Турция рискува да застраши икономическите си връзки с Китай, ако продължава да критикува отношението на Пекин към уйгурски мюсюлмани, предупреди китайският пратеник в Анкара, точно когато китайски фирми искат да инвестират в турските енергийни и инфраструктурни мега-проекти, съобщава "Ройтерс".
Турция прекъсна дълго мълчание за съдбата на китайските уйгури, казвайки, че повече от един милион души са изправени пред произволен арест, изтезания и политическо промиване на мозъци в китайските лагери за интерниране в северозападния район на Синдзян.
Турският външен министър Мевлют Чавушоглу повтори загрижеността на Анкара на среща на ООН тази седмица, призовавайки Китай да зачита правата на човека и свободата на религията.
Китай отрече обвиненията в малтретиране и смята, че критиките на ООН са намеса в нейния суверенитет. Пекин обясни, че лагерите са съоръжения за превъзпитание и обучение, които са спрели атаки на ислямистки бойци и сепаратисти.
"Възможно е да има разногласия или недоразумения между приятели, но ние трябва да ги решим чрез диалог. Такова критикуване на приятел не е конструктивен подход", коментира Дън Ли, посланикът на Пекин в Анкара.
"Ако изберете неконструктивен път, той ще повлияе отрицателно на взаимното доверие и разбиране и ще се отрази в търговските и икономическите отношения", допълва той,
Засега много китайски компании търсят възможности за инвестиции в Турция, включително третата атомна електроцентрала, която Анкара иска да построи, обяснява посланикът.
Няколко китайски фирми, включително технологичен гигант Алибаба, активно търсят възможности в Турция.
В допълнение към Алибаба, която миналата година закупи онлайн платформата за търговия "Трендиол", други компании, които провеждат разговори са China Life Insurance и конгломерат China Merchants Grou, коментира китайският посланик.
Дън Ли добави, че китайски банки искат да инвестират в Турция, следвайки примера на Индустриална и търговска банка на Китай (ICBC), която закупи "Текстилбанк" през 2015 г.
Китайските инвестиции в Турция биха помогнали за намаляване на дефицита по текущата сметка на Анкара, който миналата година е 27,6 млрд. Долара. Търговският дефицит на Турция само с Китай миналата година е 17,8 млрд. долара, според данни на Министерството на търговията.
През януари турският финансов министър Берат Албайрак заяви, че е "невъзможно" Турция да поддържа такъв търговски дефицит с Китай и други азиатски страни, заявявайки, че правителството обмисля предприемането на мерки.
Дън коментира и че не очаква Турция да предприеме протекционистки стъпки. "И двете страни са категорично против подобни политики и двете икономики се нуждаят от отворена световна икономика".
Той призова Турция да приеме китайските платформи за разплащане като WeChat и AliPay. "Хората не искат да плащат в брой, а населението тук е достатъчно младо, за да не им се налага да се адаптират към новите технологии".
Добрите дипломатически и политически отношения обаче ще останат решаващи за развитието на икономическите връзки и привличането на повече китайски инвестиции, обясни Дън Ли и допълни, че е повдигнал въпроса пред Чавушоглу, ден след изказването му пред ООН.
"Най-важният въпрос между страните е взаимното уважение. Ще останете ли приятели, ако вашият приятел ви критикува публично всеки ден", коментира китайският посланик в Турция.