“500 лева глоба, ако не подадем данъчна декларация” четем на първа страница във в. “Монитор”
До 500 лева глоба грози всеки, който не подаде данъчна декларация. Утре е последният ден, в който можем да декларираме доходите си за миналата година. Както и крайният срок за плащането на дължимите налози. Данъчна декларация за доходите си за миналата година е длъжен да подаде всеки, който е получил пари извън тези по трудовия си договор. Важно е да се знае, че ако вече имаме рецидив и това е втората година, в която не сме декларирали доходите си, данъчните могат да ни глобят с до 1000 лева.

Освен за неподаване на декларацията обаче глоба ни грози и при посочване на неверни данни. Ако те водят до по-нисък размер на данъка или освобождаване от плащане, приходната агенция ще ни глоби с до 1000 лв. При повторно нарушение законът ни заплашва със санкция от 2 бона.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

"Българската икономика разчита прекалено много на европарите” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Парите от Европейския съюз са главният фактор за развитието на българската икономика. Без еврофондовете за изтеклия програмен период 2007 - 2013 г., вкарали милиарди евро в страната ни, брутният вътрешен продукт (БВП) би бил по-нисък с 10.1%, заплатите днес щяха да са значително по-малки, работните места също. Това показва програмата "Сибила", която оценява въздействието на европейското финансиране върху българската икономика.
Ако не разчиташе на щедрото финансиране от общия европейски бюджет, България би могла да изпита сериозни икономически и социални рискове. Според "Сибила" без еврофондовете средната работна заплата у нас би била по-ниска с 9.6%. С цели 14.4%, или общо с 372 000 души по-малко, отколкото сега, ще са и заетите. Крах би имало и при инвестициите - в сценарий без европари в страната ни биха влезли с 32.8% по-малко вложения.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“Великденската заря - зад гърба на Светия синод" четем на първа страница на в. “Труд”
За Ботевия марш и мощните илюминации над катедралния храм „Св. Александър Невски“, с който за първи път бе възвестено Възкресение Христово нямало решение на Светия синод. Оказа се, че те са самоинициатива на Дионисий.

Пред „Труд“ той обясни, че подобна практика има в Русия, Гърция, Сърбия и Румъния. Имало я в България и до 1946 г. Архимандритът призна, че лично той като председател на църковното настоятелство на патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ лично е поискал разрешение от министъра на отбраната Николай Ненчев за участието на гвардейския духов оркестър в ритуала.

Прочети още от в. “Труд”

“Бизнесът против дългите празници”, извежда на първа страница  в. “Стандарт”
54% от фирмите търпят загуби

Над половината фирми са против дългите празници и искат държавата да не се меси. Това показва проучване на Асоциацията на индустриалния капитал в България сред нейните членове. Сливането на официалните празници с почивните дни оказва негативен ефект върху бизнеса на 54% от фирмите. Само 8% от анкетираните посочват, че това не се отразява зле на работата им, но те са основно в туризма и търговията

Между 300 и 400 милиона лева губи икономиката на страната ни от дългите празнични дни през тази година. Това показва проучване на Асоциацията на индустриалния капитал. Сметките на работодателите показват, че при сливане на почивни и работни дни между Великден и Гергьовден, както и за 24 май, този месец ще се работи само 18 дни за сметка на 13 почивни.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Лихвите по депозитите са още по-близо до нулата", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Лихвите по депозитите на бизнеса и домакинствата са достигнали нови исторически ниски нива, все повече клонящи към нулата (при тези за фирми в евро например са 0.38% годишно). Тези по потребителските заеми пък падат под 10% за първи път от началото на края на кредитния бум през 2007 г., показват данните на Българската народна банка (БНБ) към края на първото тримесечие. Сред причините за продължаващата тенденция са голямата ликвидност в системата и наложените от централната банка отрицателни лихви по свръхрезервите на банките. Ниската доходност по депозитите вече накара някои домакинства и компании да изтеглят част от спестяванията си и да увеличат потреблението си на стоки и услуги. Поевтиняващите потребителски заеми обаче все още не водят до съществен ръст в кредитирането. Банкери очакват тенденцията при депозитите да продължи, но на този етап не се очаква въвеждане на отрицателни лихви, както в някои европейски страни.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Българите забогатяха. 2 пъти повече хляб и месо се купуват със среден доход", четем на първа страница на в. „24 часа"
Може би е изненадващо, но покупателната способност на домакинствата се е увеличила значително през последните 12 години. Оказва се, че сега паричният доход средно на човек стига за над 2 пъти повече свинско и пилешко месо, яйца, ябълки, хляб и т.н. в сравнение с 2004 г.

