Министерството на финансите на Русия обсъжда пълната отмяна на Данък добавена стойност върху купуването на злато. По думите на зам.-министърът Александър Мойсеев в рамките на Московски икономически форум такава мярка ще помогне да се върната в страната капитали за десетки милиарди рубли.
"Въпросът още се обсъжда и сега се появиха допълнителни импулси за неговото решаване. Видно е, че държавата отделя голямо внимание на репатрацията на капитали. Изясни се, че редица граждани биха искали да репатрират своите капитали, но не да ги вложат в банковата система, а в кюлчета злато. Това е тяхно лично право. Препятствие за това в момента се явява ДДС", пояснява зам.-министърът в интервю за РИА Новости.
Банките също потвърждават, че имат доста клиенти, които биха желали да вложат големи суми за закупуване на злато, като имат възможност да вземат когато им е нужно, някакво количество от него, допълва Мойсеев.
Сега при покупка на злато от банките гражданите са длъжни да платят 18% данък добавена стойност, а от следващата година налогът ще бъде увеличен на 20 на сто. При това, когато слитъците се продадат обратно на банката, данъкът не се компенсира.
Въпросът се обсъжда в министерството от миналата година. Първоначално идеята е била да се освободи от ДДС само инвестиционното злато, а не и това, което се използва за изработка на бижута.
"Проблемът е в това, че този поток никога не може да се проследи. Действително, ние обсъждахме отмяната на ДДС за инвестиционното злато доста години, но се отказахме, доколкото да се намери надеждна бариера на пътя на златото към бижутерите е невъзможно. Ако се отмени данъкът, то ще е за всички", посочва Мойсеев.