"Война между Борисов и Цветанов на 1 апартамент разстояние след 96 часа мълчание" е заглавиe от в. "24 часа"

Освен в ГЕРБ и във всички партии притихнаха в очакване на разцепление

Разговор на четири очи или пред Изпълнителната комисия на партията - формата избират двамата

Войната между Бойко Борисов и Цветан Цветанов може да избухне в сряда, по обед.

Нито една от двете страни не дава знак вече 96 часа какво е предложил лидерът на ГЕРБ на своята дясна ръка и какво е отговорил вторият човек в партията след гръмовния скандал с апартаментите. Вместо тях телевизиите се пълнят със странични, леви играчи като Валерия Велева и Арман Бабикян, които обясняват какво всъщност казва Бойко Борисов и какво ще направи Цветан Цветанов.

След часове ще се разбере. Все още не е ясно дали двамата ще се видят на четири очи, или разговорът за "апартаментните щети" ще е пред Изпълнителната комисия на ГЕРБ.

Цветан Цветанов напуска парламента и остава зам.-председател на ГЕРБ, е една от посоките. Тя вече бе подсказана от сайтове, които си позволиха да излъжат, че заседание на най-важната комисия в партията на Борисов е имало в понеделник, и дори посочиха, че само един неин член - Пламен Нунев, е подкрепил Цветан Цветанов.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Декларациите на "спящи" фирми пак задръстиха Търговския регистър" е водещo заглавиe на в. "Сега"

До 31 март през Агенцията по вписванията трябва да минат поне 100 000 управители на дружества и десетки хиляди НПО

Въпреки хвалбите на управляващите за намаляване на административната тежест и тази година офисите на Агенцията по вписванията (АВ) в края на март бяха задръстени от десетки хиляди собственици и пълномощници на фирми, които трябва да подадат задължителната годишна декларация за липса на дейност. Декларации се изискват и от няколко десетки хиляди неправителствени организации (НПО). Това се случва за втора поредна година, без да има смислено обяснение защо се налага този тормоз. Крайният срок за внасяне на документа за "неактивност" по чл. 38, ал. 9, т. 2 от Закона за счетоводството изтича в края на месеца.

Както обикновено, натоварването е най-голямо в столицата. Между 1:45 ч. и два часа стоене на крак отнемаше подаването на декларация за фирмите без дейност в централния офис на Агенцията по вписванията в София, установи репортер на в. "Сега". Документите се приемаха на 13 гишета, като обработката отнемаше между 3 и 5 мин. на човек. Все пак е създадена организация бременни жени и майки с малки деца да бъдат обслужвани с предимство.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Нов газопровод за 3.5 млрд. лв. планира "Булгартрансгаз"", четем в "Капитал"

Съоръжението от Варна до Оряхово е "втора фаза" на хъба "Балкан" след 2.8 млрд. лв. за "Турски поток" и е включено в новия 10-годишен план на компанията

Държавният газов оператор "Булгартрансгаз" възнамерява да реализира проект за газопровод между Варна и Оряхово. Съоръжението е включено в новият 10-годишен план за развитие на газовата мрежа в страната, който обхваща периода 2019 - 2028 г. и предстои да бъде одобрен от Комисията за енергийно и водно регулиране. 

Според плана бъдещата газова тръба, която на практика е комбинация от "Южен поток" и "Набуко", трябва да бъде готова през 2025 г. Тя е описана като втора част от проекта за газов хъб "Балкан" и прогнозната й стойност е 1.78 млрд. евро, или близо 3.5 млрд. лв., като в сумата е включена и модернизацията на съществуващи обекти. Записано е, че необходимото финансиране ще се осигури със собствени средства и заеми, но няма яснота какви количества природен газ ще се транспортират през нея и откъде ще идват те.

Прочети още от " Капитал"

"Пет на ден горят заради гуми галоши" извежда на първа страница в. "Монитор"

По петима шофьори на ден са били глобявани заради износени гуми, с които са шофирали през зимата. Това показва справка, предоставена специално за "Монитор" от "Национална полиция". Според цифрите за зимния период, в който Пътна полиция е следила за каране с гуми, които са с не по-малко от 4 мм грайфер, със санкции от поне по 50 лева са се сдобили 613 души в цялата страна. Това е станало от 15 ноември 2018 година до 1 март 2019-а.

