Има балон, няма балон... Ще се спука, няма да се спука? Това са въпросите, които се въртят в главата на инвеститорите, когато става въпрос за една от най-горещите теми на пазарите в момента - изкуствения интелект.
Определено ситуацията там е доста трудна, като все повече хора говорят за този нов тренд, нещо подобно на това, което се случваше при биткойна, след първата му вълна на поскъпване.
Сега обаче е важно - колко напред в цикъла си на балонизиране са технологиите свързани с изкуствен интелект. И тук мненията на анализаторите се разминават съществено, макар и да клонят в по-голяма степен към тезата - че все още сме в началната фаза на този тренд.
"Колкото по-големи стават, толкова по-силно ще паднат - просто още не е настъпил момента". Говорим, разбира се, за Big Tech, чиято работа, подхранвана от изкуствен интелект, предизвика безпокойство, че Apple, Microsoft, Nvidia и останалите компании, са влезли в огромен балон, който ще свърши - зле.
Големите седем, както са известни тези акции, комбинирани с Amazon.com, Alphabet, Meta Platforms и Tesla, станаха толкова големи, че Nasdaq Composite реши, че няма друг избор, освен да ребалансира индекса Nasdaq 100.
Изглежда, че има неясно правило в книгите, което изисква такова претегляне, когато всички акции, които съставляват 4,5% от портфолиото или повече, се комбинират, за да съставят 48% или повече от индекса. Това съобщение раздвижи Big Tech миналия понеделник, когато Nasdaq 100 се покачи с по-малко от 0,11%, представяйки се по-слабо както от Dow Jones Industrial Average, така и от S&P 500, докато шест от "Големите седем" паднаха.
Ходовете обаче се оказаха еднодневен тренд. До четвъртък Nasdaq 100 спечели 3,6% и надмина както S&P, така и Dow. Все пак размерът може да бъде пречка за представянето. Индексите ще се балансират, принуждавайки инвеститорите, които са вързани с тях, да продават.
Активните мениджъри на фондове също ще трябва да продадат акциите, ако имат въведени ограничения на позициите, което много от тях правят. И математиката работи също срещу "Голямата седморка": много по-трудно е една акция да се удвои, когато трябва да премине от $3 трилиона на $6 трилиона, както сега трябва да направи Apple, отколкото от $1,5 трилиона на $3 трилиона.
Но балон? Едва ли. Да, Nasdaq е нараснал с 42% досега тази година, повече от ръста на индекса от 29% в началото на 1999 г., годината, в която балонът на "dot-com" се наду до огромни размери.
И все пак движенията не биха могли да бъдат по-различни, когато погледнем какво се случи преди тях: Докато Nasdaq спечели само 4,2% през последните две години, индексът скочи със 134% през двете години, приключили на 13-ти юли 1999 г.
"С цялото ми уважение, ние смятаме, че аналогът от 1999 г. игнорира извънредното представяне, водещо до и през 1999 г.", пише стратегът на Seaport Global Виктор Косел.
"Въпреки че знаем, че 2022 г. беше болезнена година за активите, смятаме, че мнозина са я отхвърлили или са я отписали въпреки значителното усвояване както на акциите, така и на облигациите, тъй като те бяха преоценени поради икономическо и фискално забавяне и затягане на паричната политика."
Дори на ниво оценка, Nasdaq 100 не изглежда толкова балонизиран. Индексът, посочва Косел, се търгува при циклично коригирано съотношение цена/печалба от 46 пъти, доста под 113-те пъти, достигнати през 2000 г., според данни на Citigroup, или 83-те пъти, достигнати от Япония през 1990 г. Оценките са все още високи, въпреки това, достатъчно високо, че обикновено да препоръчаме намаляване обратно.
Това може да не е правилният ход. Стратегът на Citigroup Скот Хронърт отбелязва, че мениджърите на взаимни фондове се борят да се справят с индекса и той вижда това, което описва като "ранни признаци на преследване на представянето".
Позиционирането на фючърси също се подобри през последните седмици, което предполага, че има повече място за покупки. "Като цяло, виждаме заслуги в задържането на съществуващи позиции на клъстера с мега капитал/растеж и бихме гледали на слабостта в групата като на възможност за закупуване", пише той.
