Преди десет години, докато Lehman Brothers обявяваше банкрут, а световната икономика се запътваше към рецесия, идеята за алтернативна валута тихичко се зараждаше в интернет.

На 31 октомври 2008 г. bitcoin се роди - и десет години по-късно се разви от хоби сред програмистите, насочено срещу статуквото, до познато във всяко домакинство име, пише CNBC.

Първата и най-популярна дигитална валута създаде мания сред обикновените инвеститори - и въпреки че бе създадена, за да ги заобиколи, привлече интереса на някои от най-мощните световни финансови институции.

Кой е Сатоши?

Едно от най-объркващите неща при bitcoin е историята за създаването му. Криптовалутата е рожба на анонимен (или група) под псевдонима Сатоши Накомото. Той, тя или те написаха "Бялата книга" преди десетилетие на Хелоуин, представяйки се като японец. Но някои спекулират, че това е малко вероятно - заради перфектния анлгийски, както и заради някои части от кода.

Конспиративните теории са без край. Британският начин на изписване на някои думи и фрази като "bloody hard" подсказват, че Сатоши е британец, но информацията от имейлите, изпращани от него, ни насочват към САЩ, Ирландия или Финландия.

Главният изпълнителен директор на Tesla Илън Мъск е сред "обвиняваните", но той е отричал. Множество други пък "признаваха", че са Сатоши, но в крайна сметка твърденията им бяха оборвани. Кодът е толкова впечатляващ, пишат други, че не може да не е дело на екип.

Когато bitcoin започна да става популярен, Сатоши написа до друг разработчик, че "започва да се занимава с други неща" и изчезна през 2011 г. Но не и с празни ръце - според Серхио Демиан Лернер, аржентински изследовател, Накамото има поне един милион bitcoin - или около $6,2 милиарда днес.

Първоначалната цел на bitcoin, според бялата книга, е ясна: децентрализирана версия на електронна валута, която ще позволи разплащания от едната до другата страна без намесата на финансова институцията.

За да я изпълни, bitcoin използва електронни "счетоводни книги", които се виждат от всички. Мрежата записва трансакциите и ги въвежда във верига, което гарантира, че те не могат да бъдат променяни.

Bitcoin идва на бял свят

Първата bitcoin трансакция става факт само седмица по-късно, като Сатоши изпраща криптовалута на софтуерния разработчик Хол Фини. До 2009 г. първите 50 bitcoin бяха изкопани. Копаенето е процес, изискващ много енергия, извършван на мощни компютри, които изчисляват сложни математически задачи, като така се потвърждават трансакциите.

Няколко месеца по-късно идва и първата трансакция в реалния свят. В Джаксънвил, Флорида програмист плаща 10 000 bitcoin за пица през май 2010 г. - или около 25 долара по тогавашния курс. При цените от октомври 2018 г. тази пица му е струвала 63 милиона долара.До края на 2010 г. общата пазарна капитализация достига 1 милион.

Mt Gox и Silk Road

Mt Gox постави bitcoin на картата - но не по начина, по който някои са се надявали. Базираната в Токио борса тръгва през 2010 г. и три години по-късно управлява 70 процента от всички трансакции на криптовалути в света. Основател е Джед Макалеб, който по-късно пусна криптопроектите Ripple и Stellar.През 2011 г. борсата стана жертва на няколко хакерски атаки и през 2013 г. спря работа.

Silk Road е още едно петно по репутацията на bitcoin. "Пазарът" в тъмната част на интернет улесняваше трансакциите за оръжие, наркотици и други незаконни стоки, най-вече с bitcoin.

Дигиталната валута се срина, когато САЩ официално закриха Silk Road. През 2015 г. създателят Рос Улбрихт бе осъден на живот в затвора.

Критповалутата проби в реалния свят с първия "банкомат" в кафе във Ванкувър през 2013 г. Но и тогава, извън съвсем редките случаи, използването на bitcoin като истинска валута така и не става популярно. Една от причините затова е волатилността на цената.

Маршът към $20 000

През 2017 г. инвеститорите използваха bitcoin за спекулации и печалба, вместо като валута. Той бе сравняван с дигитално злато - заради ограниченото предлагане (21 милиона съществуват и около 17 милиона от тях са изкопани) и потенциала за алтернативна инвестиция и пристан при буря на пазарите. Макар втората част да не се доказва и днес при търговски войни, Brexit, кризи на развиващите се пазари и други.

В края на миналата година множество дребни инвеститори бяха движени от "страха да не изпуснат". Bitcoin започна миналата година под $1 000 и до декември надхвърли $19 000. Този ръст създаде редица милионери.

Но оттогава криптовалутата загуби 60% от стойността си и днес се търгува около $6 300.

Критика

Някои от най-популярните представители на Уолстрийт не харесват идеята на bitcoin. Главният изпълнителен директор на JP Morgan Chase Джейми Даймън нарече криптовалутата "измама", а Уорън Бъфет - "отрова за плъхове".

Кен Грифин от хедж фонда Citadel бе един от многото, които правиха сравнения с най-популярния балон в историята - манията в Холандия по лалетата.

Нуриел Рубини, който предсказа предходната финансова криза, заяви, че "криптовалутите са майката или бащата на всички измами и балони", като нарече технологията блокчейн "най-безполезната" в човешката история.