек трябва да има разбирането, че трябва да защити себе си и обществото, категоричен бе той.
Министърът отново посочи, че България е взела такива мерки, каквито са взели и всички останали държави членки на ЕС при това ниво на констатирани случаи на коронавирус.
Сигурен съм, че всички болници ще реорганизират дейността си, дайте време да се създаде организация, ние не знаехме къде ще е първият случай, сега ще се пренасочат сили натам, увери той.
Караниколов посочи и че здравното министерство ще подготви инструкции относно хората, които не са здравно осигурени, но предвид ситуацията няма как да не бъдат обслужени.
Запитан за икономическите ефекти от епидемията той обясни, че проблемите са започнали с влизането на вируса в ЕС и засягането на големи партньори на България, като Германия, Италия, Франция или Гърция, с които страната ни има голям стокообмен. Караниколов отбеляза, че се отчитат проблеми в туризма и транспорта, по негови думи ще пострада и малкият и среден бизнес и тепърва ще се наблюдават проблеми в големите предприятия. Най-важното е да защитим работниците, категоричен бе той.
Относно ситуация, при която жена с нужда от химиотерапия е била върната, а на друга не е било позволено да купи лекарства за левкемия, министърът подчерта, че не трябва да се допуска вследствие на вируса и карантините да не се обслужват хора, нуждаещи се от жизненоважно лечение.
Караниколов потвърди, че в някои страни в ЕС има паника и презареждане. Той обаче увери, че у нас има екшън план, изготвен съвместно с големите вериги магазини и аптеките и в случай на нужда ще се ограничи купуването на определен вид стоки от първа необходимост, за да се избегне спекулация. Относно хранителните продукти министърът увери хората, че не трябва да имат притеснение, тъй като засега са пълни и складовете, и държавният резерв.
Запитан дали се задава икономическа криза заради коронавируса, Караниколов призна, че наложената карантина означава и много неработещи хора. Той обаче подчерта, че всички рейтингови агенции потвърждават, че България има финансова стабилност.
Държавата трябва да има осигурени пари, за да покрие социалните осигуровки на хората и да осигури финансови ресурси, които да бъдат вкарани в строителството, обясни Караниколов.
Най-ценното за всички е да си запазят работниците здрави, посочи той. Според него такъв модел за достигане на криза в световен мащаб до момента не е имало.
Относно идеята частните болници да бъдат въвлечени по-сериозно с откриване на отделения, министърът даде пример със страни със сериозен пик на вируса, които дори взимат частни хотели, където да настаняват лица. В момента обаче ситуацията у нас не изисквала такива мерки. Страната ни обаче имала готовност да се изнесат 15 000 легла, за да се направят изнесени центрове извън сградите на болниците.
По негови думи най-лошият сценарий е заразата да продължи поголовно в целия свят, не само в България. Той посочи, че хубавата новина е, че в Китай пикът вече намалява.
Караниколов обясни, че предложенията какви мерки да бъдат предприети, се правят от Кризисния щаб, а правителството не взима само решения без тези специалисти.
Министърът отново напомни, че най-важна е личната хигиена и заяви, че най-важното е да се запазят лекарите, които да могат да се грижат за всеки пациент.