Сериозно присъствие имат българските градове и региони в класацията "Европейски градове и региони на бъдещето 2023" на аналитичното издание на "Файненшъл Таймс" fDi Intelligence. По-голямата част от високите класирания са свързани с ефективността на разходите на чуждестранните инвеститори.
По този показател, който обединява в себе си различните харчове на бизнесите - за заплати, наем, данъци, такси и т.н., София е на трето място сред големите европейски градове, а Русе - сред тези с между 100 000 и 350 000 жители, като в тази категория Бургас остава трети. В десетката на средните градове на бъдещето са още Варна и Пловдив, които са на шеста и седма позиция.
Цели 7 от най-изгодните малки европейски области са български - първа е Русе, от трето до седмо място са Стара Загора, Пловдив, Варна, Бургас и София - област, а София - град е №9.
Значително по-спорадично е присъствието на нашата страна в другите класации. София е предпоследна в Топ 8 на големите европейски градове по отношение на стратегията за привличане на преки чуждестранни инвестиции, като зад нея остава Анкара. Столицата е на шесто място по отношение на човешкия капитал и седма по отвореност към бизнеса. Старозагорският регион е на шесто място сред малките европейски региони със стратегия за чуждестранните инвестиции.
Призьорите
Като общо представяне Лондон е най-добрият европейски град на бъдещето през 2023 г., следван от Амстердам, Дъблин и Париж.
Сред населените места с над 500 000 жители най-добре се представя Германия с Хамбург и Франкфурт на Майн на първите две места и Дюселдорф на четвърто. Между тях е старата полска столица Краков.
При средните градове челната тройка се оформя от Цюрих, Вилнюс и Вроцлав, а четвърти е Единбург. В класацията на малките челните места са за Базел, Корк, Рединг и Люксембург. При микро градовете (с под 100 000 жители) България не е представена в нито една подкласация, а първенците са Цуг (Швейцария), Лимерик, Голуей и Шанън (Ирландия).
По отношение на стратегията за привличане на инвестиции в различните категории първенците са Барселона, Порто, Нюкасъл, Брага и Лимерик.
Приоритетите
От fDI Intelligence отбелязват, че над една трета от преките чуждестранни инвестиции в Европа (или над 130 млрд. долара) са били по линия на възобновяемите енергийни източници. Следват транспортът и логистиката ($26,61 млрд.), софтуерните и IT услуги ($23,96 млрд.), електронните компоненти ($19,1 млрд.) и полупроводниците ($18,22 млрд).
Експертите отчитат и рязко повишаване на проектите за по над 1 млрд. евро, които вече са около 45 на континента, а освен това инвестициите в автомобилния сектор растат.
Най-голямата инвестиция в Европа през 2022 г.? Това е разширяването на ирландското производство на Intel, като проектът се оценява на 12 млрд. евро.
naskotop
на 21.02.2023 в 20:10:40 #1Е, как Лондон е най-добрият град на бъдещето - нали уж след Брекзит всичко щеше да се срути ...!? ;)