"При осъществен контрол от страна на Пътна полиция за периода от 15 ноември 2018 година до 1 март 2019 година са издадени 141 наказателни постановления на водачи, за които е констатирано, че са се движили в нарушение на чл. 139, ал 1, т. 4. ЗдВП. Той гласи, че "Движещите се по пътя пътни превозни средства трябва да бъдат с гуми, предназначени за зимни условия, или с гуми с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 мм през периода от 15 ноември до 1 март", уточняват от КАТ. Много водачи обаче са карали с крайно неподходящи гуми, които са били толкова износени, че са опасни дори и в летни условия. За същия период са наложени глоби с фиш на 119 водачи, при които е констатирано същото нарушение. От 15 ноември 2018 година до 1 март 2019 година са наложени 117 глоби с фиш на водачи, които са се движили в нарушение на Закона за движение по пътищата по чл. 139, ал. 1. т. 1, а на други 135 - наказателни постановления.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"1 млрд. лв. профукани уж за ромска интеграция", четем във в. "Стандарт"

Близо 1 млрд. лева са похарчени по програми за интеграция на ромите за периода 2007-2018 г., без да има реални резултати, каза вицепремиерът по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов на кръгла маса във връзка с концепцията за интеграция на ромите в Гранитната зала на Министерския съвет днес.

Вицепремиерът Каракачанов заяви, че за периода 2007-2018 г. подобни програми са получили пряко финансиране от държавния бюджет в размер на 196 665 245 лв. От външно финансиране по оперативни и други програми са били похарчени 618 844 784 лв., посочи Каракачанов. Това не е било пълната информация, защото нямало единна статистика. Той пресметна, че тези над 815 млн. лева са били изразходвани от около 500 ромски неправителствени организации, като много от тях са били регистрирани, само за да реализират дадена програма, след което са били съдебно заличавани. "Това показва, че всъщност намерението не е било да се свърши нещо реално, а да се усвоят едни пари", изтъкна Красимир Каракачанов.

Няма данни и за това колко пари са изхрачени и за административен капацитет, добави вицепремиерът.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Фактите в историята Лозан Панов и "Артекс"", пише "Капитал"

Две години преди да сключат брак, фирма на съпругата на председателя на ВКС купува на зелено апартамент на цена 382 евро за кв.м

Анонимна публикация на близкия до интересите на Делян Пеевски сайт в съдебната власт "Правен свят" свърза името на председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов в скандала с апартаментите, купувани от политици на по-ниски от пазарните цени. 

Поводът - жилище, купено през април 2013 г. от фирмата "Ганева 2000" на тогава бъдещата му съпруга Елисавета. Продавач на апартамента от 172 кв.м и двата гаража в сградата "Дипломат" в столичния кв. "Изгрев" е "Артекс Инженеринг". Според публикацията, която беше веднага цитирана в сайтовете на "24 часа" и "Труд", цената на имота е 225 евро за кв.м. 

Проверка на "Капитал" показа, че казусът е по-различен от тези на Цветан Цветанов, Цецка Цачева и останалите управляващи, закупили апартаменти от "Артекс".

Прочети още от " Капитал"

"6 неудобни въпроса за небостъргача на "Артекс" в "Лозенец"", пише в. "Сега"

Разкритията за продажбите на евтини имоти от фирма "Артекс" на политици разпали и друг скандал - около строящата се в момента 34-етажна сграда на фирмата в кв. "Лозенец" - "Златен век". Според внесена в Административния съд жалба на инициативен комитет "Лозенец" сградата е с изтекло разрешение за строеж и строителството продължава неправомерно с благословията на зам.-министъра на регионалното развитие Валентин Йовев. Разрешението за строеж на "Златен век" е издадено на 1 март 2007 г. със срок от 5 години. На 19 ноември 2012 г. документът е презаверен за още 5 години - максимално позволеното по закон, и би следвало да е изтекъл на 19 ноември 2017 г. Междувременно обаче - на 7 февруари 2017 г. влиза в сила промяна в ЗУТ, според която срокът за изтичане на разрешителните за строеж при сгради първа и втора категория става 10 години, считано от датата за започване на строителството. В закона има изричен текст, че тези правила ще се прилагат само занапред. Това не е попречило на зам.-министъра на регионалното развитие Валентин Йовев със свое писмо от 30 август 2017 г. да уведоми фирмата инвеститор, че на базата на тези текстове разрешението й за строеж важи до 11.01.2020 г. - 10 години след започването на строителните дейности. Въпросното писмо е било представено от фирмата пред Столичната община по повод искане за допускане на съществено изменение в инвестиционния проект. Писмото е известно и в ДНСК, която обаче мълчаливо отказва коментар по темата.

