Продукцията на предприятието е в областта на системи за автоматизация на производството и по-точно представлява разработване на роботи-манипулатори на машини за леене на алуминиеви сплави.
Това е и продуктът, който е подтикнал германския концерн Оскар Фрех, свтовен лидер в производството на машини за леене на такива сплави, към сътрудничество с малката българска компания.
По думите на управителя на концерна Йоанис Йоанидис, немците са в частност привлечени от знанията и опита на малката българска фирма, както и от конкретния продукт. Управителят обаче, доколкото можем да съдим от думите му пред германската медия, е по-скоро учуден от неговата конкурентноспособност: "Много е интересно, че българските продукти са конкурентноспособни", гласи неговият коментар.
Иначе Спесима съществува от 1989 г. и работи с персонал от около 30 човека. Интересен е фактът, че тя работи и със студенти от Техническия Университет, на което сътрудничество, по думите на управителят Венцислав Славков, се дължи частично и успехът на фирмата по отношение на подбор на персонал. Стратегията й е да се опитва да задържа най-талантливите от стажуващите студенти.
Германският концерн работи с българската фирма от 1994г. Очевидно качеството на българските роботи впечатлява неговите специалисти и през 1997г. той придобива 50% от дяловете й. Опитът и позициите на концерна в областта на износа от своя страна са ключови за реализацията на продукцията на фирмата. Резултатът, както споменахме, е че тя в момента предлага продукция в над 30 страни на три континента.
Сътрудничеството на равни начала между малка фирма и концерн-лидер в световен мащаб е донякъде странно, но не е случайно. И двете страни са съгласни, че то носи само предимства.
При положение, че продуктът на българската фирма е това, от което германците се нуждаят, както и, че позициите и опитът на концерна са решаващи за родния производител, „симбиозата" между тях е логична.
Макар и мащабите й да не са впечатляващи, тя може да бъде пример за родния потенциал откъм творчество, както и поне една малка светла искрица за националното ни самочувствие, което, съдейки от повечето коментари в нашия форум, е наистина смущаващо ниско.
Caboose
на 28.08.2007 в 21:22:07 #8hi-fi, аз съм завършил именно "Машиностроене" преди 5 години и съм напълно съгласен с теб. Единици са кадърните инженери, които завършват през последните години и техните умения не се дължат толкова на наученото в университетите, колкото от техните лични качества и проявената самоинициатива докато следват.
IstinaTa
на 28.08.2007 в 19:07:56 #7Само учудени и изненадани в тази статия.
hi-fi
на 28.08.2007 в 17:41:43 #6Алооо коментаторите по-долу... някой от вас занимавал ли се е с производство и по-специално с машиностроене. Нито е лесно, нито просто. Кой колко бил обучаван от държавата и колко струвал са икономически ала-бала... Университетите бълват абсолютна плява... добре че има такива българси фирми като Спесима за да може млади хора да се обучават и развиват в реални условия и на добро технологично ниво. Шанса на бъдещите технически специалисти в България е в стажове и работа в реално работещи фирми, а не в 30-40 годишни теории от супер стари учебници в университета... Айде със здраве и отидете да си изцапате ръцете на някоя машина.
Неделчо Съботинов
на 28.08.2007 в 16:18:16 #5Мдам, не е хубаво, че изтичат мозъци навън, но пък дай сега да седнем да ревем. След като са такива големи специалистите ни и не можем да ги задържим, нормално е да напуснат страната, другия вариянт е държавата да направи фонд "роботика" и да плаща по 10,000 лв. на месец на специалистите ни, което не е лошо като идея но е неосъществима...Все пак статията си е хубава отбелязва важен казус.
Bat Vseznaiko
на 28.08.2007 в 16:12:01 #4Еми де да знам боби, да предложим на концерна да плати на цялото българско общество тогава! И за амортизацията му за 20 години, и здравни и социални осигуровки !
bobbi_Mk
на 28.08.2007 в 16:02:38 #3Бива ли Българската журналистика да е толкова плитка и повърхностна??? Ама ни грам размисъл за детайлите .... Никакво въображение и аналогично мислене ... То бива робска психика и манталитет ... Пфуууу ...
bobbi_Mk
на 28.08.2007 в 15:59:58 #2Кво толкова странно и велико има в цялата работа... Българска фирма, продава научен продукт и прототипи на германски концерн. Обаче ако разгледаме бизнеса в детайли ... кво ще видим??? - "отглеждането" на един специалист в сферата на роботиката изисква инвестиция от 16 години учене. Във финансови средства, това са минимум 100 000 евро - струва един специалист. Амортизацията на един специалист е за около 10-15 години. Следователно този специалист трябва да изкарва поне по 25000 евро на година за да си покрие инвестицията и за да има да живее и да си поддържа нивото на знанията високо. Нашите специалисти изкарват толкова че да живеят и да си поддържат знанията! Никой от тях неполучава и невръща парите, дадени за придобиване на това образование... Следователно, касичката за образование остава празна! Следователно ... няма да има повече такива специалисти. Следователно германския концерн източва мозъчния продукт, създаден преди 1990 година. За обучението и придобиването на тези знания от тази група инженери е плащал Българския народ (не немците или този велик световно известен концерн). От къв зор трябва да се радвам на тази новина???
Чоко
на 28.08.2007 в 15:31:39 #1"А-з с-ъ-м Р-о-б- к-о, р-о-б-о-т о-т н-о-в-о п-о-к-о-л-е-н-и-е"