"Слаби записвания удължиха промоциите за морето" четем в "Монитор"

Почивката с до 10 на сто нагоре заради по-скъп ток и заплати

По-малкото чужди туристи, желаещи да почиват на нашето Черноморие тази година, доведоха до удължаване на срока за ранни записвания. Родни туроператори предлагат промоции на българските туристи с цени като през февруари до края на март, показа проверка на "Монитор".

Офертите за почивка на брега на морето са по-ниски с 10 на сто при резервации до 31 март, отколкото в последния момент преди сезона. До 15% е отстъпката, ако запазим сега, а не на рецепцията на хотела, коментираха от бранша. Но това ще натовари бюджета ви сега, защото задължително трябва да платите на 100% почивката по резервация до 15 календарни дни от датата на потвърждаването й.

Цените за лeтния сезон по родното Черноморие ще нараснат със 7 - 11%, няма как да имаме спад, каза директорът на Института за оценки и анализи в туризма Румен Драганов.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Българите не мрънкат само в чужбина", четем във в. "Стандарт"

Една от пречките да вървим напред е манталитетът на много българи да се оплакват и да търсят причини извън себе си. Това казва Лучия Велева, съпруга на италианския министър на културата и туризма Алберто Бонисоли в специално интервю за "Стандарт".

- Г-жо Велева, разкажете малко повече за Вашия копривщенски род, за житейския Ви и професионален път в България?

- Копривщенските ми корени са по бащина линия -баба ми и дядо ми са родом от Копривщица и са се преселили в Пловдив с родителите си още като деца. Баба ми е учила в Търговската гимназия в Пловдив и за времето е била добре образована жена. Дядо ми е бил собственик на склад за дървени материали. За съжаление починаха когато бях много малка. Родителите ми ме възпитаха в ценности, които и днес са изключително важни за мен и предавам на моите дъщери - привързаност към семейството, самокритичност и стремеж към по-добро, уважение към хората, независимо от техния социален статус.

Прочети още от в. "Стандарт"

"КЗК предложи амнистия за нелегалните търговци с горива" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Еднократното опрощаване на дължимите данъци и акцизи без санкции за минал период щяло да насърчи изсветляването на пазара

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) предложи амнистия за търговците на горива, които работят в "сивия" сектор. Идеята е те да не бъдат преследвани за предишни данъчни и административни нарушения и задължения, ако доброволно излязат на светло. Препоръката е залегнала в секторния анализ на антимонополната комисия, която вчера пусна резултатите от поредното си проучване на пазара на горивата.

Анализът започна през есента на 2018 г., след като масовият бензин А95 надхвърли 2.50 лв. за литър, с което горивата у нас станаха по-скъпи дори от тези в Люксембург. Щафетното вдигане на цените без ясни аргументи доведе до серия от протести в различни градове на страната. Комисията не е открила нередности, но дава препоръки.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Възход и падение на OneCoin и доктор Ружа", четем в "Капитал"

Откъде се появи фалшивата криптовалута, коя е нейната създателка и как успя да спечели милиарди

В случай че сега сте научили за съществуването на OneCoin и Ружа Игнатова, то вероятно е, защото в САЩ арестуваха брат ѝ, а на самата нея повдигнаха обвинения за измама и пране на пари за милиарди долари. Но Игнатова е фигура, която "Капитал" следи отдавна и приключенията ѝ включват няколко държави, огромни суми пари и много, много платен PR гланц. 

Затова ви представяме най-краткия възможен гайд откъде дойде Игнатова, какво е OneCoin и как успя да привлече милиони хора по света.

Коя е тя? 

Биографията на Ружа Игнатова се развива доста добре и допреди да се превърне в Криптокралица. В презентационните материали и в изграждането на публичната ѝ персона като Доктор Ружа част от базовите моменти са представени излъскано и раздуто, но в общи линии са достоверни. Родена 1980 г., семейството ѝ заминава за Германия, когато е на 10 години, учи в германски университет, а впоследствие по твърденията ѝ - в Оксфорд.

Прочети още от " Капитал"

"Кметът на Созопол Панайот Рейзи присвоил 2 млн. лв., колежката му от Златица - 1 млн. лв." е заглавиe от в. "24 часа"

Парите за ремонтите в курортното градче получавал човек, който нямал нищо общо с тях

Прокуратурата повдигна обвинения за длъжностни присвоявания на кметицата на Златица Магдалена Иванова и колегата ѝ от Созопол Панайот Рейзи в понеделник. Иванова е от БСП, а Рейзи е кмет на ГЕРБ и управлява морската община от 12 г. Злоупотребите са с пари от бюджета, отпускани за ремонти.

Разследването срещу Рейзи е за 33 ремонта на улици, сгради, детска градина и почистване на дерета в общината. Обвинен е за присвояване на 2 млн. лв.