В момента МРРБ се опитва категорично да се разграничи от скандала, като твърди, че писмото на Йовев няма задължителен характер и по същество не представлява тълкуване на нормативен акт. Депутати на ГЕРБ пък твърдят, че поправката в закона не облагодетелства "Артекс".

Прочети още от в. "Сега"

"Всяка пета жалба свързана с въздушния транспорт" пише в. "Монитор"

Браншът се оплаква от липса на пилоти

Всяка пета жалба, постъпила в Европейския потребителски център (ЕПЦ) у нас, е свързана с обслужването по авиолиниите. Това каза директорът на контролния орган Игнат Арсенов по време на кръгла маса, посветена на въздушния транспорт.

За периода от април 2018 г. до март 2019 г. в ЕПЦ са постъпили 1866 жалби от потребители, които са се почувствали ощетени и са поискали да защитят правата си. Цели 22% от тях са свързани с въздушния транспорт или това са малко над 400. "Правата на потребителите при пътуване са от изключителна важност", коментира Константин Арабаджиев от Комисията за защита на потребителите (КЗП). Мнението му бе подкрепено и от Арсенов, който сподели, че тази година ЕПЦ ще стартира нова кампания, посветена на правата на пътниците при самолетни полети. С тази цел ще бъдат разположени

гишета на ЕПЦ на летищата в София, Варна и Бургас, където всеки бързо да намери необходима информация. Ако се загуби багаж, потребителят може да се обърне към хората на гишето, които да го упътят какво да прави. Специални брошури пък ще се раздават на туристите.

Прочети още от в. "Монитор"

"ЕС разрешава да има цени на ток и парно за бедни" в "24 часа"

Цени на ток и парно за бедните или уязвимите потребители разреши Европарламентът. Във вторник той гласува 4 закона, с които се въвеждат нови правила за създаването на общоевропейски пазар на електроенергия.

Определянето на цени за бедни ще става при спазване на строги условия и трябва да е временно. Системите за социална сигурност трябва да бъдат основният начин за справяне с енергийната бедност, смятат евродепутатите.

Предвижда се потребителите да получат достъп до интелигентни електромери и динамично ценообразуване. Те ще могат да сменят доставчика си безплатно и в рамките на 3 седмици, а от 2026 г. - до 24 часа.

Една от целите на новите правила е да позволи поне 70% от тока в ЕС да преминава свободно през границите. Целта е да се направи по-лесна търговията на възобновяема енергия в рамките на съюза и така да се подкрепят усилията за достигането на задължителната цел на ЕС от 32% възобновяеми енергийни източници преди 2030 г.

Прочети още от в. "24 часа"

"Българският износ за Египет скочил 10 пъти", пише в. "Стандарт"

Наблюдава се положителна тенденция в търговските ни отношения с Египет, като статистиката показва десетократно увеличение на българския износ от 2007 г. до 2017 г. Това съобщи заместник-министърът на икономиката Александър Манолев в Кайро. Той заедно с министъра на инвестициите и международното сътрудничество на Египет Сахар Наср участваха в откриването на двустранен бизнес форум, на който присъстваха над 100 компании от двете страни. На форума присъстваха и президентът на България Румен Радев и министър-председателя на Египет Мостафа Камал Мадбуди.

"На фона на добрите резултати виждаме забавяне през 2018 г., което се надявам с общи действия да преодолеем", каза зам.-министър Манолев и подчерта, че участието на толкова много бизнесмени от двете страни е най-силното доказателство за перспективите и възможностите пред общото ни сътрудничество. "България може да предложи висококачествени продукти на конкурентни цени в областта на машиностроене, фармацевтични и медицински уреди, козметика, хранителни продукти и още много", подчерта Александър Манолев.

Прочети още от в. "Стандарт"