Световното производство на вино през тази година ще падне до най-ниското си ниво от 1961 г. насам след лошото време в Западна Европа, което е засегнало лозята в най-големия производствен район в света, съобщава Международната организация по лозата и виното, цитирана от световните агенции.

Очаква се общата продукция да спадне до 246.7 милиона хектолитра, което е с повече от 8% по-малко в сравнение с миналата година. Това се дължи главно на драстичния спад в трите най-големи винопроизводителни страни: Италия, Франция и Испания.

Според Европейската комисия реколтата от винено грозде в ЕС ще се свие до най-ниското ниво за последните 36 години, заради неблагоприятното време от пролетните студове и летните горещи вълни.

Във Франция времето е засегнало повечето от основните райони за отглеждане, включително Бордо и Шампан, а правителството предвижда, че производството ще се понижи до най-ниското си ниво от десетилетия насам. Спадът ще е с 19% до 36.7 млн. хектолитра.

Със 17% по-малко ще е производството на вино във Франция тази година

Със 17% по-малко ще е производството на вино във Франция тази година

Според първоначални оценки на ведомството тази година производството ще намалее до между 37 и 38.2 милиона хектолитра

В Италия производството се понижава с 23% до 39.3 млн. хектолитра, я в Испания спада с 15% до 33.5 млн. хектолитра.

"Този спад е последователен по отношение на опасностите, свързани с климата, които засегнаха основните страни производителки, особено в Европа", заяви базираната в Париж междуправителствена организация, която предоставя научни и технически съвети за лозята и виното.

В САЩ, четвъртият най-голям винопроизводител и най-големият потребител в света, производството се очаква да спадне само с 1% до 23.3 млн. хектолитра.

Международната организация отбелязва, прогнозата се основава на оценките на правителството на САЩ, направени преди избухването на горските пожари в Калифорния, които опустошиха 2 от най-добрите области на производство на вино в щата: долината Напа и окръг Сонома.

Един хектолитър представлява 100 литра или еквивалента на малко над 133 стандартни бутилки за вино от 750 милилитра.

Намаленото производство в световен мащаб може да премахне излишъкa на предлагането над търсенето, наблюдавано през последните години, когато потреблението намаля като последица от световната финансова криза през 2008 г.

Международната организация засега очаква годишното потребление да бъде от 240.5 до 245.8 млн. хектолитра, но все още не разполага с ясни данни за 2017 г.

Въздействието на намаленото производство върху действителното предлагане на пазара и цените обаче зависи от количеството на запасите от предходни години и от качеството на виното в традиционните производствени райони.

€1 млрд. загуби за винарите във Франция след студа

€1 млрд. загуби за винарите във Франция след студа

Французите наричат случилото се "най-голямото бедствие за последните 25 години"

Във Франция, водещ световен износител по стойност, производителите посочиха перспективата за качествено вино.

Не всички държави обаче имат такива проблеми с винопроизводството. Шест процентното увеличение на производството до 13.9 млн. хектолитра помогна на Австралия да се нареди на пето място. Това е третото последователно годишно увеличение на производството в страната.

Аржентина се възстанови от лоша реколта от 2016 г., като продукцията се изстреля нагоре с 25% до 11.8 млн. хектолитра. Но страната все още не се е възстановила до нивото си от 2015 г. В съседно Чили производството намалява с 6% от вече ниските стойности за 2016 г. до 9.5 млн. хектолитра.

В Южна Африка производството се е увеличило с 2% до 10.8 млн. хектолитра. Все още няма данни за 2017 г. за Китай, които през 2016 г. са произвели 11,4 млн. хектолитра.