"Двойно повече митничари, съкращават чиновници" е заглавиe от в. "24 часа"

Закриват митниците на 7 януари 2019 година, ще стават управления и дирекции

Митниците в сегашния им вид ще бъдат закрити на 7 януари 2019 г., за да бъдат основно преструктурирани.

Това е записано в проект за промени в Устройствения правилник на едната от двете приходни агенции, които са предложени от финансовия министър Владислав Горанов за обществено обсъждане.

Те се налагат, след като парламентът прие предложението на кабинета за промени в Закона за митниците, които бяха записани в заключителните разпоредби на Закона за корпоративното подоходно облагане.

"С реформата ще се постигне облекчаване на администрацията от излишни структури, увеличаване на оперативния състав за сметка на ръководните кадри и оптимизиране на натовареността на митническите служители", обяви финансовият министър Владислав Горанов в парламента преди време. Той подчерта, че няма да сливат НАП и митниците, каквито твърдения се появиха.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Нова година ще започне с ценови скок" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Новата 2019 г. ще започне с ново щафетно поскъпване на стоки и услуги. Цените вече от месеци са под огромен натиск заради безумно високите стойности на тока, който фирмите купуват от уж свободния пазар. По тази причина за поскъпване се готвят все повече производителите на основни хранителни стоки - от хляб и кисело мляко до колбаси и сладкиши. Задава се и сериозно увеличение на разходите за бита - водата ще поскъпне от 1 януари, като най-сериозен ще е ударът за домакинствата в Ямбол, където цената ще достигне близо 3 лева (2.911 лв. с ДДС). За София планираното повишение е около 9.3% до 2.58 лв. с ДДС. Новите цени, предложени от ВиК дружествата, още не са утвърдени. Комисията по енергийно и водно регулиране трябва да се произнесе по тях окончателно след Коледа. КЕВР трябва да си каже думата и за другото предложение за тарифна корекция - на "Булгаргаз", което също ще повлече верижно поскъпване на стоки и услуги. Държавният монополист иска поскъпване на природния газ с 3.5%. От КЕВР уверяват, че това нямало да се отрази на парното и топлата вода. Освен това токът за бита също щял да запази цената си. Но ключовата дума тук е "засега".

Прочети още от статията на в. "Сега"

"България е в последната тройка на ЕС в Индекса на човешката свобода", четем в "Капитал"

Проблемите на правосъдната система и политическият натиск над медиите пречат на България да напредне в класацията

За осем години България не е отчела никакъв общ напредък по отношение на човешката свобода, а що се отнася до медиите и правосъдната система, нещата са се влошили. Това показва последното издание на Индекса на човешката свобода (HFI) на Института "Катон", който в България се представя от Института за пазарна икономика. Данните в него са за 2016 г. - последната година, за която има сравними данни за всички включени 162 държави и според тях страната ни остава в последната тройка в ЕС и на 41-во място в света (от 162 държави) по човешка свобода, като позицията й е без промяна спрямо миналата година.

Прочети още от " Капитал"

"Последни сме по материален жизнен стандарт в ЕС" четем във в. "Монитор"

България неотлъчно заема последно място в класацията, която подрежда страните в Европейския съюз по жизнен стандарт. За 7 години - от 2010 г. до 2017 г., оценките за България спрямо ЕС-28 са 4-6 пъти по-ниски, с тенденция на увеличаване. Това става ясно от собствено проучване на проф. Васил Цанов и проф. Георги Шопов от Института за икономически изследвания при БАН за състоянието и развитието на материалния жизнен стандарт и енергийната бедност в България, представено на Международна научна конференция "Икономическо развитие и политики: реалност и перспективи".

Конференцията се проведе в София, като в нея участваха учени от България, Полша, Македония, Словения и Казахстан, преподаватели от редица висши училища, както и представители на бизнеса и неправителствени организации

Данните сочат, че средният коефициент на материален жизнен стандарт в ЕС за 2010 г. е бил 46.6%, докато в България - едва 9.9%, което ни нарежда на последно място сред 28-те държави. Най-висок стандарт - 90.8% е отчетен в Лихтенщайн, на опашката пред нас са три страни: Литва, Латвия и Румъния. Подредбата за 2017 г. е същата - средният коефециент в ЕС е 45.6%, в България - 7%. Страната ни отново е на последно място, пред нас са пак двете балтийски държави и северната ни съседка.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Студен душ от Нова година с цената на водата", четем във в. "Стандарт"

Цената на студената вода скача от 1 януари 2019 г., става ясно от доклад на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР)q който ще бъде подложен за обществено обсъждане на 17 декември. В София цената на водата ще поскъпне с 23,1 стотинки за кубик, като е предложено от Нова година столичани да плащат по 2,585 лв. за куб. м. с ДДС, показват изчисленията на КЕВР.

