"290 джипа удрят като гръм президента" четем на първа страница на в. "24 часа"

ОЛАФ проверява бърза сделка за 20 милиона лева на служебния кабинет на Румен Радев. Държавният глава опроверга МВР шеф - процедурата започнала и завършила преди и след неговия кабинет

Обществена поръчка за 20 млн. лв., сключена подозрително бързо от служебното правителство на Румен Радев, се оказа проверявана от ОЛАФ.

Европейската служба за борба с измамите с евросредства разследва доставка на 290 високопроходими автомобила за МВР за преследване на нелегалните мигранти. Подписът в документите е на служебния вътрешен министър Пламен Узунов, който днес е секретар на президента Румен Радев. Проверката започнала в края на миналата година, съобщи зам. вътрешният министър Красимир Ципов.

Според източници от МВР проверяваната поръчка е за доставката на 290 джипа "Грейт Уол". Тя беше спечелена от фирмата "Българска автомобилна индустрия" само месеци след като се сдоби с активите на "Литекс комерс", която се контролира от бизнесмена Гриша Ганчев.

Преди повече от две години за поръчката се бориха още "Мото Пфое", "Н-Ауто София (вносителят на "Нисан"), "Тойота Тиксим" и "Киа Моторс България". Те обаче отпаднаха по различни причини от надпреварата. Например "Мото Пфое" били изчислили грешно цената на предлаганите джипове. Сигналът може да е подаден от някоя от загубилите компании, смятат от МВР.

Прочети още от в. "24 часа"

"Само 9 дребни риби са в затвора за корупция" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Едва 9 души, осъдени за корупция, лежат в момента в затворите в страната. Всички те са дребни риби - повечето са шофьори, които са се опитали да подкупят проверяващите ги полицаи, за да не им бъде съставен акт за нарушение. Сумите, които са се опитали да дадат, не са големи - между 10 и 50 лв. Тази картина разбива на пух и прах мита, че у нас се преследва корупцията по високите етажи на властта.

Най-сериозните случаи са два - на служители от фонд "Земеделие", подкупвали земеделски производители, както и казус с надзирател и частен охранител, които вземали пари от затворници, за да им осигурят привилегировано отношение. Това става ясно от справка, получена от "Сега" по Закона за достъп до обществената информация от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" към правосъдното министерство. "Сега" потърси и информация за ефективно осъдени за длъжностни престъпления, за които прокуратурата най-често обвинява т.нар. бели якички, но въпреки шумните акции и хвалбите на държавното обвинение през годините от отговорите на затворническата администрация става ясно, че такива няма.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Какво означава оставката на Цецка Цачева", четем в "Капитал"

Тя се оттегли след скандал за имотни сделки на цени под пазарните. Ключовият въпрос е каква ще е съдбата на Цветанов

Цецка Цачева подаде оставка като министър на правосъдието, а премиерът Бойко Борисов я прие. Напускането на поста от Цачева става четири дни след като първо сайта "Бивол", а след това и "Антикорупционния фонд" разкриха, че тя заедно с още две ключови фигури от ГЕРБ - зам.-председателят на партията и председател на парламентарната група Цветан Цветанов и депутатът Вежди Рашидов са си купили апартаменти на занижени цени в столичния квартал "Изток" от фирмата "Артекс инженеринг". 

Според официално съобщение до медиите, разпространено от правителствения пресцентър, двамата са обсъдили "свързаната с името й имотна сделка". "Пред премиера министър Цачева заяви решението си, че подава оставка и не желае създалото се напрежение да се пренася върху работата на правителството".

Малко след това и Цачева направи изявление от Стара Загора. "Съвестта ми е чиста, аз поисках проверка около обстоятелствата за придобиване на недвижимото ми имущество от Антикорупционната комисия и Върховна касационна прокуратура. Но докато тя трае, не желая забъркването на името ми в този случай да тежи на партия ГЕРБ и на премиера Борисов в предизборната обстановка, каквато считам, че е налице", заяви тя. Цачева каза и, че заедно с оставката е подала и молба за отпуск докато напускането й на правителството не бъде гласувано от Народното събрание.