Колежката на Рейзи от Златица Магдалена Иванова е обвинена за присвояване на пари по същата схема още през 2017 г.

Отпускани са пари за ремонт на училище в града, половината от които са присвоени.

Прочети ще от в. "24 часа"

"България ще чака 90 дни потенциални инвеститори в АЕЦ "Белене"", пише "Капитал"

НЕК пусна официална покана, конкурсът трябва да приключи в началото на 2020 г., а при намиране на кандидат най-ранната дата за пускане на централата е 2030 г.

Новата глава от сагата АЕЦ "Белене" започна. Националната електрическа компания е обявила покана за избор на стратегически инвеститор за изграждане на централата, какъвто правителството на Борисов обяви миналата година, че иска да привлече. 

От съобщението на Министерството на енергетиката се разбира, че на този етап целта е да се види кои са кандидатите, които имат желание да участват в бъдещата процедура по изграждането на централата. На заявилите интерес ще се предостави допълнителна информация за проекта. 

Освен за стратегически инвеститор участниците могат да кандидатстват още за придобиване на миноритарно участие в бъдещата проектна компания или за закупуване на електрическа енергия от бъдещата електроцентрала. Повече детайли обаче ще станат ясни след публикуването на документация в Официалния вестник на ЕС, което се очаква да стане най-късно на 14 март.

Прочети още от " Капитал"

""Копачи" на криптовалути крадат ток в Западна България", пише в. "Сега"

Ресторанти, хотели и ваканционни селища също са сред рисковите обекти

Бургас, Стара Загора и Пловдив са трите града, в които се краде най-много ток, отчетоха от ЕВН, които обслужват Югоизточна България. Колегите им от ЧЕЗ, които работят в Западна България, пък обявиха, че хотели, барове и дори машини за криптовалути са ползвали незаконен ток през 2018 г.

Около 50% от кражбите са в битовия сектор, но не са изключение и случаите на незаконно включване от страна на фирми и дори хотели, отчитат от ЕВН. Само за миналата година откраднатото електричество се равнява на около 1.2 млн. лв. Все пак добрата новина е, че кражбите намаляват. Ако през 2017 г. те са били около 4000, то през миналата година броят им спада до 2750, обясни Костадин Величков от ЕВН.

Прочети още от в. "Сега"

"Дългове за 800 млн. продали банки у нас през 2018 годинa" четем в "24 часа"

Банковият сектор в България е продал необслужвани кредити в размер от 800 млн. евро през 2018 г. Това сочи доклад на консултантската компания "Делойт" за Централна и Източна Европа.

В него е посочено, че миналата година Обединена българска банка продава дългове за 235 млн. евро на EOS Matrix, a Уникредит Булбанк обявява продажбата на 250 млн. евро необслужвани кредити.

Общо в периода от 2015 до 2018 г. продажбата на необслужвани дългове в България възлиза на около 1,5 млрд. евро.

Прочети още от в. "24 часа"

"Румъния забранява външните тоалетни" пише в. "Монитор"

Bъншните тоалетни вече са забранени в Румъния в населените места, където съществува канализация, а румънците, които не се съобразят с разпоредбите, са заплашени от глоби до 4000 леи (1650 лева), съобщава информационният сайт Зиаре.

Според циркулярно писмо, изпратено от министерството на регионалното развитие и публичната администрация до кметовете на населените места, потребителите - физически и юридически лица, включително такива, които имат собствена водоснабдителна система, са задължени да се свържат към обществената канализационна система.

Министерството напомня, че страната рискува срещу нея да бъде стартирана наказателна процедура за неспазване на европейска директива, предвиждаща всички домакинства в населени места с над 2000 жители да бъдат свързани към канализационна система. Срокът за прилагане на тези разпоредби е бил 31 декември 2018 г.

Прочети още от в. "Монитор"

"Мей се споразумя с Юнкер за Северна Ирландия", пише в. "Стандарт"

Британският премиер Тереза Мей и председателят на Европейската комисия Жан Клод Юнкер обявиха в ранните часове на днешния ден, че са постигнали "провнообвързваща" промяна в сделката за Брекзит. Съобщението бе направено от самия Юнкер, който също така предупреди, че ако британският парламент отхвърли и този вариант нови преговори няма да има.

Както се и очакваше най-трудната за преглъщане част от споразумението с Евросъюза за Великобритания е статутът на границата на Северна Ирландия с Република Ирландия. Ако Лондон се съгласи да остави тази граница отворена по силата на предпазен механизъм в полза на ЕС, това означава, че Северна Ирландия ще има по-различно положение, т.е. на практика няма да бъде част от Великобритания (най-вече в икономическо отношение). Ако обаче границата стане бариера за икономическите връзки между Белфаст и Дъблин, това може да създаде проблеми за крехкия баланс между интересите на протестанти и католици в Северна Ирландия.

Прочети още от в. "Стандарт"