Преговарящите от Европейския съюз се споразумяха вчера за нови правила за природен газ, които запазват компромиса, направен за Германия, която планира повече внос на гориво от Русия, информира Bloomberg.
Представители на правителствата на ЕС и на Европейския парламент одобриха преразглеждане на законодателството за пазара на газ, като същевременно намалиха препятствията за планирания газопровод Северен поток 2.
1255-километровият газопровод, свързващ Русия с Германия, вече е в доста напреднала фаза на строеж, а завършването му е планирано до края на настоящата 2019 година.
Сделката, постигната вторник в Страсбург, Франция, запазва непроменено френско-германско компромисно предложение, което миналата седмица помогна да се сложи край на безизходицата в съюза по този въпрос и отвори пътя за споразумение с 28-членния парламент. Преговорите в Страсбург са продължили почти девет часа, завършвайки малко преди полунощ.
Северен поток 2, предизвика геополитическа битка в ЕС и отвъд Атлантическия океан. Източноевропейските страни, притеснени от често враждебната Русия, спечелиха подкрепата на САЩ в опозиция на проекта, чийто главен политически шампион в Европа е германският канцлер Ангела Меркел.
Критиците също така намират съмишленик в Европейската комисия, изпълнителната власт на ЕС, която заяви, че блокът трябва да стане по-малко зависим от руския газ и който предложи нови правила в края на 2017 г.
Комисията, базирана в Брюксел, заяви, че нейното предложение ще сложи край на двусмислието по отношение на европейските правила за инфраструктурата за внос на газ, като планира те да обхванат изцяло всички тръбопроводи към и от ЕС.
Въпреки че проектозаконът се основава на правилата на ЕС, които възпрепятстват доставчиците на газ да контролират преносната дейност и изискват достъп за трети страни до тръбопроводите, френско-германският компромис, включен в окончателната версия на новото законодателство, създава вратички за Северен поток 2.
Френско-германският план отнема решаващата дума на регулаторния орган в Дания по отношение на проекта и дава тази власт главно на германските регулатори, които след това биха могли да търсят и да получат освобождаване от изискванията за пазара на ЕС, стига да не вредят на конкуренцията или предлагането.
Дания заплаши да блокира планирания маршрут на Северен поток 2, който започва в Русия и завършва в Германия след преминаване на датските води.
Независимо от размиването с първоначалното си предложение, комисията приветства договореното споразумение между законодателите на ЕС.
"Това е голяма стъпка напред в създаването на истински интегриран вътрешен пазар на газ", заявява след постигане на споразумението комисарят на ЕС по енергетика Мигел Ариас Кане. "Европа си е дала силен набор от инструменти, за да се справя ефективно и колективно с нашите външни енергийни доставчици."
Споразумението, постигнато във вторник, ще бъде разгледано следващата седмица от националните дипломати от ЕС. Техният подпис ще проправи пътя за окончателни одобрения от правителствата на ЕС и Парламента - стъпки, които обикновено са формалности след договорени споразумения.