Най-голямо увеличение на цената на ВиК услугите се предвижда в Бургас - с 26,8 стотинки за куб. метър. Така цената от 2,729 лв. за кубик ще стане 2,997 лв. Във Варна повишението ще е с 12,3 стотинки - до 3,907 лв. за кубик.

Минимално - с 1,6 ст. на куб. метър, ще е повишението на ВиК услугите в Пловдив, където се предлага потребителите от 1 януари да плащат по 2,216 лева за куб. метър (при 2,200 лв. досега).

Прочети още от в. "Стандарт"

"Държавната "Автомагистрали" и "АБ" получиха поддръжката на "Тракия" и "Марица"", пише в. "Капитал"

Разликите в ценовите оферти на двете компании за някои еднакви дейности са фрапиращи

В следващите пет години държавната компания "Автомагистрали" ще поддържа магистрала "Тракия" между Стара Загора и Бургас. Хасковската строителна фирма "АБ" пък ще отговаря за магистрала "Марица", както и досега. 

Това става ясно от протоколите на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) по поръчката за поддържане на магистралите. Договори ще се подпишат, ако няма жалби в Комисията за защита на конкуренцията. Това, което фрапира обаче, са странните ценови разминавания между двата победителя в отделните дейности. Те стигат до няколко пъти разлика за едни и същи неща.

Прочети още от в " Капитал"

""Зелените" в ЕП изчислиха корупцията в България на 11 млрд. евро", пише в. "Сега"

Според доклад в Европарламента страната е лидер по подкупи в ЕС. По-зле е само Румъния

Корупцията струва на България 11 млрд. евро годишно, което е 14% от нейния брутен вътрешен продукт (БВП), твърди доклад на Групата на Зелените в Европарламента, разпространен в неделя по повод Международния ден за борба с корупцията. От всички държави в ЕС само Румъния е по-зле - подкупите "изяждат" 15% от БВП.

Докладът се позовава само на официални данни от европейските институции - Еврокомисията, Службата за борба с измамите ОЛАФ, статистическата служба Евростат, доклади на Европарламента. Някои от числата могат да бъдат оспорени, защото например БВП на България догодина ще достигне 117 млрд. лв., а не 157 млрд. лв., колкото би трябвало да е при числата, посочени от "Зелените".

Прочети още от в. "Сега"

"87% от работодателите раздават коледни бонуси" пише в. "Монитор"

Бизнесът предпочита финансовите стимули, по-рядко прави подаръци

87% от фирмите у нас ще раздадат бонуси за Коледа на служителите си. Делът им нараства спрямо предходната година, когато те са били 80 на сто. Едва 2% от работодателите няма да дадат на работниците си никакви допълнителни пари за празниците. Това показва проучване на Българската стопанска камара.

Без бонуси ще останат тези, които работят във фирми, които нямат добри финансови резултати обясни зам.-председателят на БСК Камен Колев. В 2/3 от предприятията ще има финансови стимули, в по-малък процент ще са под формата на фирмени подаръци и ваучери. 13 на сто от работодателите залагат на подаръци, а 10% от тях на ваучери за храна и напитки. Едва 1% са склонни да дадат ваучер за почивка. През изминалата година процентът на тези, които са залагали на допълнителните пари към заплатата, е бил по-малък, докато тези, които са предпочитали подаръци или ваучери малко повече, се казва в изследването.

Прочети още от в. "Монитор"

"Бунтът на средната класа роди "жълтите жилетки"", пише в. "Стандарт"

Целият свят в момента е обърнал поглед към случващото се във Франция. Неспособни да се справят с протестната вълна на "жълтите жилетки", все по-непопулярните френски власти обмислят въвеждането на извънредно положение. Но зад вестникарските заглавия и повърхностните оценки трябва да се търсят по-дълбоките, фундаментални причини за появата на това неочаквано протестно движение.

Непосредствените причини за феномена "жълти жилетки"

Непосредствена причина за гнева, който доведе до възникването на движението "Жълти жилетки", стана въвеждането на серия от драстични мерки срещу шофьорите през 2018 г.:

- ограничаване на скоростта на движение по всички пътища на страната до 80 км/ч под предлог, че така се осигурява безопасност на пътното движение (въпреки, че според проучванията това дава обратен ефект) и драстично увеличаване на глобите за превишаване на скоростта

Прочети още от в. "Стандарт"