Само за 7 дни най-голямата по обем на транзакциите борса в света на криптовалутите - Binance, извървя пътя от относително безоблачно лидерство на централизирания пазар до усещането за екзистенциална заплаха. Какво се случи? Отговорът в 3 букви - S, E, C, или, иначе казано, случи се челен сблъсък с американската Комисия за ценните книжа и борсите.
Регулаторът иска запор на активи за милиарди долари на платформата Binance.US с мотива, че тя само формално не е свързана с глобалния бизнес на криптокомпанията, активите на потребителите са били изложени на риск и е извършвала дейности, за които не притежава необходимия лиценз.
Ответната страна отхвърля всички обвинения, но в рамите на тази седмица са възможни събития, които могат да повлияят значително не само на Binance, но и на цялата криптосфера.
Контекст: От повече от 10 години официалната позиция на ФБР е, че "е нарушение на федералното законодателство да се създават частни платежни системи, които се конкурират с официалната американска валута", но реално преследване имаше само при използването на криптовалутите за незаконна дейност, напомня Axios в свой материал.
Това позволи на една цяла индустрия да възникне и да придобие самочувствието да търси диалог с регулаторите за намиране на най-добрия начин, по който виртуалните активи могат да влязат в законодателството.
Вълната от фалити в криптосектора, най-знаковият от които е този на големия конкурент на Binance - FTX, промени това. И на политическо, и на експертно равнище тонът във Вашингтон се втвърди. С американския бизнес на Binance се занимават още Министерството на правосъдието на САЩ и Комисията за търговия със стокови фючърси.
Детайли: Още в края на миналата седмица от Binance.US обявиха, че прекратяват възможността за депозиране на щатски долари, а банките, с които работят, се готвят да прекратят тегленето на фиатни долари от платформата от 13 юни, понеделник. Така в рамките на тези "проактивни мерки" борсата става изцяло с крипто.
Доларите, които не са били изтеглени навреме, ще бъдат конвертирани в стейбълкойни, които са обезпечени с реални резервни активи. Междувременно търговията, залагането, депозитите и тегленията на крипто би трябвало да продължат да функционират.
Обявлението идва дни преди SEC да получи възможността убеди федералния съд да блокира 2,2 млрд. долара в крипто и 377 млн. в банкови сметки като активи на Binance.US.
Инвеститорите реагираха очаквано на лошите новини - изтеглиха стотици милиони долари както от Binance.US, така и от Binance и от търгуваната на борсата американска Coinbase, която също е обект на съдебна процедура от страна на регулаторите.
Според анализаторите от Nansen и Glassnode само между понеделник и четвъртък общо около 4 млрд. долара са напуснали двете борси. Основателят на Binance Чангпенг Жао (CZ) не приема тези оценки, като твърди, че методологията на компаниите е грешна и всъщност сумите са по-малки.
Той е категоричен, че Binance няма ликвидни проблеми, активите са в безопасност и регулаторите действат с политическа мотивация, а не на база факти.
Още нещо: Лошата седмица на Binance включваше и неочаквани новини от Африка. Нигерийската Комисия за ценните книжа и борсите разпореди на местното подразделение на компанията да спре работа с мотива, че дейността му е била нелегална.
Най-населената африканска държава е с младо и технологично ориентирано население и криптоплатформите са популярни, така че това е важен пазар.
Какво следва: Различните анализатори имат различен прочит на последните събития и предстоящото след тях. Според директора по изследователската дейност на компанията за данни Kaiko Клара Медалий Binance.US има сериозен проблем: "Невъзможността на Binance.US да предлага услуги в щатски долари в региона, в който борсата е специално създадена да работи, е екзистенциална заплаха".
Ако SEC вкара Binance в съда и спечели, това може да доведе до фалит на международната борса, коментират специализирани в подобни дела юристи, цитирани от Coindesk. Това не означава само тежки глоби и ръководители на компанията, които отиват в затвора. Ще имаме прецедент, който ще може да се използва и срещу други.
Освен това, тепърва ще видим дали регулаторът не е "убил" токени като Solana, Cardano и Polygon, които той определи като ценни книжа и така може да забрани на компаниите да извършват сделки с тях.
"Основната цел на законодателя трябва да е да държи криптото системно незначително. Вместо да създаваме нова правна и регулаторна рамка, която легитимира криптото, трябва просто да го оставим да изгори", коментираха икономистите Стивън Цекети и Ким Шоенхолц след краха на FTX. Изглежда сякаш SEC са ги послушали.
От друга страна: Binance са минавали през много тежки ситуации и ръководството на компанията е категорично, че ще се справи и с тази. Знаков ход e назначаването на опитния в регулаторните дела Ричард Тенг за ръководител на дейностите на Binance в Азия, Европа и Африка.
Важно за Binance е дали ще бъде установена злоупотреба с активите на потребителите. Извън САЩ повечето потребители нямат по-сигурна опция за централизирана борса, така че бизнесът би могъл да продължи постарому. Ако обаче се окаже, че в Binance се е случвало същото обогатяване "зад кулисите" като в FTX, CZ ще загуби най-скъпия си актив - милионите потребители, които му вярват.