Русия и Китай задълбочават сътрудничеството си, опитвайки се да постигнат икономическа стабилност въпреки щетите, нанесени от наказателните мерки на САЩ - санкции срещу Москва и ескалиращата тарифна война срещу Пекин.
Руски и китайски компании подготвят 73 съвместни проекта на обща стойност над 100 млрд. долара, се казва в изявление на руско китайска-бизнес група, цитирано от Reuters и CNBC.
Потенциалните милиардни инвестиции са контролирани от Руско-китайския бизнес консултативен комитет, който провежда ежегодната си среща тази седмица по време на Източния икономически форум във Владивосток, Русия.
Комитетът включва повече от 150 представители на "водещи руски и китайски компании", се казва в изявление на Руско-китайския инвестиционен фонд. Фондът е създаден през 2012 г. от Китайската държавна инвестиционна корпорация и руския държавен фонд за инвестиции.
Вече са реализирани 7 проекта на обща стойност 4.6 млрд. долара в резултат на работата на групата Китай-Русия.
"Докато силният икономически растеж и в двете страни със сигурност ще доведе до много възможности за печеливши инвестиции, смятаме, че особено обещаващи сделки ще бъдат намерени в двустранни сделки, които капитализират отношенията Русия-Китай", каза в изявление Кирил Дмитриев, изпълнителен директор на руския фонд за държавни инвестиции.
Технологично споразумение
В отделно съобщение инвестиционният фонд Русия-Китай и китайската научно-технологична инвестиционна група Tus-Holdings обявиха съвместни инвестиционни планове.
Сътрудничеството ще се съсредоточи върху технологиите, като се инвестират 1.28 млрд. долара в руския технологичен парк Tushino Project в северозападната част на Москва.
Двете групи подготвят изграждането на китайско-руски технологичен парк с повече от 100 млн. долара инвестиции и стартираха съвместен фонд за рискови инвестиции с капитал от 100 млн. долара.
Двете държави вече подготвят общи инвестиции в логистичната инфраструктура на руския интернет, а суверенният фонд на Русия смята да инвестира в местни технологични проекти.
Китайският онлайн гигант Alibaba, руската група Mail.ru и руския държавен фонд за инвестиции ще подпишат меморандум за сътрудничество в рамките на икономическия форум, съобщават източник на ТАСС.
Идеята е руският онлайн пазар за продажба на китайски стоки Pandao да стане част от съвместно предприятие в областта на електронната търговия. "Pandao може да влезе в съвместното предприятие", казва източникът на ТАСС.
Pandao е създаден с амбициозната идея да се превърне в един от лидерите на трансграничния пазар за електронна търговия.
dad
на 16.09.2018 в 14:13:35 #3За цялото си следвоенно развитие след 1989 год.като компенсация за огромните щети над отделни държави и народи,САЩ,възможно без да осъзнават,а най-вероятно полакомили се от изгодата,позволиха Китай тихомълком да напредне технологично,финансово и икономически,търгувайки с него.Така САЩ създадоха своя конкурент и военен противник напълно сляпо и в противовес на цялостната си политика и стратегия.Един тактически ход,който поставя на карта стратегията и бъдещето господство.Тръмп овреме се усети и предприе мерки.Но сега той ще срещне контрамерки и кой ще надвие в крайна сметка не се знае.СаЩ не могат да разчитат на ЕС срещу Китай,както и на РУСИЯ.Стратегически Русия и Китай могат да се превърнат в гробокопача на САЩ.
hmmm
на 13.09.2018 в 12:26:14 #2Крайно време е хората които са свикнали да се осланят на американците да спрат да бълнуват и да се събудят. На някои им се ще да са още в 90те години, но светът отдавна се промени и да се превъзнасят американците в момента е признак на инат и папагалстване.
hmmm
на 13.09.2018 в 12:20:15 #1batko-krilatko, не си прав. https://money.bg/economics/v-kitay-veche-se-registrirat-poveche-patenti-ot-sasht.html https://technews.bg/article-95311.html По-скоро американците са зависими от китайският внос, тъй като секторът на услугите на янките зависи от произведеният в Китай инструмент за тях . А пти положение че Китай създаде алтернатива на световната банка едва ли може да се говори за "тотална зависимост". По-скоро е независимост. https://news.bg/int-economics/kitay-sazdava-alternativa-na-svetovnata-banka-1001422.html