"Пенсионните фондове управляват вече над 12 млрд. лв." е водещo заглавиe на в. "Сега"

Средната натрупана сума за втора пенсия е 2792 лв.

Частните пенсионни дружества вече управляват близо 12.4 млрд. лв., като за една година активите им са се увеличили с почти 2 млрд. лв. Това сочат последните данни на Комисията за финансов надзор към края на септември. Само универсалните пенсионни фондове, където се осигуряват най-много хора - всички работещи в масовата трета категория труд, родени след 1959 г., са минали вече 10 млрд. лв. За сравнение към края на м.г. активите на деветте универсални пенсионни фонда бяха 8.9 млрд. лв.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Парламентът бламира правителството за газовото дело на ЕК", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Народното събрание задължи кабинета да обжалва решението на ЕК, с което България се глобява за за нарушения на антимонополното законодателство

На закрито заседание на парламента в петък депутатите решиха България да не признава вина по т.нар. газово дело на Европейската комисия (ЕК) срещу "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и Българския енергиен холдинг (БЕХ) за това, че са възпрепятствали други компании да получат достъп до газовата инфраструктура на страната.

Наказателна процедура започна заради жалба на "Овергаз" от 2011 г. за това, че на компанията е отказан достъп до газопреносната мрежа. Разследването започна през 2013 г., а през 2015 г. ЕК формулира подозренията си за нарушение и оттогава текат преговори между Брюксел и София.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Адвокатски схеми за 200 млн. лв. от кръвта в катастрофите" е заглавиe от в. "24 часа"

250 000 лева достига обезщетение за загинал на пътя. 30-40% отиват към правни кантори и фондации

Катастрофи, завършили със сериозна травма или смърт, се превръщат в печеливш бизнес за около 200 млн. лв. на година.

Данните са неофициални и бяха предоставени на "24 часа" от юристи, които анализират прогресивно увеличаващите се искове през последните 5 години.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Арестуват по 500 коли на ден" извежда на първа страница в. "Монитор"

Всяко трето паркомясто в новата зелена зона в "Лозенец" и "Средец" свободно

По около 500 коли биват закопчавани дневно със скоби заради неправомерен престой в платените зони за паркиране в градовете у нас, показа проверка на "Монитор". Повече от половината от "арестуваните" автомобили са в София. Над 340 коли освобождават срещу съответната глоба от 30 лв. всеки ден служителите на Центъра за градска мобилност (ЦГМ) в столицата.

От началото на годината до края на октомври общо 102 922 автомобила са задържани принудително.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Хазната губи 609 млн. от данъчни облекчения", четем във в. "Стандарт"

609 млн. лв. е загубила хазната през 2016 г. заради съществуващите данъчни облекчения. Това се посочва в доклад за данъчните разходи, изготвен от Министерството на финансите. Данъчните разходи всъщност са приходи, които хазната губи, заради различни преференции като например по-ниски данъчни ставки, данъчни ваканции, ускорена амортизация, пренасяне на данъчни загуби и други.

За 2016 г. в България са установени 40 броя данъчни разходи. Но само за 30 от тях има достатъчно информация за да бъде определена стойността им. От тези 30 преференции хазната е загубила 609,8 млн. лв., което е 0,66% от БВП, и 2,27% от всички данъчни приходи.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Уроците от първата стартъп вълна", пише в. "Капитал"

Пет години след първите по-големи инвестиции в стартиращи компании вече има стабилна екосистема за подкрепа на умни бизнес идеи

Има една част от българския бизнес, от която новините са почти само добри. Там компаниите и хората, които ги управляват, са по-малко конкуренти и повече партньори. Те гледат не само собствения си интерес, но и как да развиват заедно средата, в която работят. Спечелилите се чувстват длъжни да дават част от парите си на нови играчи, така че и те да получат шанс да пораснат. Предприемачеството не е празна дума, а начин на мислене, с който по-напредналите се опитват да заразят колкото се може повече...

Прочети още от в " Капитал"

"БАН премълча най-важното - ще платим още 6 млрд. лв. за "Белене"", пише в. "Сега"

Натискът централата да се построи е поредно връщане към мухлясалата идея България да е енергиен център

Преди седмица БАН представи доклада си за необходимостта от АЕЦ "Белене" и за вариантите, при които проектът би могъл да се определи като икономически жизнеспособен. Този доклад бе възложен на българските учени от Българския енергиен холдинг (БЕХ) и струва над 2 милиона лева. Отчетено беше, че цялото нещо е към 1000 страници и в него има към 90 варианта. За широката публика и за експертите и досега е налично само резюме от стотина пъти по-малко страници.

Прочети още от в. "Сега"

"Жителите по пътя Русе - Търново избират от три варианта за магистрала" пише в. "24 часа"

Магистралата е с приблизителна дължина 133 километра и тръгва на 3 километра източно от Дунав мост при Русе, а краят е след Дебелец. Между тези населени места обаче има три различни варианта откъде да мине аутобанът.

От АПИ са ги нарекли условно червен, син и комбиниран (виж картата). Нито един не повтаря трасето на сегашния път между Русе и Велико Търново.

Прочети още от в. "24 часа"

"Не бързайте с еврото", пише в. "Стандарт"

Кога ще изравним доходите си с тези в останалите страни от ЕС, готови ли сме за приемане на еврото и ще има ли скоро правителство в Германия - на тези и други въпроси Гюнтер Ферхойген отговори специално за "Стандарт". 

- Г-н Ферхойген, казахте много хубави думи за развитието на България от присъединяването през 2007 г. досега. Но преди дни излезе доклад на Евростат, който показва, че Европейският съюз е на две скорости, особено по нивото на заплатите. Кога ще настигнем останалите европейци по доходи? 

- Още в началото, когато бе приета България в ЕС, за мен, както и за всички останали бе ясно, че ще има разлика в заплащането. Не може да се очаква, че равното заплащане в ЕС ще бъде постигнато за няколко години. Това ще отнеме десетилетия. Навсякъде в ЕС можем да видим покачване на доходите на всяко ниво. Но това, което се случва и ме изненадва, е, че ножицата между високите и ниските доходи се отваря все повече. Смятам, че ЕС би могъл да направи повече за процеса на изравняване на заплатите в различните нива. Едно от нещата, което ЕС би могъл да направи по-добре, е подпомагане на предприемачите да правят трансграничен бизнес.

Прочети още от в. "Стандарт"