Настоящият национален празник 3 март, денят на Освобождението на България и подписването на Санстефанския мирен договор, е проблемна и разделяща дата за разлика от 24 май. Това коментира пред bTV Даниел Лорер от "Промяната", след като по-рано днес именно денят на българската писменост и култура бе лансиран от ПП и ДБ за нов национален празник чрез предлаганите от тях промени в Конституцията.

"3 март отдавна е разделяща дата в българската история. И колкото повече се развива българската демокрация разбираме, че трябва да търсим поводи за повече обединение и по-малко за разделение. 3 март е проблемна дата в българската история дотолкова, доколкото нямаме ясно съгласие до каква степен българската история се е развила и в каква посока тогава. В настоящия момент, в който изглежда да има конституционно мнозинство и съгласие, е добре да погледнем кой би бил един национален празник, който наистина да обедини българското общество", заяви Лорер.

Според представителя на ПП нямало лошо да има дебат по темата. Нямало опасност и темата за националния празник да измести основната проектопромяна - реформата в съдебната система.

"Ако не бяха огромните усилия на ПП и ДБ, съдебната реформа нямаше да се случи. А днес тя е почти факт, по нея имаме почти съгласие и това е фундаментална промяна в начина, по който България ще се управлява. Имаме шанс да излекуваме генетичния ефект на българската Конституция, създаващ една безконтролна прокуратура."

Лорер каза и в прав текст - с промените при назначенията на главния прокурор и висши съдии, за които няма да е нужен и указ от президента, се изолира държавния глава. "Да. И не мисля, че това е същественото. Духът на предложените промени е различен, а основната цел е да се създаде независимост на съда, а от друга страна да създаде отчетност на прокурорите. Това в момента са основните проблеми на правосъдната система в момента."

Имало единодушие между "добрите сили" и ГЕРБ и ДПС, че института на служебното правителство трябва да се промени, посочи Лорер, но не уточни дали останалите две партии подкрепят в конкретика идеята им след свалянето на редовно правителство то да остава да действа като служебно.

Петър Витанов нарече "позор" идеята за смяна на националния празник

Петър Витанов нарече "позор" идеята за смяна на националния празник

Той разкритикува и ограничаването на правомощията на служебното правителство