Прочети още от " Капитал"

"Входът за гимназия по-скъп, отколкото за университета" извежда на първа страница в. "Монитор"

Kурсовете за подготовка за националното външно оценяване в 7-и клас, с оценките от което се кандидатства в гимназия, излизат по-скъпо, отколкото преговорът на материала за матурите в 12-и клас, които пък често служат за вход в университет. Това показа проверка на "Монитор".

За целогодишно обучение от общо 120 учебни часа по български език и литература или математика родителите на кандидат-гимназистите трябва да броят 3 вноски от по 260 лв. или общо 780 лв. За преговор от 104 учебни часа на граматика и литературни произведения от 11-и и 12-и клас пък зрелостниците ще платят 640 лв., или със 140 лв. по-малко.

Столична школа предлага и промоция - по-ниска цена за уроци по два предмета. Ако седмокласникът посещава едновременно курсове по български език и литература и по математика, то при три равни вноски от 398 лв. обучението му може да излезе само 1194 лв. Така родителите ще си спестят 370 лв.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Прошка или курбан за Цветанов", четем във в. "Стандарт"

Четвъртък ще бъде денят "Х" за Цветан Цветанов, сочат сондажите в управляващата партия. Очаква се тогава да стане ясна съдбата на втория човек в ГЕРБ, който замина за САЩ за конференция по сигурността в разгара на скандала "Апартаментгейт". След като премиерът Бойко Борисов поиска и получи незабавно оставките на правосъдния министър Цецка Цачева и зам.-министъра на спорта Ваня Колева стана ясно, че той приема историята с изгодните жилища от "Артекс" в хубавия столичен квартал "Изток" за сериозен гаф.

В подкрепа на това прозвучаха и думите в неделя на вицепремиера Томислав Дончев, който минава за най-силната фигура в лагера "Анти-Цветанов" в ГЕРБ.

"Скандалът с апартаментите има потенциал да нанесе щети, особено в предизборна ситуация. Би могло да предизвика и по-неприятен политически резонанс", каза Дончев пред БНР. И предупреди, че скандалът все още не се е развил докрай.

"Редно е г-н Цветанов да даде повече информация, включително по отношение на последния укор - отношения с фирмата, проверявана ли е, защо е проверявана, връзка или липса на връзка между едното и другото. Според мен тук основният говорител по темата е редно да бъде той", продължи да сипва сол в раната Дончев.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Бурята "евтини жилища" удари неочаквано банкер и левите Нинова, Йончева, Добрев и Бойчев" е заглавиe от в. "24 часа"

Най-впечатляващо от луксозните жилища, описвани в различни медии покрай сагата с апартаментите, е това на бившия шеф на УниКредит Булбанк Левон Хампарцумян в сграда "Виделина" на ул. "Тинтява". Закупил го е на 15 юни 2018 г. Според "Биволъ" в същия ден е вписана ипотека за кредит от 28 милиона, отпуснат от Уникредит Булбанк на фирмата "Крон 21", която по-късно се влива в "Артекс Инженеринг".

Жилището на банкера е 203,7 кв. м и към него има подпокривна тераса 40,82 кв. м, озеленена тераса 38,94 кв. м, както и два гаража. Общата площ на имота е 326 кв. м, платената цена е 420 000 лв., или около 660 евро на кв. м. "Банката не предоставя публично информация за настоящи, минали или потенциални клиенти", е лаконичният коментар от "УниКредит".

И зам.-председателят на БСП Кирил Добрев е собственик на евтини апартаменти, твърди Breaking.bg, и се е сдобил с тях, когато е депутат и заплатата му е малко над 2000 лева. Според декларацията на Добрев, подадена пред КПКОНПИ през 2018 г., е закупил три апартамента в София и Варна. покупките са станали през 2008 и 2014 г., според декларацията. Две от жилищата са от 140 квадрата, купени за цена от по 200 000 лв. всеки.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Правосъдното министерство предлага да няма гражданство срещу инвестиции", пише в. "Капитал"

Досегашната практика по прилагането на закона показва, че вложенията се правят формално само докато трае процедурата

Възможността за получаване на български паспорт срещу краткотрайни инвестиции да отпадне. Това предвижда проектът за промени в Закона за българското гражданство, изготвен от Министерството на правосъдието и публикуван на сайта за обществени консултации. 

