Съседите на Швеция затвориха границите си. Затвориха и училищата, и баровете, и бизнеса заради пандемията на новия коронавирус. Швеция обаче "тръгна срещу течението" и запази обществения си живот възможно най-неограничен.
Стратегията - страната не насочи усилията си към прилагане на масова карантина и изолация на гражданите си. Вместо това властите там решиха да оставят гpaждaнитe дa пoдxoдят съвестно и с oтгoвopнocт ĸъм cитyaциятa и дa cлeдвaт сами мepĸитe зa физичecĸa диcтaнция. Целта беше обществото да изгради масов имунитет срещу вируса, като същевременно държавата защитава групи с висок риск като възрастните хора.
Много намериха стратегията на страната за противоречива. Някои здравни власти дори определиха решението на държавата като "игра на руска рулетка с общественото здраве".
Но сега главният епидемиолог на страната д-р Андерс Тегнел обяви, че стратегията изглежда действаща и че "масов имунитет" може да бъде постигнат в столицата Стокхолм в рамките на следващите няколко седмици.
По думите на доктора в повечето части на Швеция, около Стокхолм, вече е достигната онази фаза, при която се наблюдава много малка или никаква промяна на показателите, свързани с разпространението на вируса. "Вече виждаме ефекта на имунитета сред обществото и след няколко седмици ще видим още повече ефекти от това. И в останалата част от страната ситуацията е стабилна", коментира Тегнел пред CNBC.
Масовият имунитет сред населението, който обикновено се постига чрез ваксинация, се достига, когато около 60% от гражданите се считат за имунизирани. Без налична ваксина за коронавируса обаче учените се питат дали излагането и съответно възстановяването от Covid-19 води до дългосрочен имунитет. Има данни и за повторни инфекции на заразата, което още повече смущава медицинските лица.
Все пак Тегнел казва, че данните от пробите на населението показват, че 20% от жителите на Стокхолм вече са имунизирани срещу вируса и че след няколко седмици може да се достигне до масов имунитет. "Вярваме, че затова наблюдаваме бавен спад в случаите, въпреки все по-честото вземане на проби."
"За съжаление смъртността е висока заради проникването на вируса в домовете за възрастни хора и ние изследваме причините за това", допълни епидемиологът.
В Швеция има потвърдени над 15 000 случая на коронавируса. По-голямата част от тях са в столицата Стокхолм и околните й райони. В останалата част на Швеция случаите са много малко. А страната има около 10 милиона жители и се характеризира с ниска гъстота на населението извън градските си центрове.
Броят на случаите в Швеция е почти двойно по-голям от този в съседните Дания (над 8 000 случая и около 370 починали) и Финландия (с малко над 4 000 случая и 141 починали), които налагат строги мерки за блокиране. Но тъй като населението и на двете страни е около 5 милиона - на половина от това на Швеция - процентите са приблизително същите, въпреки че сравнението може да бъде изкривено на база направените тестове в различните страни. Но въпреки всичко, регистрираните близо 2 000 смъртни случаи в Швеция са много повече от тези в съседните страни. Трябва да се има предвид и че Швеция държи рекорд по най-много загинали за денонощие - общо 185 души.
Първоначално Швеция тестваше само хората, които влизаха в болница, но сега тества ключови работници и хора в домове за грижи. Тегнел каза, че решението за тестване на повече групи хора е причина броят на потвърдените случаи да не намалява толкова бързо, колкото всъщност би могъл.
Швеция тества около 20 000 души седмично и се надява да увеличи капацитета си до 100 000 за няколко седмици.
Възрастните хора плащат цената?
Въпреки че броят на новите случаи изглежда намалява, постигането на масов имунитет се оказа противоречиво. Мълчаливо да се позволи разпространението на вируса (макар и да се въведат мерки за забавяне на разпространението му) излага възрастните хора и хората със съществуващи здравословни проблеми на по-голям риск да се разболеят сериозно и евентуално да починат.
Тегнел призна, че ситуацията в домовете за възрастни хора в Швеция, където се наблюдава по-голямата част от трагичните случаи, е тревожна.
"Смъртността е много тясно свързана с домовете за възрастни хора. Повече от половината от хората, които са починали, живеят в домове за възрастни хора", каза докторът.
Независимо от това, Тегнел заяви, че е "доста уверен" в стратегията, която агенцията продължава да следва, но заяви, че още е твърде рано шведското правителство да премахне напълно ограниченията. "Голяма част от страната все още не е засегната", каза той.
Епидемиологът каза и че скоро страната ще публикува данни от различни проучвания, които да покажат степента на пенетрация на инфекцията сред обществото, както и степента на възстановяване. На база тези данни ще може да се установи дали е възможно да се изгради подобен масов имунитет. По думите му данните показват, че пикът на инфекциите вече е достигнат в Стокхолм.
Правителството на Швеция все пак се застъпи за това гражданите да работят от вкъщи, ако това е възможно. Препоръчва се и да се избягват неосъществени пътувания и социални контакти с възрастни хора. Междувременно ресторантите, баровете, кафенета и нощни клубове предлагат само обслужване на маса, а събиранията на повече от 50 души са забранени. Училищата за под 16-годишните остават отворени и животът като цяло продължава както преди, само с по-спокойно темпо.
GolaVoda
на 26.04.2020 в 19:36:42 #8тава са неправилни разсъждиния а колко са носителите??
kyp_kamo_nanyp
на 24.04.2020 в 19:11:06 #7За Белгия си прав. Сега го погледнах. 6679 починали, 10 122 оздравели. Това са 40% смъртност. Но в Швеция са 2152 починали и само 550 възстановени. Това са близо 83% смъртност от болестта.
kyp_kamo_nanyp
на 24.04.2020 в 19:03:32 #6Щайнер, не смятай на глава от населението! Смъртността от болест се изчислява, като се съпоставят броя на починалите, спрямо общия брой на достигналите крайна фаза. Починали или оздравели. Това е крайния резултат! Не можеш да вкарваш в статистиката за смъртност от болестта тези, които са заразени и болни, защото за тях все още не е ясно как ще завършат на финала ...Към деня на написаното от мен, за Швеция бе около 40%. За сведение, средно за света е 21%(това са официални данни), толкова са към момента и за България!
halo
на 24.04.2020 в 06:54:20 #5Нека изчакаме резултатите, а не очакванията.
steiner
на 24.04.2020 в 05:08:33 #4https://www.worldometers.info/coronavirus/ Най- високата смъртност е в Белгия(изкл.Сан Марино).560 на 1 млн.Швеция са седми.
kyp_kamo_nanyp
на 24.04.2020 в 04:15:26 #3Само дето смъртността от заболяването у тях е най-висока в цял свят ...
Karakochev
на 24.04.2020 в 02:03:08 #2Евала. Значи има поне една държава с разумно правителство.
komsomoletz
на 24.04.2020 в 01:27:47 #1"..Епидемиологът каза .." no istinata e edna - nai mnogo pochinali ot covid 19 v tzjala Skandinavia ima in Sweden a kakvo shte stane sled sedmitza ili dve i toi ne znae a samo gadae!