"Светлина в газовата тръба", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Почти седем години след газовата криза, която остави България без доставки на газ за близо 20 дни, София най-накрая вижда светлина в тръбата - окончателното инвестиционно решение за изграждането на интерконекторната връзка ICGB между България и Гърция беше подписано. Проектът е един от приоритетните за разнообразяването на доставките на природен газ за България и е сред ключовите за финансиране от Европейската комисия (ЕК).

Инвестиционното решение беше подписано в четвъртък в Министерския съвет от трите акционера – "Български енергиен холдинг" (БЕХ), гръцката DEPA и италианската Edison. То все още не е окончателен договор за строеж, но полага параметрите, които ще залегнат в него. Освен това на негова база може да започне търсене на финансиране.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Войната в РБ стана хибридна", четем на първа страница на в. „24 часа"
Вицепремиерката кацна от Виена, веднага отиде на среща с премиера

Всички без ДСБ искат Кунева за министър, тя още не казва "да". Пробиха мейла й и разпространиха фалшиво съобщение, че уж напуска правителството и вади партията си от управлението

Реформаторите имали само 24 часа срок за номинацията

Меглена Кунева да бъде предложена от всички партии в Реформаторския блок без ДСБ за министър на правосъдието.

Това е обсъдила лидерска среща без участието на ДСБ в четвъртък вечерта - ден след като Христо Иванов подаде оставка. Тя обаче се дърпала, затова реформаторите навивали и друг човек да приеме номинацията.

Прочети още от в. „24 часа"

“Калабрийската мафия инвестира милиони в България" четем на първа страница на в. “Труд”
Никола Гратери е водещ прокурор на Италия, прочул се в борбата с калабрийската ндрангета – една от най-богатите и мощни мафии в света. Той дойде у нас, за да представи книгата си „Бялото злато“* – най-новото разследване за пътя на кокаина от Колумбия и Перу през Аржентина, Бразилия, САЩ, Австралия, Германия, Италия, Англия, България и други европейски държави. Негов съавтор е професор Антонио Никасо – учен от световна величина, експерт в областта на организираната престъпност.

- Г-н Гратери, кое кара влиятелен прокурор като вас да напусне кабинета си и заедно с един университетски професор да обикаля света по маршрутите на кокаиновата мафия?

- Аз следя кокаиновата мафия от 30 години и давам всичко от себе си за тази работа. Тя ми налага да се срещам с магистрати и полицаи по цялото земно кълбо, защото наркопазарите са навсякъде. Важно е личното ми познанство с колегите, за да получа информация. И е важно също така да се обясни на повече хора колко значимо е всяко разследване за кокаина, който размеква мозъка на младите, унищожава усмивките, разбива икономиката, съсипва съдби. С парите от него не се купуват само хотели, ресторанти и пицарии, а и медии, с които се влияе на общественото мнение в името на мафиотски интереси.

Прочети още от в. “Труд”

“Чужди компании усилено търсят офиси” четем във в. “Монитор”
Чужди компании усилено търсят да наемат офиси у нас, научи „Монитор”. „Немалко от тях дори подписват предварителни договори за непостроени още площи, които ще бъдат пуснати в експлоатация догодина и през 2017 г.”, съобщи Михаела Лашова шеф на Forton и добави, че това е най-новата тенденция на пазара. Според нея от началото на годината на пазара на офиси в столицата има сериозно раздвижване.

„Търсенето е по-голямо, а предлагането е ограничено”, обяснява тя. „Интересът е от страна на високотехнологични компании, които или в момента влизат у нас или разширяват дейността си в България. Преди време търсенето бе главно в рамките на 600-800 квадрата. Сега заявките са за много по-големи площи стигащи и 3-4 хил. кв. м”, поясни тя.

Според Верка Петкова мениджър в Colliers от началото на годината пазарът в сегмента се развива добре и много наематели се преместиха в други по-големи офиси.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Хакерска атака срещу властта”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”
Фалшив имейл от Чехия извади Кунева и партията от управлението

Радан остана сам. ДСБ не последва Кънев, партньорите му го критикуват

Радан Кънев остана сам. Ден след като обяви, че еднолично излиза в опозиция и управлението вече не се ползва с неговата подкрепа, никой от собствената му партия не го последва. Самотен остана жестът и на излъчения от гражданската квота на Реформаторския блок депутат Гроздан Караджов. Той подаде оставка като председател на Транспортната комисия със заканата, че още 15 от групата на реформаторите ще го последва. Нищо от това не се случи. Дори Атанас Атанасов, който заяви, че е готов с оставката си като шеф на вътрешната комисия в парламента, така и не подаде заявлението си за оттегляне. Депутатите от ДСБ запазиха мълчание. Единствено зам.-председателят на НС Иван Иванов лаконично заяви, че подобна мисъл му е минавала.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Лихвите по жилищните заеми може да паднат до 4%” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Лихвите по ипотечните кредити ще продължат да падат и догодина може да стигнат до 4-4.5%. Това прогнозираха вчера финансови експерти. И цената на потребителските заеми ще намалее. Въпреки това половината българи нямат намерение да теглят нови кредити за потребление, показва анкетно проучване на портала "Моите пари".

