Като дългогодишен гражданин на Испания, британецът Джон Барлоу няма пръст в решението на страната си да напусне Европейския съюз. Но това не означава, че ще избяга от последствията, разказва Bloomberg.

72-годишният мъж, както и други хиляди британски пенсионери, които живеят в други страни от ЕС, може да загубят достъпа до частните си пенсии след Brexit, освен ако не бъде постигнато споразумение. Обединеното кралство напуска след по-малко от година, а Лондон и Брюксел дори не са започнали да обсъждат трансграничните финансови услуги, оставяйки пенсионери като Барлоу несигурни за своето бъдеще.

"Разчитам изцяло на тази пенсия. Ако тези плащания спрат, ще трябва да продам къщата и да живея с тези пари", тревожи се Барлоу, който живее в Мадрид от 36 години.

По официални данни има 38 милиона души с право на пенсия от Великобритания, които живеят в други страни от ЕС. В Испания те са най-много, следват Франция и Германия. Без сделка, застрахователите и пенсионните дружества ще бъдат ограничени от закона да пращат плащания.

Правителството на премиера Тереза Мей в момента не се бори дори за запазване на правата за пътуване след Brexit и британските финансови компании като цяло са се отказали от надеждата да бъдат част от крайната сделка.

Щастливите старини на скандинавците скараха Португалия и техните държави

Щастливите старини на скандинавците скараха Португалия и техните държави

Все повече хора от европейския север се преселват в иберийската държава

След напускането на Великобритания ще има преходен период до 2020 година, който ще даде време на Лондон да уточни някои детайли, но несигурността виси над пенсионерите.

Във всеки случай дружествата ще трябва да се изправят пред доста скъпи регулаторни препятствия и може да отнеме години ситуацията да се избистри.

Едно от решенията е индивидуалните споразумения на британците, които не живеят вече на Острова, да бъдат прехвърлени, заедно със средствата им, в нова компания, създадена в ЕС. Това обаче ще струва милиони и най-вероятно ще включва съдебни дела.