“Отиваме на война само доброволно" четем на първа страница на в. “Труд”
Българите ще ходят на война, за да бранят родината си, само на доброволен принцип. Този либерален подход е записан в проектопромените на Закона за резерва на въоръжените сили. Текстовете са предоставени за обсъждане и мнения на депутатите, след което ще бъдат публикувани за обществено обсъждане и внесени за гласуване в Министерския съвет.

В новия законопроект има отделна глава „Подготовка на гражданите за защита на отечеството”. В общите положения обаче се въвежда текстът, че тя се извършва единствено на доброволен принцип. Това означава, че във военно положение хората, които нямат военна подготовка, няма да имат ангажимент към отбраната на страната.

Прочети още от в. “Труд”

"Най-евтин е бензинът във Варна, най-скъп - в София” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Драстични разлики в цените на горивата има в различите градове в България. Те варират от няколко стотинки до над 0.50 лв. за литър, установиха репортерите на в. "Сега". Забележително е, че огромни разлики има между цените на едно и също гориво на бензиностанции от една и съща верига. София се очертава като много скъп град, а Варна - като рай на евтиния бензин и дизел. Тенденцията е цените да растат с отдалечаването от морето.

Лидер по най-ниски цени в цялата страна е Варна, показва класация на сайта fuelo.bg. На второ и трето място по евтиния са Габрово и Кърджали, а най-скъпо излиза пълненето на резервоара в София. Преди столицата се нареждат бензиностанциите в Ловеч и Добрич. В "златната среда" по цени са Враца, Перник и Шумен.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“БГ роми цакат гръцките каналджии” четем на първа страница във в. “Монитор”
Прекарват нелегално мигранти от Турция през делтата на река Марица
Български роми участват активно в създаден неотдавна нов канал за вкарване на нелегални мигранти в Гърция, като работят на почти десет пъти по-ниски тарифи от местните трафиканти. Само за 200, максимум до 400 евро на курс те вършат черната работа. Това съобщиха за „Монитор“ местни журналисти, които се позовават на граничната полиция в гръцката област Еврос. (Еврос е гръцкото име на река Марица – бел. ред.) Източниците, пожелали анонимност, уточниха, че става дума за прекарване на мигранти през делтата на река Марица. Фактически това означава, че освен през Егейско море, откъдето преминава основният бежански поток, голям брой мигранти пристигат в Гърция и през район, който лесно може да се премине пеша или с най-обикновена лодка.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Държавата дава 600 бона за програмисти”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

МОН започва кампания сред българите в чужбина с идеята да привлече колкото може повече от тях в нашите университети. Очаква се в резултат на нея поне 1000 наши младежи от чужбина да се запишат за студенти тук. Досега се приемаха 400.

Държавата ще отпусне 600 бона допълнително на университетите, които успеят да приемат повече математици и програмисти от миналата година. Очаква се покрай солидния бонус привлечени допълнително да бъдат поне 300 души, казаха от МОН. За всеки новоприет програмист или математик над миналогодишната бройка вузът ще получава 2 бона, които се дават отделно от държавната субсидия. В момента у нас учат едва 417 математици, а компютърджиите в университетите са малко над 7000. В същото време бизнесът твърди, че е готов да отвори 10 000 работни места за ИТ-специалисти, но няма достатъчно желаещи да ги заемат. Затова догодина компютърните науки и математиката ще бъдат единствените, които ще могат да приемат студенти без лимит.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Икономиката е нараснала най-много за последните седем години", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Икономиката на България е нараснала с 3% през миналата година. Освен че е изненадващ спрямо прогнозите, такъв темп на растеж не е имало от 2008 г. - последната силна година преди последвалата криза. Брутният вътрешен продукт (БВП) на България е достигнал невижданите досега 86.373 млрд. лв., показват предварителните данни на НСИ. Въпреки че все още няма разбивка за компонентите на растежа, на база отделните четири тримесечия може да се каже, че износът и държавните разходи, стимулирани от еврофондовете, движат основно икономиката напред.

Заедно с годишните данни за растежа националната статистика публикува и първата ревизия на числата за четвъртото тримесечие. Там има леко понижение до 3% (от 3.1%), но то се дължи на разширяването на отрицателното външнотърговско салдо. Като изключим това, всички компоненти на растежа са ревизирани нагоре – износ, инвестиции, крайно потребление и корективите.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„ЕС и Турция спират бежанците на принципа "един вътре, един вън" ", четем на първа страница на в. „24 часа"
Анкара получава двойно повече пари - 6 млрд. евро за 3 години

След 12-часови преговори ЕС и Турция очертаха в Брюксел основните принципи за овладяване на бежанската криза в Европа, предадоха световните агенции.

Очаква се сделка с Турция да бъде постигната на срещата на върха на ЕС след седмица на 17-18 март.

Основното постижение е, че Турция се съгласи всички нелегални имигранти, тръгващи от нейна територия към Европа отсега нататък, да ѝ бъдат връщани обратно, а оттам да бъдат депортирани към държавите си по произход, след като бъде определен статутът им. Разходите за това ще бъдат поети от ЕС.

