Наблюдава се драматичен спад в броя на въглищните електроцентрали, които са в етап на планиране или на подготовка за изграждане, в световен мащаб.

Данните показват, че има 48% намаление на планираните въглищни електроцентрали наред с 62% по-малък броя на започналите строителството мощности, информира GreenTech.bg.

В доклад, изготвен с помощта на няколко зелени групи, се посочва, че променящите се политики и икономическите условия в Китай и Индия са основен двигател на спада. Въпреки това въгледобивната промишленост настоява, че горивото й ще остане от съществено значение за икономическия растеж в Азия за десетилетия напред.

В периода между 2006 и 2016 г. Индия и Китай, взети заедно, са мястото на 85% от въглищните електроцентрали, построени из целия свят. Това обаче се променя рязко сега. Наблюдава се рязко оттегляне на двете страни от този вид енергия, сочи докладът, подготвен със сътрудничеството на Greenpeace, Sierra Club и CoalSwarm.

Основните причини за спада са налагането на ограничителни мерки от страна на централното правителство на Китай - плановете за около 600 въглищни централи са замразени най-рано до 2020 година. В Индия 13 проекта са замразени също.

Налице е интензивно "пенсиониране" на старите въглищни електроцентрали в Европа и САЩ. Около 120 големи централи са затворени през последните 2 години.