Въпреки че лихвите се топят осезаемо, потребителските заеми остават доста скъпи, макар да се движат в широк спектър. Една пета от българите плащат между 10 и 14.5% годишна лихва. За 7% от длъжниците лихвата е даже над 15 %. В същото време едва 4% от кредитополучателите плащат лихва под 6 на сто, сочат данните на проучването.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„От Монтана за IKEA", пише в. “Капитал Daily”
Дузина са българските фирми, чиито продукти могат да се намерят в магазините на IKEA. В списъка с партньори на шведската верига влизат най-различни доставчици – от предприятия за мебели и компоненти за тях до производители на дървени играчки и текстилни изделия. В България обаче се намира и основният доставчик на оборудване за самите магазини на IKEA. Става дума за завод "Балкан" в Монтана, който произвежда стелажи и рафтове за обектите на веригата по целия свят. Съвместната работа продължава.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Между историческия компромис и историческия компромат", пише в. “Сега”
Историческият компромис не се състоя през лятото, а преди 13-14 месеца. Тогава Реформаторският блок реши, че ще участва във властта с ГЕРБ. Тогава бяха прегазени всички думи за "хигиенична" коалиция, всички клетви срещу властта на мутрите и олигархията (част от тях изричани и от Христо Иванов), всички мантри за разграничаване от популизма и корупцията. Влизането в управлението даде легитимност на Бойко Борисов и той щастливо носеше смокиновото листо из райските градини на властта. Протестиращите останаха малко озадачени, но какво от това. На телевизионните екрани лъснаха физиономиите на техните водачи, които взеха да говорят за реформи, за дясното семейство, за "изчегъртване на ДПС" от властта и други врели-некипели обяснения за "големия компромис".

Прочети още от в. “Сега”

“Работното време (не) лети” пише в. „Труд"
Ако търсите съвети как да приключите по-бързо работния ден без „да си давате зор“, не четете това.

Ако обаче се чудите как да станете по-продуктивни в офиса, да повишите ефективността си или пък да спрете да си носите работата вкъщи, в полза ще ви бъдат няколко хитринки за управление на времето, или т.нар. практики от тайм мениджмънта.

(Без) краен срок

Поставянето на краен срок за завършване на всяка една задача със сигурност ще ви спаси от протакане или загуба на време. Вероятно вече сте получавали „добри“ съвети колко е хубаво да планирате точно работния ден, та дори и седмица, как е полезно да ползвате органайзейр или Google calendar или да поставите голям часовник до компютъра си, който постоянно да ви напомня „Няма време“.

Прочети още от в. „Труд"

“Миниваканция на половин цена пуснаха хотелиерите“, четем във в. “Монитор”
42 лева за Коледа в Трънско, два бона за Нова година край Благоевград
Оферти с 50% намаление пуснаха в нета хотелиерите, които не успяха да запълнят досега обектите си за почивните дни около празниците. Въпреки че има само две седмици до Рождество Христово, закъснелите с избора си за малка почивка може да си организират забавление на съвсем тънки цени, което обаче е лишено от всякакви празнични екстри. Любителите на по-луксозна обстановка и обслужване също имат възможност да се възползват от изгодни оферти в последната минута.

Предложенията за най-атрактивните места са изчерпани още през октомври и ноември, но въпреки това има изобилие от свободни места. Това се дължи на факта, че по време на зимните празници всички, които разполагат с места за настаняване, искат да спечелят и отварят обектите си, някои от които работят само между Коледа и Нова година. Справка в сайтовете, които продават пакети за зимните празници, сочи, че гости очакват не само в курортните селища, но и по хижи, затънтени в планината, в малки хотели в провинцията и дори в крайпътни комплекси.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„България на трето място в Европа по очакван ръст на заплатите през 2016 г.", пише в. „24 часа"
България е на трето място в Европа по прогнозиран ръст на заплатите за 2016 г. след Румъния и Литва. Това показва ново проучване на глобалната консултантска къща Korn Ferry, цитирано от "Инвестор".

Според прогнозите на компанията служителите в България ще получат средно увеличение на заплатите от 4,0%, но при очаквана инфлация от едва 0,1% реалното увеличение ще бъде от 3,9%.

Прогнозите са по-високи от средните за Европа, където се очаква средният ръст на заплатите да бъде 2,8% за 2016 г., но с инфлация от 0,5%, реалният ще е от 2,3%. В резултат на слабата инфлация Западна Европа ще отчете реално повишение на приходите от 2,0% спрямо 2,9% в Източна Европа.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Теглим по-малко пари от банките", пише в. “Стандарт”

Хората взимат по-малки суми на кредит. През миналата година средният размер на изтеглените потребителски кредити е бил 24 хил. лв., а за настоящата година пада на 3-6 хил. лв. Повече от половината клиенти на банките (62%), които са изтеглили потребителски кредити, погасяват своите задължения в срок, а около 30% допускат просрочия от един месец. Това показва, че все повече хора се отнасят сериозно към дълговете си, а може би се подобрява и финансовото им състояние. Данните са от проучване на финансовия сайт "Моите пари", въз основа на които заедно с Пощенска банка започват информационно-образователна програма за потребителските кредити. 56% от анкетираните имат кредити, а тези, които нямат заеми, са изтъкнали като причина нежеланието си да задлъжняват.

Прочети още от в. “Стандарт”