Прочети още от в. „24 часа"

„Губещ държавен ТЕЦ даде поръчка за 30 млн. лв. на "Водстрой 98"", пише в. “Капитал Daily”
Държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" възложи договор за близо 30 млн. лв. на консорциум, в който 50% участие има свързваната с депутата от ДПС Делян Пеевски "Водстрой 98". Поръчката е част от подписано преди малко повече от година рамково споразумение за инженеринг и изграждане на различни системи за охрана на централата. Тогава за изпълнение на всички подобни дейности през следващите четири години са избрани "Тагатис" ДЗЗД ("Водстрай 98" и БММ) и "Ат-Атлас" ДЗЗД ("АТ инженеринг 2000" и "Атлас Ко"), така че сегашната поръчка е възложена без състезание.

Нуждата от сключване на такова споразумение е обоснована с обследване за оценка на риска, възложено като специална обществена поръчка, за която няма публична информация. Това е станало през 2011 г. и не е ясно кое налага изпълнението да започне пет години по-късно, и то в момент, когато държавната централа е с влошаващи се финансови резултати.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Няма такава нелепост: за лекарство - с отпечатък, за пломба - със здравна книжка", пише в. “Сега”
Пъпната връв между институциите и бумащината, между чиновника и хартията у нас явно скоро няма да бъде прекъсната. Въпреки че годината е 2016-а, на 1-2 часа път със самолет оттук комуникацията между държава и гражданин е преимуществено виртуална, а в цивилния живот един телефон е достатъчен, за да си пълноценно свързан с целия свят - любовта на българската администрация към входящия номер, подписа, печата, бланката и формуляра си остава непреходна и недокосната от времето.

Седмици след като обяви търг за софтуер за биометрична идентификация на пациентите, здравната каса пусна поръчка и за отпечатване на 423 600 броя здравни книжки. За сведение на тези, които отдавна са забравили какво пък беше това - става дума за синя книжка, в която са вписани данните на здравноосигурения и личния му лекар, а основното й достойнство са празните листа. Те се ползват от зъболекарите, които задължително вписват пломбите и прегледите на пациента по линия на здравната каса.

Прочети още от в. “Сега”

“Спират 19 000 коли заради липса на „Гражданска отговорност”” пише в. „Труд"
Близо 19 000 автомобила ще бъдат спрени от движение заради неплатена „Гражданска отговорност”. Това съобщиха от Гаранционния фонд за „Труд”.

„До момента към 19 000 номера на автомобили са изпратени от фонда към КАТ, за да започне служебната им дерегистрация, във връзка с прилагането на новия Кодекс за застраховането”, поясни Борислав Михайлов, изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на Гаранционния фонд.

Собствениците на тези автомобили ще имат 14 дни срок, за да платят „Гражданската отговорност”, преди автомобилът им да бъде служебно дерегистриран, допълни Михайлов.

Прочети още от в. „Труд"

“Кучета, котки и домашни любимци влизат в национални регистри“, четем във в. “Монитор”
За да се предотврати разпространението на болести от улични и незаконно продадени животни, евродепутатите въведоха правила, които изискват от специалистите по отглеждане и търговците на животни да бъдат регистрирани. ЕП също така даде на комисията правото да изиска от държавите членки да създадат национални бази данни на кучета, котки и други домашни любимци, ако това е необходимо.

Мерки за предотвратяване и спиране на огнища на болести по животните като птичия грип и африканска чума по свинете бяха одобрени от Европейския парламент. Новите правила поставят ударението върху превенцията и изясняват отговорностите на земеделските производители, търговците, специалистите по животните, ветеринарните лекари и собствениците на домашни любимци, което е в унисон с дългосрочната позиция на общността.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Всички с по една пета колона, само България - с три!", пише в. „24 часа"
Покрай русофили и русофоби не останаха българофили

През 1878 г. на Трети март се ражда България, а сега заради Трети март България е на път да се закрие, попарена от все по-лютата вражда между русофили и русофоби.

Един пощръклял колега русофоб от 2-3 години обикаля медиите, за да обяснява, че в Санстефанския договор изобщо не ставало въпрос за България. Това говорене изотзад взе да си пробива път! Онзи ден чета статия на уважаемия професор Ивайло Дичев, в която той казва следното: “На 3 март 1878 година не се е случило нищо, което да ни касае: две империи са сключили мирен договор, на който днес се радваме.”

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Продават банка "Виктория"", пише в. “Стандарт”
Фондът за гарантиране на влоговете е дал разрешение за продажбата на 100% от капитала на Търговска банка "Виктория". Процедурата ще се извърши от синдика на фалиралата Корпоративна търговска банка като в офертата за продажба, освен активите на банката, са включени и всички вземания на КТБ към бившата й дъщерна банка. Тя дължи над 150 млн. лв. на затворената КТБ, съобщиха от пресслужбата на синдика на банката.

Консултант по продажбата е АФА ООД, която подготви още през декември 2015 г. и изпрати до потенциален кръг инвеститори маркетингов документ, за да проучи интереса им към ТБ "Виктория". Инвеститорите трябваше да заявят своя интерес с писма за намерение. Синдиците отчитат, че в хода на процедурата по продажбата през февруари са настъпили съществени положителни промени в капиталовите показатели на ТБ "Виктория" в резултат от замяна на инструментите от допълнителния капитал от първи ред и от капитала от втори ред с инструмент в базовия собствен капитал от първи ред на финансовата институция, пише в прессъобщението.

Прочети още от в. “Стандарт”