Американската космическа агенция NASA обяви, че е избрала компанията SpaceX на Илон Мъск за изпълнител на проекта по извеждане от орбита на Международната космическа станция, което трябва да се случи в близките години.

МКС се изгражда от 1998 г. като наследник на орбиталната станция "Мир". В проекта са ангажирани NASA, "Роскосмос" (която контролира двигателите), както и европейската, японската и канадската космически агенции. Първите астронавти се качиха на борда през 2000 г.

NASA вече води разговори за приватизацията на МКС

NASA вече преговаря за приватизацията на Международната космическа станция

Консорциум може да поеме управлението

В момента това е най-голямото човешко творение в космическото пространство - конструкция с размерите на футболно игрище, която лети на 400 км над Земята с 27 000 км/ч. Близо 25-годишната станция е ценна локация за научна дейност, но според експерти вече започва да остарява.

NASA официално потвърждават ангажимент да продължат да поддържат МКС до 2030 г., но "Роскосмос" говорят за "поне 2028 г.". Освен това американската космическа агенция прекрати проекта по разработка на нови скафандри за космически разходки от борда на станцията.

Защо и кога МКС може да се разбие в Тихия океан

Защо и кога МКС може да се разбие в Тихия океан

Прогноза от NASA

През следващите години SpaceX ще трябва да разработи и построи космически апарат, който да се закачи за нея и да я изведе от орбита. След това те заедно ще трябва да изгорят в плътните слоеве на атмосферата - с цел да се намали рискът от падащи отломки. Това беше едно от големите опасения в края на живота на станция "Мир", но за щастие до инциденти не се стигна.

Планът МКС да бъде заменена от частна орбитална станция

Планът МКС да бъде заменена от частна орбитална станция

До 2030 г. станцията на Axiom ще бъде в орбита и ще работи самостоятелно. А МКС ще бъде унищожена

NASA планира да пренасочи ресурсите си към по-далечни мисии, а изследователските, туристическите и комерсиалните дейности в околоземна орбита ще са в ръцете на бизнеса.