Износът на зърно и маслодайни семена от Украйна може да достигне 4 милиона тона до края на август, което е повече от 50% от предвоенното ниво.
Това заяви заместник-председателят на Всеукраинския аграрен съвет Денис Марчук. Той направи изявлението по време на общонационален телемарафон по украинските телевизионни канали, съобщи "Укринформ".
"Украйна в момента демонстрира доста добри обеми на износ на зърнени и маслодайни култури. През юли успяхме да транспортираме почти 3 милиона тона. През август вече сме изнесли 670 000 тона. Това означава, че според резултатите от август можем да достигнем около 4 милиона тона зърно и маслодайни семена. Това е дори повече от 50% от предвоенното ниво", каза Марчук.
Той също така припомни, че миналата година, използвайки различни логистични канали, Украйна е изнасяла около 6 милиона тона селскостопанска продукция всеки месец. Следователно възобновяването на корабоплаването през пристанищата на Голяма Одеса ще спомогне за увеличаване на експортния потенциал.
"Искам да ви напомня, че имайки морски пристанища, миналата година натоварихме около 6 милиона тона всеки месец. Следователно потенциалът за използване на различни маршрути за износ нараства. Единственият въпрос е да се осигури безопасното движение на корабите в Черно море , 27 кораба вече са напуснали нашите морски пристанища.Още 18 кораба са на док за товарене, а 40 са подали заявки за влизане.Ако искаме да достигнем нивото отпреди войната, трябва да натоварваме около 80-100 кораба всеки месец през черноморските пристанища", каза Марчук.
Припомняме, че Министерството на отбраната на Турция съобщи, че общо 43 кораба са плавали през "зърнените коридори" от 1 август 2022 г. насам.
Повече от 622 000 тона зърно бяха изпратени от украинските пристанища.
На 22 юли в Истанбул по предложение на ООН Украйна, Турция и генералният секретар на ООН Антониу Гутериш подписаха Инициатива за безопасно транспортиране на зърно и хранителни продукти от пристанищата Одеса, Черноморск и Южен.
Заради войната в Украйна руският флот блокира черноморските пристанища и направи износа невъзможен. Това, от своя страна, създаде предпоставки за продоволствена криза.