Министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков ще представи пред президента сравнителен анализ на средните цените за линеен километър магистрали, строени у нас и в Европа. Той вече е настоял изпълнителният директор на Агенция "Пътна инфраструктура" да предостави на президента и на администрацията му книгата "Пътищата на България", в която доста на светло са описани всички възложени обществени поръчки за строителство, заедно с техните бюджети и срокове за изпълнението им.
Нанков настоя президентът да излезе с ясна позиция за Програмата за саниране у нас - трябва ли да я има или не, така че да разбере и правителството каква е точната позиция, за да предприеме необходимите действия. "Може би ще приемем част от аргументите", посочи Нанков.
Припомняме в лекция пред студентите от УНСС президентът Радев изтъкна, че програмата за саниране е "дълбоко несправедлива", "стартирала с необосновано високи цени, в нарушение на закона", Нанков настоя за категорична позиция от страна на президента и коментира: "Критика с конкретно предложение или просто критика заради самата критика".
"Появи се една нотка - да противопоставим жилищната политика - на газификацията с публичен ресурс на частните домове. Това е една тема, лично според мен доста опасна. Бих призовал компетентният екип на президента да направи подробен сравнителен анализ между програмата за саниране и газификацията на частните жилища с публичен ресурс", каза още Нанков.
Относно темата с пътното строителството. Министърът на регионалното развитие вече е изготвил и сравнителен анализ между цените, по които се възлагат автомагистралните отсечки в България и съответните цени в цяла Европа. "В България средната цена на възложените и изпълнените отсечки на километър автомагистрален участък е един милион евро, в съседна Македония говорим за 5 млн. евро, в съседна Гърция - 6,8 млн. евро, Румъния - 5 млн. евро, в България има средно най-ниските цени в Европа".
Нанков изтъкна, че на срещата с президента ще се уточни цената на отделните отсечки, които са построени. "Най-скъпата между другото е АМ "Люлин" - помним от кого беше възложена 2006 г. на стойност 8,1 млн. евро на линеен километър при средна три милиона евро за всички магистрали в България". За "Тракия" - цената е милион и половина евро на километър.
"Ние не сме от тъмната страна - при нас всичко е публично", каза още министърът .