Скоро платформата за видео съдържание YouTube може да се наложи да плаща повече на музиканти и звукозаписни компании за използването на техни творби. Това предвиждат подготвяни от Брюксел промени в законодателството, свързано с авторското право, съобщава BBC.
Освен това нововъведенията в нормативните актове могат да принудят издателите и продуцентите да отчитат пред изпълнителите и авторите на песните какви приходи генерират официалните им видеа на платформата.
От много време насам представителите на музикалната индустрия обвиняват YouTube, че не плаща достатъчно за музикалното съдържание, качено на сайта.
Новинарските сайтове също могат да получат подобни права за първи път. Преди време стана ясно, че от Европейската комисия (ЕК) ще настояват Google да им изплаща такса за ползване на тяхно съдържание в резултатите на своята интернет търсачка.
Платформата YouTube прави печалба, като взема част от приходите от продажбата на реклами, а останалата част разпределя между притежателите авторското право върху дадено съдържание.
Този бизнес модел значително се различава от този на платформите за музикален стийминг Spotify и Apple Music, които плащат малка сума на издателите всеки път, когато някой техен потребител слуша конкретна песен.