Проектът предлага да отпадне възможността за получаване на българско гражданство от инвеститори, които са получили разрешение за постоянно пребиваване на основание, че са вложили над 1 млн. лв. в акции на български дружества, облигации и съкровищни бонове, българска интелектуална собственост и др., или пък са увеличили тази инвестиция до 2 млн. лв. В първия случай български паспорт може да се получи след 5 години пребиваване, а след увеличение на вложението на 2 млн. лв., за паспорт може да се кандидатства след 1 година.

Прочети още от в " Капитал"

"Борисов е на крачка от хеттрик - пак да не довърши мандата си", пише в. "Сега"

Много му е гадно, че го удрят с битовизми. Разбираме го - и ние бихме искали да излезе нещо по-съществено

Каква ирония на съдбата - най-баналната врътка при покупката на апартаменти изяде главите на видни представители на ГЕРБ и заплашва кариерата на още по-видни.

Не търговията с влияние и корупцията, не нагласените обществени поръчки, не покровителстването на организираната престъпност, не раздаването на порции зад кулисите, не източването на обществените ресурси, заради което партийците отдавна трябваше да са посетили арестите и затворите. Но какво пък - и Ал Капоне е влязъл в затвора не заради корупция и мафиотски убийства, а за неплатени данъци.

Изтърканият номер с декларирането на данъчната оценка вместо истинската цена, за да се спестят пари от местни данъци и да се плати по-малко ДДС, доведе до непредсказуеми последици. Залогът вече не са просто министри и депутати.

Залогът е съдбата на ГЕРБ и особено на неговия лидер

Бойко Борисов, както обикновено при криза, се е разкрачил в позата "Всичко ще бъде проверено, обаче всичко е законно". Само че този път разкрачът му е толкова голям, че равновесието трудно се удържа. След "прекрасните" проверки на министрите му Ивайло Московски и Владислав Горанов търпението на електората стигна критичния минимум. А тъй като на мушката е пословичният с апартаментите си Цветан Цветанов, там дори собствените избиратели вече губят толеранс.

Прочети още от в. "Сега"

"Инвалиди и експрестъпници в социалните предприятия" пише в. "Монитор "

Фирмите плащат с 10% по-ниски данъци

Cоциалните предприятия ще посочват дали наетите от тях работници са инвалиди, бивши престъпници, алкохолици или наркомани. Това става ясно от правилника на Закона за предприятията на социалната и солидарна икономика, който е публикуван за обществено обсъждане.

Нормативният акт е насочен към затрудняване на уязвими групи и цели създаването на ясни критерии за фирмите, които имат такава насоченост. Бившите затворници, които ще могат да се трудят в компаниите, трябва да са изтърпели наказанието за срок не по-кратък от 5 години, ако краят му е настъпил през последните три години от започване на работа. Условието за наемане на зависимите към психоактивни вещества пък е да са преминали успешно рехабилитационна програма през последните две години. Социалните предприятия ще имат възможност да наемат още жертви на домашно насилие, безработни над 55 години, бездомници, чужденци, които са получили убежище у нас. Бежанците ще трябва да са под българска закрила през последните 3 г.

Прочети още от в. "Монитор"

"Ще удари ли Брекзит английската закуска?", пише в. "Стандарт"

Супер популярната в цял свят "английска закуска" е застрашена от предстоящата раздяла между Великобритания и Европейския съюз. На това мнение са наблюдателите, които следят пазара на така важните съставки за менюто на англичаните.

Яйцата, наденичките, беконът, препечените филийки, рендосаните пържени картофки, гъбките, доматките и печеният боб са под заплаха да се превърнат в дефицитни стоки заради Брекзит. Проблемът е, че Великобритания е сериозно зависима от доставките на тези продукти от държави-членки на ЕС.

Яйцата

Тук, за щастие, новините са добри. Британското производство на яйца дава достатъчно на брой от кокошите продукти, за да задоволи изцяло местния пазар. А и в светлината на проблемите със заразени яйца в различни ферми в Европа през последните години, се избягва използването на вносни такива в преработващата индустрия. Цената на континенталните обаче е по-ниска. В крайна сметка, едва ли Брекзит ще има негативен ефект върху яйцето, което засега се оказва спасено, макар и рохко.

Прочети още от в. "Стандарт"