"Агроминистерството ще бори по комунистически поскъпването на хляба" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Министър Порожанов обяви, че преговаря с хипермаркетите да натискат цените надолу, а те не знаят за инициативата му

Притесненията на агроминистъра идват от високите цени на новата житна реколта и от задаващото се поскъпване на природния газ - все фактори, които засягат производството на хляб. Цените на хляба вече тръгнаха нагоре и в някои градове на страната са 20-30% по-високи. Затова Порожанов се надява да постигне "джентълменско споразумение" с големите магазини. Пред Нова тв той обясни, че котировките на пшеницата от новата реколта са скочили с близо 18-20% - от 290 лв. за тон в началото на жътвата до 350 лв. за тон сега. Това не означавало, че брашното и хлябът ще поскъпнат със същия висок процент, но все пак министърът започнал да сондира нагласите на големите търговски вериги и получавал уверения, че ще продават хляба без надценка за печалба. Първи в графика за разговори били "Лидл" и "Метро", следвани от "Фантастико". Порожанов дори смята да организира среща с шефове на хипермаркети при премиера - вероятно защото вярва, че Бойко Борисов ще е по-убедителен. Все пак той се застрахова, че не може да има общо споразумение, защото то би означавало, че държавата сама организира картел.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"България застава зад Унгария срещу Брюксел", четем в "Капитал"

Наказателната процедура срещу Будапеща може да съдаде опасен прецедент за намеса във вътрешните работи, смята Каракачанов

На оперативно заседание на Министерския съвет в сряда, свикано по искане на вицепремиерите Красимир Каракачанов и Валери Симеонов и на екоминистъра Нено Димов, българското правителство е взело решение да изготви позиция в защита на Унгария и срещу предложението за започване на наказателна процедура срещу нея по член 7 от договора за Европейския съюз. Решението е взето единодушно от членовете на кабинета, съобщи вицепремиерът Каракачанов след заседанието на брифинг, в която участваха още Симеонов и Нено Димов.

Прочети още от " Капитал"

"Возим се в 100 000 асансьора убийци" е заглавиe от в. "24 часа"

85% от асансьорите в България са от типа, в който загина момчето с колелото от Кюстендил.

През 70-те години в цяла Европа се разбра, че с тези асансьори стават инциденти, но ние продължаваме да сме единствената страна в Европа с такива асансьори по остаряла технология. Поне 100 000 крият огромен риск за хората.

Прочети ще от в. "24 часа"

"84% от българите предпочитат кола, само 2 на сто - влак" извежда на първа страница в. "Монитор"

Oколо 84 на сто от българите предпочитат да пътуват с лек автомобил в ежедневието или с цел туризъм, 14% - залагат на автобуса, а на опашката е железопътният транспорт с едва 2%. Това показват данните на Евростат, публикувани във връзка с Европейската седмица на мобилността, която ще продължи до 22 септември.

Леките автомобили са предпочитана форма за транспорт във всички държави членки, в сравнение с пътуванията с влак или автобус, сочат данните. През този период пътуването с кола е представлявало 83% от пътникокилометрите в ЕС. При автобусите цифрата е значително по-малка- 9%, а при влаковете- 8%.

Начело на европейската статистика за най-предпочитан автомобилен транспорт стои Литва с 90%, следвана плътно от Португалия с 89% и Великобритания с 87%. От друга страна, пътуванията с автобус са най-харесвани в Унгария - 22%, Кипър(19%), както и Естония (18%).

Австрийците са най-големи фенове на класическото пътуване с влак с 12%, след тях са гражданите Белгия и Холандия с 11%, а на трето място е съседката им Франция с 10%.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Отбранителната индустрия е лидер в иновациите", четем във в. "Стандарт"

Има над 1,5 млрд. Евро оборот годишно, инвестира 500 млн. във върхови технологии, казва съпредседателят на СБОИ акад. Стефан Воденичаров

- Акад. Воденичаров, какви са целите на Национална конференция с международно участие "Отбранителната индустрия - лидер на иновациите в България"?