Изчисленията на Националния статистически институт показват, че ако лице от домакинството изхарчи всичките си пари за свинско, то през 2015 г. е можело да си купи 699 кг През 2004 г. това количество е било 304 кг. Подобно е увеличението и при пилешкото месо. Сега парите стигат за 1040 кг, а преди 12 г. - само за 524 кг. Двойно повече е и бройката на яйцата, които могат да се купят със средния доход на човек от домакинство - от 11 456 на 22 209.

Прочети още от в. „24 часа"

„Бюджетният излишък достигна 2.35 млрд. лв. през април", пише в. “Капитал Daily”
Излишъкът в бюджета към края на април е достигнал 2.35 млрд. лв., показват предварителните данни на Министерството на финансите. Това е около 2.6% от прогнозния брутен вътрешен продукт за тази година. Подобно превишение на приходите над разходите статистиката не е отчитала никога досега. От ведомството на Владислав Горанов обясняват добрия резултат с по-високите данъчни и неданъчни приходи и свиването на разходите.

Общите разходи за първите четири месеца на годината са 9.8 млрд. лв., или с 4% по-малко спрямо същия период на миналата година. По-малкото разходи са основно при инвестициите на държавата. От финансовото ведомство обясняват, че капиталовата програма ще бъде изместена във втората част на годината. Причините за забавянето, от една страна, са свързани със спрените в началото на 2016 г. големи обществени поръчки, както и заради необходимостта от време да се подготвят проектите по новите оперативни програми.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Индивидуална партида vs технически пул", пише в. “Сега”
Пенсионният модел отново е пред сериозни промени непосредствено преди празници. След като в края на 2014 г., само в рамките на една седмица беше отворена възможността за отказване от лични спестявания в полза на солидарния стълб, сега отново, без предварителни дискусии и каквато и да е оценка на ефектите от предложеното, се разписват правилата за получаване на пенсии от личните партиди във втория стълб. Наистина, голяма част от направените предложения касаят управлението на фондовете и инвестициите, но фокусът на обществото съвсем оправдано попадна върху промените по отношение на достъпа до личните спестявания.

Факт е, че фазата на изплащане на личните партиди не е добре уредена в сегашното законодателство и като цяло това трябва да се случи в някакъв момент. Това, което се предлага сега, обаче, макар и да не попада в рамките на понятието "национализация", е изключително рестриктивно като уредба и не е от полза за осигурените лица.

Прочети още от в. “Сега”

“Българи купуват евтини имоти в Гърция” пише в. „Труд"
Българи купуват имоти в Гърция заради понижаващите се цени на жилищата там.

“От няколко седмици виждаме отчетлив ръст на запитванията, започват пътуванията до Гърция за почивка и огледи на имоти и сезонът постепенно набира скорост”, коментира изпълнителният директор на консултантската компания Bulgarian Properties Полина Стойкова.

По думите й южната ни съседка е най-предпочитаната дестинация за покупка на имот от българи. Търсенето се концентрира в района на Халкидики и други райони на Северна Гърция, които са близо до България.

Прочети още от в. „Труд"

“Над 20 000 румънци посрещнаха Великден по Северното Черноморие“, четем във в. “Монитор”
Над 20 000 румънци посрещнаха Великден по Северното Черноморие, като половината от тях са били с минимум 3-дневни пакети в курортите край Варна, а другата половина - в Каварна , Балчик и „Албена“. По изчисления на бранша, те са похарчили през почивните дни у нас близо 4 млн. евро, посочи проф. Стоян Маринов от УС на Варненската туристическа камара и декан в Икономическия университет във Варна. Според експертът, прогнозите за 100 000 туристи по Черноморието ни в дните на Възкресението са силно преувеличени, защото материалната база го позволява, но няма толкова отворени хотели, които да поемат такъв обем. Статистиката за такава посещаемост е от целия месец май, миналата година, когато румънските туристи идваха у нас всеки уикенд, посочи проф. Маринов. И сега много леки автомобили и автобуси от северната ни съседка дойдоха за Великден, като отседнаха във Варна и курортите, където бяха отворили около 20-25 хотела, предимно 4-5 звезди и на първа линия.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

”Изравняват пенсиите на мъжете и жените", пише в. “Стандарт”

При определянето на размера на пожизнените пенсии от частните пенсионни фондове ще се взима предвид натрупаната сума по личната партида на всеки осигурен, но не и полът му. Така ако мъж и жена имат еднаква натрупана сума и се пенсионират на една и съща възраст, ще взимат една и съща пенсия.

Това предвиждат промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО), пуснати за обществено обсъждане от Министерството на финансите. Статистиката сочи, че жените живеят по-дълго от мъжете, и на тази база в момента законът позволява при навършване на пенсионна възраст и определяне пожизнената пенсия жените да получат по-малки месечни суми, които се очаква, че ще взимат по-дълго време. Промяната се прави заради новите директиви на ЕС, които не позволяват да има разлика между мъжете и жените.

Прочети още от в. “Стандарт”