Роботи, произведени в България, се предлагат в над 30 страни на 3 континента, научаваме от електронното издание на Deutsche Welle, посветено на сравнително малката българска фирма-производителка „Спесима". Досега в света работят към 500 робота, произведени от фирмата.

Продукцията на предприятието е в областта на системи за автоматизация на производството и по-точно представлява разработване на роботи-манипулатори на машини за леене на алуминиеви сплави.

Това е и продуктът, който е подтикнал германския концерн Оскар Фрех, свтовен лидер в  производството на машини за леене на такива сплави, към сътрудничество с малката българска компания.

По думите на управителя на концерна Йоанис Йоанидис, немците са в частност привлечени от знанията и опита на малката българска фирма, както и от конкретния продукт. Управителят обаче, доколкото можем да съдим от думите му пред германската медия, е по-скоро учуден от неговата конкурентноспособност: "Много е интересно, че българските продукти са конкурентноспособни", гласи неговият коментар.

Иначе Спесима съществува от 1989 г. и работи с персонал от около 30 човека. Интересен е фактът, че тя работи и със студенти от Техническия Университет, на което сътрудничество, по думите на управителят Венцислав Славков, се дължи частично и успехът на фирмата по отношение на подбор на персонал. Стратегията й е да се опитва да задържа най-талантливите от стажуващите студенти.

Германският концерн работи с българската фирма от 1994г. Очевидно качеството на българските роботи впечатлява неговите специалисти и през 1997г. той придобива 50% от дяловете й. Опитът и позициите на концерна в областта на износа от своя страна са ключови за реализацията на продукцията на фирмата. Резултатът, както споменахме, е че тя в момента предлага продукция в над 30 страни на три континента.

Сътрудничеството на равни начала между малка фирма и концерн-лидер в световен мащаб е донякъде странно, но не е случайно. И двете страни са съгласни, че то носи само предимства.

При положение, че продуктът на българската фирма е това, от което германците се нуждаят, както и, че позициите и опитът на концерна са решаващи за родния производител, „симбиозата" между тях е логична.

Макар и мащабите й да не са впечатляващи, тя може да бъде пример за родния потенциал откъм творчество, както и поне една малка светла искрица за националното ни самочувствие, което, съдейки от повечето коментари в нашия форум, е наистина смущаващо ниско.