- Сдружение "Българска отбранителна индустрия" (СБОИ) се стреми да се развие и послужи като законосъобразен форум за обмен на идеи между държавните органи и индустрията за решаване на проблеми, свързани с отбранителната индустрия и с отбраната и сигурността на България и за постигане на устойчиво развитие на отрасъла.

С форума днес си поставяме три големи цели. Първата е да представим Европейската програма за отбранително индустриално развитие и нейната роля за укрепване на националните и европейски отбранителни способности. Втората е да запознаем изпълнителната власт и обществеността у нас с възможностите на българската отбранително-технологична индустриална база.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Кои са най-големите 100 земеделски компании", пише "Капитал"

Приходите на дружествата пораснаха до над 10 млрд. лв. през 2017 г. въпреки по-ниските цени в глобален мащаб

По обясними причини лицето на селското стопанство в България са зърнопроизводителите - те създават най-голяма част от стойността в сектора и техните успехи или неуспехи натежават най-силно върху крайния резултат, по който отсичаме дали една година е била добра или лоша. Като че ли за пръв път през 2017 г. обаче доминацията им не е абсолютна и в общата картина се открояват силуетите и на други играчи. Това са предимно производителите на месо и млечни изделия, дистрибуторите на семена и препарати, както и преработвателите на базови стоки като слънчоглед и царевица. Техните постижения няма как да не се забележат, което дава усещането за макар и малка диверсификация в отрасъла и стъпка към съзряване, което е крайно необходимо предвид предизвикателствата на новия програмен период в европейското земеделие, който се задава след 2020 г.

Прочети още от " Капитал"

"Възрастните не са бреме, а неизползван капитал", пише в. "Сега"

Други държави намериха начин да спечелят от демографската си криза, защо да не го направим и ние, казва Иван Нейков, директор на Балканския институт по труда и социалната политика

- Г-н Нейков, структурата на населението се променя в световен мащаб и особено чувствително у нас - намаляваме и застаряваме. Тази реалност безспорно ще промени и икономиката. Какви са прогнозите ви?

- Преди четвърт век Португалия преживя голяма демографска криза. След като емигрираха в държави от целия ЕС, голяма част от португалците вече се върнаха и продължават да се връщат в родината си. Португалия категорично спечели от емиграцията - не само във финансов план, но и в културен, дори в политически, защото емигрантите се връщат с новите си изисквания към политиците. Няма пример в човешката история, според който една нация е изчезнала по демографски причини. Затова, вместо да се тръшкаме, трябва да търсим начин да променим ситуацията, да поддържаме контакти с българската общност зад граница. Никой не знае колко е българската диаспора навън, твърди се, че е между един и два милиона души. Преди 50 години или в края на XIX век част от сънародниците ни също са емигрирали, тогава България също ги е чакала да се върнат. В XXI век обаче можем да разчитаме на потенциала на емигрантите ни без физическото им присъствие тук. Въпреки това не го правим, искаме дори да ги обявим за втора категория българи, като ги лишим от избирателно право. Нещо скърца в тази философия.

Прочети още от в. "Сега"

"Контрабандата на цигари в България най-ниска в ЕС, падна до 4,7%" пише в. "24 часа"

Контрабандните цигари, продавани в България, са паднали през второто тримесечие на 2018 г. до рекордно ниските 4,7% в сравнение с 34,5% през 2010 г. Това показват данните от последното проучване, поръчано от инициативата "Срещу незаконната търговия", която обединява производители и вносители на цигари у нас.

В същото време това е и най-ниското ниво на консумация на контрабандни цигари, постигано в ЕС.

През същото второ тримесечие на 2017 г. в Португалия, Италия и Чехия контрабандните цигари са били по-малко от тези, отчетени тогава в България, но една година по-късно делът им у нас е най-ниският в Европа, съобщиха от инициативата с уточнение, че за две от страните - Румъния и Германия, данните все още не са готови (виж графиката).

Проучването е правено през май, когато от заведения, кошчета за боклук и по улиците са събирани празни кутии. Както и преди това е правено в 20 града на страната, в които живее около 47% от населението на България.

Прочети още от в. "24 часа"