Според ново изследване на британското списание Jet-to-Let с 1000 читатели, най-привлекателното място за инвестиране в недвижими имоти в чужбина за втора поредна година остава Кипър.

България, която през 2007 г. заемаше шесто място в списъка на най-предпочитаните инвестиционни дестинации за имоти, през тази година е отпаднала „заради продължаващите промени на пазарите".

Въпросът, който списанието е задало на 1000 нови абонати, гласи: „Къде смятате да инвестирате и в какъв времеви хоризонт?" Най-предпочитаните 10 дестинации са както следва: 1. Кипър (без промяна); 2. Франция (+1); 3. Испания (- 1); 4. Германия (+4); 5. САЩ (+2); 6. Мароко (- 2); 7. Италия (нов в списъка); 8. ОАЕ (нов в списъка); 9. Турция (без изменение); 10. Бразилия (нов в списъка).

Отпадналите страни са Португалия, България и Полша.

Защо Кипър продължава да е номер едно? Анализаторите от Jet-to-Let обясняват това с въвеждането на евро, благосклонните медии, ниските лихви, ниските данъци. Популярността на Кипър спрямо вторите Франция е с 30% по-висока.

Промяната на позициите на Франция и Испания според коментатора се дължи на подкопаното доверие след последните имотни скандали на Иберийския полуостров. Но слънчевите Испания и Франция винаги ще бъдат особено привлекатели за обитателите на мъгливия Остров.

Както се предвиждаше, Германия печели популярност като имотен пазар, но това също така вдига цените нагоре.

По-добрите оценки, дадени на привлекателността на имотния пазар в САЩ, се дължат на по-ниските цени, следствие от кризата в пазара на второкласни ипотеки - както и на по-евтината американска валута спрямо паунда и евро. Надеждите се концентрират около засилване на американския пазар след изборите през ноември.

Мароко продължава да привлича инвеститорите, като Маракеш остава ключова инвестиционна цел. Но другите части на страната засега е по-добре да бъдат избягвани.

Изненада е полетът на Италия до номер седем. Популярността на Ботуша трудно може да бъде подценена, но изглежда големите инфраструктурни подобрения в Сицилия и Калабрия и ефектът на изместване с Испания и Флорида са повишили инвестиционната привлекателност на италианските имоти.

Според анализаторите, появата на ОАЕ в списъка не трябва да бъде изненада, макар да не е напълно безпристрастна статистически (много от новите читатели на списанието са араби). Турция запазва мястото си сред първите десет, а Бразилия влиза за пръв път. Инвеститорската общност все по-сериозно се обръща към възможностите, които предоставя Латиноамериканския гигант.

Защо ги няма България, Полша и Португалия? Според коментатора, това отразява неспирните промени в конкуриращите се пазари на имоти и възприятието на инвеститорите, че другаде по света има по-добри инвестиционни възможности.

Относно въпроса за срок за закупуване: 3.2% посочват „незабавно"; 15.2% в размките на 6 месеца, 17.4% си избират годината, 14.5% - две години. Останалите 49.7% не посочват точна дата.

От списанието Jet-to-Let коментират, че над 50% готовност за покупка на жилище в чужбина в срок 24 месеца потвърждава експертните оценки за раздвижване на инвестициите в имоти в чужбина от началото на 2008 г. Британците, ирландците и американците бягат от родния си имотен пазар, както и от акциите и други финансови продукти. Изглежда обаче това оживление този път ще подмине България.