Огромно количество композирана от изкуствен интелект музика е било премахнато от платформата Spotify заради съмнения за манипулация на броя на слушанията им, съобщава Financial Times.
Детайли: По информация на медията става дума за "десетки хиляди" песни, създадени от потребители на AI платформата Boomy.
От Spotify твърдят, че слушанията са били изкуствено "напомпани" с помощта на ботове. Решението за изтриването на песните идва след предупреждение от страна на голямата звукозаписна компания Universal Music за това, че е налице "съмнителна активност", свързана със създадени с Boomy произведения. Сега около 7% от тях са премахнати.
От Boomy заявиха, че са "категорично" срещу всякакви машинации, свързани с музикалните платформи.
Контекст: Boomy дава възможност на всеки да създава парчета в най-различни жанрове - от рап до индийска музика. Не се изискват никакви познания - просто се задават конкретни инструменти, баланс между тях и базов аранжимент. За часове могат да бъдат "издадени" десетки албуми само с "усилията" на един потребител.
Готовите произведения могат да се качват на стрийминг платформи и "авторите", както и платформата получават отчисления за всяко слушане. Макар да съществува едва от 2021 г., Boomy се хвали с генерирането на 14,5 млн. песни или 14% от цялата записана музика в света.
Това е една от типичните употреби на генеративните платформи с изкуствен интелект - потребители с желание за бърза печалба без положени усилия ги използват за създаването на огромни количества книги, рисунки, статии, музикални произведения и др. и с тях задръстват сайтовете, където истински творци се опитват да представят работата си.
В прав текст: "Изкуственият стрийминг е дългогодишен проблем в цялата индустрия, който Spotify се опитва да изкорени в цялата си услуга", заявиха от музикалната платформа. Преди месец изпълнителният ѝ директор Даниел Ек коментира, че индустрията има "легитимни притеснения" по отношение на композираните от AI песни и затова трябва да се работи по решение, което постига баланса между защитата на творците и иновациите.