Но това не означава, че това е всичко, което трябва да се купи. Помислете за случая с Alibaba Group Holding (BABA), който има пазарна капитализация от едва 243 милиарда долара, малка част от тази на Apple, въпреки по-бързия растеж. Както казва Лари Макдоналд от Bear Traps Report:
"В момента почти 13 Alibaba се побират в една пазарна капитализация на Apple. По наше мнение BABA значително надминава прекалено пренаселената Apple през следващите месеци."
И може би дори по-дълго. Стратегът на Wolfe Research Крис Сениек оценява Alibaba въз основа на сумата от нейните части, като бизнесът на Taobao Tmall носи 12 пъти печалбите за 2024 г. на стойност от $85, а останалите бизнеси струват около $60. Това би поставило акциите на $145, или 50% повече от цената на затваряне в четвъртък от $96,61.
И все пак балонът при AI може да се спука болезнено?
Говорейки с анализатори на UBS по време на конференция миналата седмица, главният изпълнителен директор на Stability AI Емад Мостаке каза за AI: "Мисля, че това ще бъде най-големият балон на всички времена."
Stability AI е компанията зад Stable Diffusion, един от другите по-популярни генеративни AI инструменти освен OpenAI. Мостаке каза, че общият размер на инвестициите, необходими в AI, вероятно ще бъде 1 трилион долара.
Stability AI е компанията зад Stable Diffusion, един от другите по-популярни генеративни AI инструменти освен OpenAI.
Stable Diffusion позволява на потребителите да генерират фотореалистични изображения чрез въвеждане на текст. Той има повече от милион потребители и е събрал над 100 милиона долара от инвеститори, включително Coatue и Lightspeed Venture Partners.
Мостаке, неговият съосновател и главен изпълнителен директор, е обвинен в подвеждащи твърдения относно неговия произход, постижения и партньорства. Той оспори твърденията едно по едно в подробен отговор в личния си блог.
Generative AI пленява въображението на много академици, ръководители в заседателни зали и дори ученици със способността си да създава човешки език и визуално съдържание от нулата в отговор на потребителски подкани, като използва огромни количества данни.
AI отдавна съществува, като технологията вече е обща характеристика на онлайн сърфирането, социалните медийни платформи и домашните асистенти. Освен потребителските приложения, технологията се използва в медицината, транспорта, роботиката, науката, образованието, финансите, отбраната и други индустрии.
Въпреки това, по-нова форма на AI, която се появи напоследък, е генеративният AI, който се използва в инструменти като популярния AI чатбот ChatGPT, от американската технологична фирма OpenAI, както и Google Bard и Microsoft Bing Chat, и генератори на изображения като Dall-E, Stable Diffusion и Midjourney.
Мостаке каза, че общият размер на инвестициите, необходими в AI, вероятно ще бъде $1 трилион, "защото е по-важен от 5G като инфраструктура за знания", и предположи, че банки като UBS ще трябва да приемат технологията, тъй като това е "огромен пазар".
Но, добави той, в момента е в "ранен етап" на развитие.
"Не е съвсем готово" за внедряване в мащаб в големи индустрии като финансови услуги, "но можем да видим стойността", каза Мостаке.
Експертът каза още, че компаниите, които не използват AI по подходящ начин в бизнеса си, ще бъдат "наказани" от фондовия пазар.
Той даде пример с Google, който загуби 100 милиарда долара за един ден, след като неговият чатбот Bard AI даде неточна информация в промоционално видео при пускането му. Google се конкурира агресивно с Microsoft, за да спечелите в надпреварата за изграждане на превъзходни AI инструменти.
"Мисля, че това е истинско. Мисля, че тук няма много възможности за инвестиране и ще видите хора да преминават от най-добрите производители на чипове към компании, които използват това, за да повлияят по подходящ начин на долната си линия и на печалбата си. И ще видите как пазарът наказва онези, които не го използват", каза Мостаке.
"Това ще бъде една от най-големите инвестиционни теми през следващите няколко години", добави той.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.